Gündem

Alanında Tek! 2026'da Sivas'a Kazandırılacak!

Sivas’ta maden teknolojisi ve doğal kaynaklar alanında eğitim vermek üzere daha önce protokolü yapılan meslek lisesinin inşaat çalışmaları sürüyor. Çağın gereklerine uygun birçok eğitim bölümü ile sosyal donatı ve uygulama alanlarını bünyesinde bulunduran okul, alanında tek olma özelliği taşıyor.

Alanında Tek! 2026'da Sivas'a Kazandırılacak!
05-06-2024 13:17
SİVAS

Ayşe KUŞKAYA

Daha önce TANAP Doğalgaz İletim A.Ş. ile Milli Eğitim Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında yapılan Sosyal ve Çevresel Yatırım Programı protokolü ile yatırım kararı alınan Sivas’ta Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin inşaat çalışmaları başladı. Zemin iyileştirme imalatının yapılacağı alanda yürütülen inşaatın 2026 yılının Haziran ayında tamamlanması planlanıyor.

1200 ÖĞRENCİ EĞİTİM GÖRECEK

Gültepe’de Okullar Bölgesi’nde bulunan ve deprem riski nedeniyle yıkılan Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin yerine yapılan okulda toplam 16 derslik olmak üzere 1200 öğrenci eğitim-öğretim görecek. Alınan bilgiye göre sosyal donatı ve uygulamalı eğitim alanlarının yer aldığı lisede 100 kişilik öğrenci pansiyonu, spor salonu ve bir de atölye yer alacak. Okulun pansiyonundan kırsal kesimden gelen öğrenciler ise ücretsiz yararlanacak. 

TANAP firmasının doğal gaz projesi uygulama şehirlerinden birisi olan Sivas’ta yapılacak okulda maden teknolojisi ve doğal kaynaklar alanında eğitim verilecek. Çağın gereklerine uygun şekilde eğitim alanlarının belirlenmiş olduğu lisede Bilişim Teknolojileri, Elektrik- Elektronik Teknolojisi, Harita- Tapu-Kadastro, İnşaat Teknolojisi, Metal Teknolojisi, Motorlu Araçlar Teknolojisi, Maden Teknolojileri, Raylı Sistemler Teknolojisi (Sınavlı Program), Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme gibi bölümler yer alacak.

Okulun, işletmelerin aranan işgücü ihtiyacı konusuna büyük katkısı olacağını söyleyen İl Milli Eğitim Müdürü Necati Yener, şehrin merkezi konumunda bulunması sebebiyle yüksek düzeyde rağbet göreceğini düşündüklerini dile getirdi. Yener, okul inşaatının bittiğinde ise Sivas il merkezinin yaklaşık 30 yıllık mesleki eğitim ile ilgili fiziki mekân sıkıntısının kalmamış olacağını ifade etti.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER