Bugun...
Motif Motif, Divriği Ulu Camii
Tarih: 10-03-2013 14:57:00 + -


Kadın Kursiyerler Eşsiz Eseri Bakıra İşliyor

Motif Motif, Divriği Ulu Camii
Divriği’de  açılan bakır işleme kursuna katılan kadın kursiyerler, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) “Dünya Kültür Mirası Listesi”nde yer alan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'ndaki motifleri ve taş bezemeleri bakıra işledi.
Divriği Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve İŞKUR'un işbirliğinde açılan bakır işleme kursuna katılan 20 kadın, bakır işleme sanatının inceliklerini öğreniyor.
Ticaret Meslek Lisesi'nde bir sınıfta verilen kursta yaklaşık 3 aydır eğitim alan kadınlar, hem meslek öğreniyor hem de aile bütçelerine katkı sağlıyor.
Mengücekliler'den kalan, Avrupalı bilim adamlarınca “Anadolu'nun El-Hamrası” olarak görülen, “Görmeden Ölmeyin'' sloganıyla tanıtılan ve Divriği'nin adeta simgesi haline gelen tarihi Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası üzerindeki taş bezemeler ve motifler ile eşsiz eserin batı kapısında (taç kapı) ikindi vakti görülen namaz kılan insan silüetini bakır mutfak ve süs eşyalarına işleyen kursiyer kadınlar, birbirinden farklı eserler ortaya koyuyor.
 “Kursiyerlerimiz motif konusunda hiç sıkıntı yaşamıyorlar''
Divriği Kaymakamı Mehmet Nebi Kaya, yaptığı açıklamada, Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nın kapıları üzerinde bulunan motiflerin başlı başına ayrı ayrı nadide eserler olduğunu belirterek, bu motif ve bezemelerden her alanda ilham alındığını söyledi. İlçede yaklaşık 3 ay önce başlayan kursa katılan kadın kursiyerlerin diğer bakır işleme merkezlerine nazaran şanslı olduklarını ifade eden Kaya, “Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nı yapan üstad, bize öylesine büyük bir hazine bırakmış ki bugün kursiyerlerimiz motif konusunda hiç sıkıntı yaşamıyorlar. Bakır eşyalar üzerinde bu motifler hayat buluyor ve bayanlarımızın eline sağlık çok güzel yapıyorlar. Kısa zamanda böyle bir başarılı çalışmayı beklemiyorduk. Çünkü ayrıntılı ve zor görünüyor. Zoru başaran kursiyerlerimize başarılarının devamını diliyorum'' dedi.
Divriği Halk Eğitim Merkezi Müdürü Yusuf Babamgül ise kursiyerlerin marifetli olduklarını belirterek, bakır işleme konusunda her birinin artık uzman olduğunu söyledi.
Babamgül, “Nadide eserimiz Divriği Ulu Camii'nin özellikle namaz kılan insan silüeti, görenleri hayrete düşürüyor. Bu silüeti hocalarımız bakıra işlemek için kursiyerlerimizle bir deneme yaptı. Gayet de başarılı bir çalışma oldu'' dedi.
Özellikle cennet kapısı ve batı kapısında yer alan ve karmaşık olduğu düşünülen zengin motiflerin tepsilere, silüetlerin tabaklara, çift başlı kartal motiflerinin ise plaketlere işlendiğini anlatan Babamgül, kısa zamanda ciddi başarılara imza atan kursiyerleri tebrik etti.  Kursiyerler ise önceden evde oturduklarını, bu kurs sayesinde başarılı çalışmalara imza attıklarını ifade etti. Gösterilen şekillerin ilk başta çok karmaşık göründüğünü ancak zamanla işi öğrendiklerini ve güzel çalışmalar yaptıklarını aktaran kursiyerler, “Önce üzerinde resim olan karbon kağıdı eşya üzerine koyup ince kalemle hatları işliyoruz. Sonra gümüş suyu sürüp bu bölümleri beyaz bir görünüme kavuşturuyoruz. Diğer bölümler sonra işlendiği için kırmızı kalıyor, havayla temas edilerek bozulmaması için vernikliyoruz ve böylece eserimiz ortaya çıkıyor'' ifadelerini kullandı.  Kursun önümüzdeki ay sona ereceği ve kursiyerlerin yaptığı eserlerin sergileneceği kaydedildi. (AA)

 
Bu haber 753 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

Numune Hastanesi’nin önünde bulunan ATM cihazlarında ÇEDAŞ tarafından elektrik verilmemesi hem hastane personelini, hem ..
Cumhuriyet Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Gonca Yenicesu, faaliyete geçtikleri günden bugüne kadar o..
Aylardır süren sınav stresi sonrasında arkadaşlarıyla hamama giden üniversite öğrencisi Yakup Konak, hamam sonrasında ba..
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) 14. ve 15. çağrı döneminde almış oldukları projelere 2016 yılında 82..
Divriği ilçesinde yarın 6 konağın açılışı gerçekleştirilecek. Mühürdarzade Konağı bahçesinde saat 11.00’da gerçekleştiri..
AK Parti Sivas Milletvekili Mehmet Habib Soluk’un yakından takip ettiği Lojistik Merkez Projesinde olumlu gelişmeler yaş..
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
TKDK 82 Milyon Hibe ÖdeyecekTarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) 14. ve 15. çağrı döneminde a..
Acil Servis Krizi!Sivas Devlet Hastanesi ve Numune Hastanesi acil servisleri kapatılarak sadece Ye..
Hamam Sefası Sonrası Şüpheli Paket PaniğiAylardır süren sınav stresi sonrasında arkadaşlarıyla hamama giden üniversite öğ..
Fen Lisesi’nde Neler Oluyor?2015 – 2016 eğitim ve öğretim yılının sonlarına yaklaşılırken, Sivas Fen Lisesi’..
Paşa Fabrikasına Önemli Turizm Konsepti Sivas Belediyesi tarafından Paşa Fabrikasına yapılan 2 adet yamaç evinin tamamla..
Etüt ve Sondaj Çalışması BaşladıAK Parti Sivas Milletvekili Mehmet Habib Soluk’un yakından takip ettiği Lojistik..
TED Sivas Koleji Eğitime Yön VerecekTED Sivas Kolejinin açılışı, dün yapılan basın toplantısı ile duyuruldu..
“Yapacağımız Tek Siyaset, Meslek Siyaseti”Daha önce yeni dönem için adaylığını açıklayan Serbest Muhasebeciler ve Mali Müş..
Fen Lisesi’nde Neler Oluyor?2015 – 2016 eğitim ve öğretim yılının sonlarına yaklaşılırken, Sivas Fen Lisesi’..
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR