Bugun...
Motif Motif, Divriği Ulu Camii
Tarih: 10-03-2013 14:57:00 + -


Kadın Kursiyerler Eşsiz Eseri Bakıra İşliyor

Motif Motif, Divriği Ulu Camii
Divriği’de  açılan bakır işleme kursuna katılan kadın kursiyerler, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) “Dünya Kültür Mirası Listesi”nde yer alan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'ndaki motifleri ve taş bezemeleri bakıra işledi.
Divriği Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve İŞKUR'un işbirliğinde açılan bakır işleme kursuna katılan 20 kadın, bakır işleme sanatının inceliklerini öğreniyor.
Ticaret Meslek Lisesi'nde bir sınıfta verilen kursta yaklaşık 3 aydır eğitim alan kadınlar, hem meslek öğreniyor hem de aile bütçelerine katkı sağlıyor.
Mengücekliler'den kalan, Avrupalı bilim adamlarınca “Anadolu'nun El-Hamrası” olarak görülen, “Görmeden Ölmeyin'' sloganıyla tanıtılan ve Divriği'nin adeta simgesi haline gelen tarihi Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası üzerindeki taş bezemeler ve motifler ile eşsiz eserin batı kapısında (taç kapı) ikindi vakti görülen namaz kılan insan silüetini bakır mutfak ve süs eşyalarına işleyen kursiyer kadınlar, birbirinden farklı eserler ortaya koyuyor.
 “Kursiyerlerimiz motif konusunda hiç sıkıntı yaşamıyorlar''
Divriği Kaymakamı Mehmet Nebi Kaya, yaptığı açıklamada, Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nın kapıları üzerinde bulunan motiflerin başlı başına ayrı ayrı nadide eserler olduğunu belirterek, bu motif ve bezemelerden her alanda ilham alındığını söyledi. İlçede yaklaşık 3 ay önce başlayan kursa katılan kadın kursiyerlerin diğer bakır işleme merkezlerine nazaran şanslı olduklarını ifade eden Kaya, “Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nı yapan üstad, bize öylesine büyük bir hazine bırakmış ki bugün kursiyerlerimiz motif konusunda hiç sıkıntı yaşamıyorlar. Bakır eşyalar üzerinde bu motifler hayat buluyor ve bayanlarımızın eline sağlık çok güzel yapıyorlar. Kısa zamanda böyle bir başarılı çalışmayı beklemiyorduk. Çünkü ayrıntılı ve zor görünüyor. Zoru başaran kursiyerlerimize başarılarının devamını diliyorum'' dedi.
Divriği Halk Eğitim Merkezi Müdürü Yusuf Babamgül ise kursiyerlerin marifetli olduklarını belirterek, bakır işleme konusunda her birinin artık uzman olduğunu söyledi.
Babamgül, “Nadide eserimiz Divriği Ulu Camii'nin özellikle namaz kılan insan silüeti, görenleri hayrete düşürüyor. Bu silüeti hocalarımız bakıra işlemek için kursiyerlerimizle bir deneme yaptı. Gayet de başarılı bir çalışma oldu'' dedi.
Özellikle cennet kapısı ve batı kapısında yer alan ve karmaşık olduğu düşünülen zengin motiflerin tepsilere, silüetlerin tabaklara, çift başlı kartal motiflerinin ise plaketlere işlendiğini anlatan Babamgül, kısa zamanda ciddi başarılara imza atan kursiyerleri tebrik etti.  Kursiyerler ise önceden evde oturduklarını, bu kurs sayesinde başarılı çalışmalara imza attıklarını ifade etti. Gösterilen şekillerin ilk başta çok karmaşık göründüğünü ancak zamanla işi öğrendiklerini ve güzel çalışmalar yaptıklarını aktaran kursiyerler, “Önce üzerinde resim olan karbon kağıdı eşya üzerine koyup ince kalemle hatları işliyoruz. Sonra gümüş suyu sürüp bu bölümleri beyaz bir görünüme kavuşturuyoruz. Diğer bölümler sonra işlendiği için kırmızı kalıyor, havayla temas edilerek bozulmaması için vernikliyoruz ve böylece eserimiz ortaya çıkıyor'' ifadelerini kullandı.  Kursun önümüzdeki ay sona ereceği ve kursiyerlerin yaptığı eserlerin sergileneceği kaydedildi. (AA)

 
Bu haber 577 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

Sivas Sürücü Kursları Derneği Başkanı Halil Tuğhan Arslan, “Sürücü adaylarının kurslarda başarı sağlayarak almış oldukla..
Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, kentteki basın yayın kuruluşlarının temsilci ve çalışanları ile iftar yemeğinde bir a..
Ramazan Pidesinin 1 buçuk lira olarak belirlenmesi ve geçtiğimiz günlerde ekmeğin 90 kuruş olması ile birlikte vatandaşl..
İl Genel Meclisi olağanüstü toplantıda bir araya geldi. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan’ın da katıldığı topl..
Ramazan ayının en çok tercih edilen meyvesi hiç şüphesiz kavun ve karpuz oldu… Gerek Ramazan ayının etkisi ve gerekse ya..
Sivas’ta Selçuklu Parkı’nda gerçekleştirilen çalışmaların ardından yeniden düzenlenen ve doğal halde bırakılan kalıntıla..
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
Bu Camlar KaldırılsınSivas’ta Selçuklu Parkı’nda gerçekleştirilen çalışmaların ardından yeniden düzen..
Şifahiye YeşillendiYaklaşık 800 yıllık tarihi eser son dönemde yeşillendi… Kent merkezinde bulunan ..
SİVAS’IN YÜZ AKITürkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı seçimleri tamamlandı. Seçimlerin ..
Sahte Tereyağına Dikkatİlimizde faaliyet gösteren Bakara tereyağı üretim firması sahibi Tamer Munar, pi..
“BİR İLK OLACAK”Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Salim Kılıç, yeni stadyumun yanına yapılan ..
Park ve Yol YapılacakSivas’ta ekonomik ömrünü tamamlayan Sularbaşı Mahallesi Hikmet Işık Caddesi üzer..
Sahte Tereyağına Dikkatİlimizde faaliyet gösteren Bakara tereyağı üretim firması sahibi Tamer Munar, pi..
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SİVAS’A GELECEKCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 4 Haziran Perşembe günü Sivaslılarla buluşaca..
SİVAS’TA KANLI KAVGASivas’ta iki kişi arasındaki bıçak ve silahlı kavga kanlı bitti. Kentin en merke..
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR