Gündem

Aksu, Eczacıları Unutmadı

AK Parti Sivas Milletvekili Hakan Aksu 14 Mayıs Eczacılık günü dolayısıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir konuşma yaptı.

14-05-2024 17:07
SİVAS

Aksu, bu yıl bilimsel eczacılığın 185’inci yılının kutlandığını hatırlatarak, “Eczacılarımız, hastalarımıza şifa sunmak için gece gündüz çalışan, bilgileri ve deneyimleri ile hastalarımıza yol gösteren, sağlıklı bir yaşam için rehberlik eden kahramanlardır. Biz eczacılar, tarihsel mirası, toplumsal misyonu ve gelecek vizyonu ile sağlıklı yaşam hakkını temel düstur edinmiş kutsal bir mesleğin mensubu olmanın onurunu ve sorumluluğunu taşıyoruz. Eczacılar, gerek son yıllarda yaşadığımız covıd 19 pandemisi, gerekse asrın felaketi olarak adlandırılan deprem felaketinin yaşandığı ilk andan itibaren, halk sağlığı ve halkın kesintisiz ilaca ulaşması adına fedakârca hizmet vermişlerdir bu zorlu süreçte gösterdikleri fedakarlık ve kahramanlık için hepsine minnettarım.

Eczacılık mesleği, sürekli gelişen ve değişen bir alandır. Yeni ilaçlar ve tedaviler her geçen gün keşfediliyor. Bu nedenle, eczacılarımızın kendilerini sürekli olarak geliştirmeleri ve güncel bilgilerle donatmaları çok önemlidir. Bu bilinçle Hükümetimiz, eczacılık mesleğinin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir.

Eczacılık faaliyetleri ülkemizde 1953 tarihli ve 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanuna esas yürütülmekte olup hükümetimiz döneminde, eczaneler ve eczane hizmetleri ile ilgili olarak birçok yenilik hayata geçirilmiştir. 6308 sayılı Kanun ile yapılan düzenlemeye paralel olarak Nisan 2014 yılında yayımlanan Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelik ile eczacılık faaliyetlerinde ihtiyaç duyulan düzenlemeler, Türk Eczacıları Birliği’nin de görüşleri alınarak ilk kez ele alınmış, eczacılığın ve eczacının kapsamlı bir tanımı yapılmıştır. İlk kez eczacının "sağlık meslek mensubu" olduğunun açık bir şekilde ifade edildiği bu değişiklik ile eczacının görev ve yetkileri detaylandırılarak ayrıntılı bir şekilde tanımlanmıştır.

Eczacılık mesleğine verilen önemin diğer bir göstergesi ise yardımcı eczacı ve ikinci eczacı düzenlemeleri olmuştur. Buna ilave olarak yerli ilaç fabrikalarına yapılan yatırımlar, klinik araştırma ve Ar-Ge merkezlerinin sayılarındaki artış, eczacılıkta uzmanlık alanı olarak belirlenen klinik eczacılık ve fitofarmasi alanlarındaki kadroların, kontenjanların arttırılması gibi hususların düzenlemesi ile eczacı istihdamına destek sağlanmış bu sayede ülkemiz sağlık ekosistemi desteklenmiştir.

1.Basamak sağlık kuruluşu olarak tanımladığımız ve en önemli rolü insana dokunmak olan serbest eczane eczacılarımızın ekonomik anlamda şartlarını iyileştirmek ve vatandaşlarımıza erişilebilir bir sağlık hizmet sunabilmek amacıyla bir çok düzenleme hayata geçirilmiştir.

Bu süreçte Sosyal Güvenlik Kurumu ve serbest eczaneler arasında gerekli anlaşmalar yapılarak vatandaşlarımızın geri ödeme kapsamında serbest eczanelerden hizmet almasına imkân sağlanmış, 2012 yılında yapılan düzenleme ile eczacılarımıza reçete başı hizmet bedeli ödemeleri yapılmaya başlanmıştır.

Vatandaşlarımızın ilaca erişimini sağlayan, bu alandaki görev ve sorumluluğu ile halk sağlığını korumada en önemli aktör olan eczacılarımız için Temmuz 2022’de Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar’da yapılan değişiklik ile öncelikle eczacı kar oranları arttırılmış, akabinde Ekim 2022’de oranların barem değerleri yükseltilmiştir. Yine Mart 2023’de bu oranlar enflasyon oranında artırılmıştır.

Hastane hizmetlerinde önemli bir rol üstlenen kamu eczacılarımız için de bu süreçte iyileştirmeler gerçekleştirilmiş, “sağlıkta beyaz reform” kapsamında eczacılarımızın ek ödeme katsayıları yükseltilmiştir.

Sözlerime son verirken yapılan bu iyileştirmeler sayesinde sağlık hizmeti sunumunda önemi her geçen gün daha da artan ve derin bir şekilde hissedilen eczacılarımızın Eczacılık Gününü en içten dileklerimle kutluyor,  ahirete irtihal eden eczacılarımızı rahmetle anıyor, her bir meslektaşıma sağlık ve mutluluk dolu nice yıllar diliyorum" dedi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER