Ekonomi

ABD Pazarı Sivas İçin Önemli

TOBB Şikago Türkiye Ticaret Merkezi Sivas tanıtım toplantısı, Ticaret Borsası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Borsa Başkanı Hayrullah Karakaya, “ABD pazarı şehrimiz için çok önemli ve gelişen bir pazar konumunda. Sivas Ticaret Borsası olarak üyelerimizin ihracatını arttırmak en büyük hedeflerimiz arasında olup firmalarımızı bu konuda teşvik edici ve yol gösterici toplantılar yapmaktayız” dedi.

ABD Pazarı Sivas İçin Önemli
05-01-2024 10:03
SİVAS

Ömer ÜN

TOBB Şikago Türkiye Ticaret Merkezi’nin ilimizde tanıtım toplantısı, Sivas Ticaret Borsası ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Türk şirketlerine ABD pazarında satış, pazarlama, dağıtım ve satış sonrası destek alanında hizmet verecek ve Türk ürünlerinin ABD pazarına girişini kolaylaştıracak olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Şikago Türkiye Ticaret Merkezi’nin Sivas’taki tanıtım toplantısı, Sivas Ticaret Borsası Meclis Toplantı Salonu’nda borsa üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan Sivas Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hayrullah Karakaya, Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle TOBB tarafından açılan TOBB Şikago Türkiye Ticaret Merkezi’nin Amerika Birleşik Devletleri’ne yapılacak ihracat ve bölgeye yönelik ticaretin güçlendirilmesine önemli katkılarının olacağını söyledi.

ÜYELERİMİZE BÖLGEYE İLGİ GÖSTERMELERİNİ TAVSİYE EDİYORUM

Karakaya, “ABD pazarı şehrimiz için çok önemli ve gelişen bir pazar konumunda. Sivas Ticaret Borsası olarak üyelerimizin ihracatını arttırmak en büyük hedeflerimiz arasında olup firmalarımızı bu konuda teşvik edici ve yol gösterici toplantılar yapmaktayız. Yapılan toplantı ve organizasyonlar üyelerimize yeni fırsatlar yakalamalarına ve yeni pazarlara açılmalarına imkân sağlamaktadır.  TOBB Türkiye Ticaret Merkezi Şikago Genel Müdürü Sayın Noyan Ciritoğlu’nun katılımıyla yapacağımız tanıtım toplantısı da bunlardan biridir. TOBB Türkiye Ticaret Merkezi Şikago, şirketlere ABD'de özel olarak seçilmiş pazar segmentlerinde katma değerli hizmetler sunan ve sistemin tüm bileşenlerinin tek çatı altında toplandığı bir platform olma özelliği taşımaktadır. ABD’de pazarına açılmayı veya mevcut pazar paylarını artırmayı düşünen siz üyelerimizin satış, pazarlama, dağıtım ve satış sonrası destek alanında hizmet alabileceğiniz bir merkez konumunda. TOBB Şikago Türkiye Ticaret Merkezi sayesinde sadece buradan ihracat yapmak yerine orada kuracağınız ofis, showroom, depo gibi imkanlardan faydalanabilir, üretimlerinizi tanıtma, satış ve yeni iş bağlantıları kurma imkanına sahip olabilirsiniz. Şikago eyaleti Amerika’da imalat sanayi ve lojistik merkezi olarak biliniyor. Bu merkeze yatırım yapan sanayicilerimizin, ihracatçılarımızın ileride çok karlı çıkacağına, ABD pazarını daha iyi tanıma imkanına sahip olacağına ve güçlü bağlar kuracağına inanıyor, üyelerimize bölgeye ilgi göstermelerini tavsiye ediyorum.” dedi.

TOBB Ticaret Merkezleri Genel Müdürü Noyan Ciritoğlu ise konuşmasında, Amerika’nın dünyanın en büyük ithalatçısı (2,5 trilyon ABD Doları), 350 milyonu aşan nüfusu ile 17 trilyon ABD dolarını aşan GSYİH ile serbest piyasa ekonomilerinin global lideri ve dünyanın en büyük tüketici ülkesi olduğunu belirterek, Türkiye Ticaret Merkezi’nde Türk şirketleri için danışmanlık, iş geliştirme hizmetleri sunulduğunu belirtti.

Türk Ticaret Merkezi’nin, TOBB tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet göstermek üzere ABD’nin en önemli ticaret ve lojistik merkezlerinden Şikago’da kurulduğunu kaydeden Ciritoğlu, “TOBB TTM Şikago’nun, tedarik zinciri oluşturulması ve çeşitlendirilmesi, yeni satış kanallarının oluşturulması, ortak girişim ve teknolojik ortaklıkların oluşturulması ve doğrudan yatırımlar gibi 4 ana stratejik hedefi bulunuyor. Türk profesyonellerden oluşan yönetim kadrosu ile Türk şirketlerine tek durak ofis vizyonuyla hizmet vermeye 2020 yılının ekim ayı sonu itibarıyla başlanmıştır. Merkezimiz, belirlenen sektörlerdeki Türk şirketlerine satış, pazarlama, dağıtım ve satış sonrası hizmetler alanında hizmet vererek, Türkiye ürünlerinin ABD pazarına girişini ve pazarda tutunmasını kolaylaştıracak her türlü hizmeti sunmaktadır” ifadelerini kullandı.

Toplantı, Noyan Ciritoğlu’nun katılımcıların sorularını yanıtlamasıyla sona erdi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER