Bugun...
Motif Motif, Divriği Ulu Camii
Tarih: 10-03-2013 14:57:00 + -


Kadın Kursiyerler Eşsiz Eseri Bakıra İşliyor

Motif Motif, Divriği Ulu Camii
Divriği’de  açılan bakır işleme kursuna katılan kadın kursiyerler, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) “Dünya Kültür Mirası Listesi”nde yer alan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'ndaki motifleri ve taş bezemeleri bakıra işledi.
Divriği Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve İŞKUR'un işbirliğinde açılan bakır işleme kursuna katılan 20 kadın, bakır işleme sanatının inceliklerini öğreniyor.
Ticaret Meslek Lisesi'nde bir sınıfta verilen kursta yaklaşık 3 aydır eğitim alan kadınlar, hem meslek öğreniyor hem de aile bütçelerine katkı sağlıyor.
Mengücekliler'den kalan, Avrupalı bilim adamlarınca “Anadolu'nun El-Hamrası” olarak görülen, “Görmeden Ölmeyin'' sloganıyla tanıtılan ve Divriği'nin adeta simgesi haline gelen tarihi Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası üzerindeki taş bezemeler ve motifler ile eşsiz eserin batı kapısında (taç kapı) ikindi vakti görülen namaz kılan insan silüetini bakır mutfak ve süs eşyalarına işleyen kursiyer kadınlar, birbirinden farklı eserler ortaya koyuyor.
 “Kursiyerlerimiz motif konusunda hiç sıkıntı yaşamıyorlar''
Divriği Kaymakamı Mehmet Nebi Kaya, yaptığı açıklamada, Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nın kapıları üzerinde bulunan motiflerin başlı başına ayrı ayrı nadide eserler olduğunu belirterek, bu motif ve bezemelerden her alanda ilham alındığını söyledi. İlçede yaklaşık 3 ay önce başlayan kursa katılan kadın kursiyerlerin diğer bakır işleme merkezlerine nazaran şanslı olduklarını ifade eden Kaya, “Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nı yapan üstad, bize öylesine büyük bir hazine bırakmış ki bugün kursiyerlerimiz motif konusunda hiç sıkıntı yaşamıyorlar. Bakır eşyalar üzerinde bu motifler hayat buluyor ve bayanlarımızın eline sağlık çok güzel yapıyorlar. Kısa zamanda böyle bir başarılı çalışmayı beklemiyorduk. Çünkü ayrıntılı ve zor görünüyor. Zoru başaran kursiyerlerimize başarılarının devamını diliyorum'' dedi.
Divriği Halk Eğitim Merkezi Müdürü Yusuf Babamgül ise kursiyerlerin marifetli olduklarını belirterek, bakır işleme konusunda her birinin artık uzman olduğunu söyledi.
Babamgül, “Nadide eserimiz Divriği Ulu Camii'nin özellikle namaz kılan insan silüeti, görenleri hayrete düşürüyor. Bu silüeti hocalarımız bakıra işlemek için kursiyerlerimizle bir deneme yaptı. Gayet de başarılı bir çalışma oldu'' dedi.
Özellikle cennet kapısı ve batı kapısında yer alan ve karmaşık olduğu düşünülen zengin motiflerin tepsilere, silüetlerin tabaklara, çift başlı kartal motiflerinin ise plaketlere işlendiğini anlatan Babamgül, kısa zamanda ciddi başarılara imza atan kursiyerleri tebrik etti.  Kursiyerler ise önceden evde oturduklarını, bu kurs sayesinde başarılı çalışmalara imza attıklarını ifade etti. Gösterilen şekillerin ilk başta çok karmaşık göründüğünü ancak zamanla işi öğrendiklerini ve güzel çalışmalar yaptıklarını aktaran kursiyerler, “Önce üzerinde resim olan karbon kağıdı eşya üzerine koyup ince kalemle hatları işliyoruz. Sonra gümüş suyu sürüp bu bölümleri beyaz bir görünüme kavuşturuyoruz. Diğer bölümler sonra işlendiği için kırmızı kalıyor, havayla temas edilerek bozulmaması için vernikliyoruz ve böylece eserimiz ortaya çıkıyor'' ifadelerini kullandı.  Kursun önümüzdeki ay sona ereceği ve kursiyerlerin yaptığı eserlerin sergileneceği kaydedildi. (AA)

 
Bu haber 701 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

Cumhuriyet Üniversitesi’nin kuruluşunun 42. yıldönümü nedeniyle Kültür Merkezi’nde program düzenlendi
Sivas İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) geçtiğimiz yıl Türkiye genelinde yapılan tatbikatta 6,5 dakikalık derece il..
Türkiye’de örnek bir uygulama olacak pembe taksi’nin, Sivas’ta hizmete girmesine sayılı günler kaldı. Şoförü bayan olaca..
Ülkemiz genelinde domuz gribinin yaygınlaşması grip ilaçlarında tedarik sıkıntısı yaşanmasına yol açtı. H1N1 virüsünün t..
Subaşı Hanı esnafları, han önünden mal indir-bindir işlemleri için cep bulunmamasından dolayı mağdur durumda. Araçlarını..
Tesbihlere olan merak günden güne artıyor. Kimileri için vazgeçilmez stres atma aracı olan, kimileri içinse kendisiyle ö..
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
Pembe Taksi GeliyorTürkiye’de örnek bir uygulama olacak pembe taksi’nin, Sivas’ta hizmete girmesine..
AFAD Tatbikatta Türkiye İkincisi OlduSivas İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) geçtiğimiz yıl Türkiye genelinde ya..
Suyu Koruyan Genç GirişimciSunduğu projeyle KOSGEB desteği alan Sivaslı genç girişimci Bünyamin Yuvacı, sus..
Kap Projesi Tamamlanıyor Sivas – Ordu 3 SaatSultan Abdülaziz döneminde ilk kez dile getirilen, 2. Abdülhamid zamanında proje..
Belediye Logosunu DeğiştiriyorYıllar önce zamanın bakış açısı ile hazırlanan Sivas Belediyesi logosu değiştiri..
Ekmeksiz OlmazFazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin birçoğu, ekmeği tamamen hayatından çık..
ÇEDAŞ 200 Kişiyi İşten ÇıkaracakÇamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş.’de istifa şoku yaşandı. İlimizde ÇEDAŞ bünyesinde..
Devlet Okullarında Bir İlkSivas eğitimle diriliş hamlesine devam ediyor. Bu bağlamda ortaya öznel çalışmal..
Sivaslı Akademisyenlerden Operasyonlara DestekGüneydoğu’da sürdürülen operasyonlara tepki göstererek, devleti katil ilan eden ..
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR