Ekonomi

Asgari Ücret Zammını Nokta Atışı Bilen Ünlü SGK Uzmanı Özgür Erdursun En Düşük Emekli Maaşı İçin Net Rakamı Verdi

Aylar önce asgari ücreti nokta atışı bilip açıklayan SGK uzmanı Özgür Erdursun, milyonlarca emeklinin merakla beklediği yeni zam oranıyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Asgari Ücret Zammını Nokta Atışı Bilen Ünlü SGK Uzmanı Özgür Erdursun En Düşük Emekli Maaşı İçin Net Rakamı Verdi
04-01-2024 11:23
SİVAS

Haber Merkezi

SGK uzmanı Özgür Erdursun, aylar öncesinden asgari ücreti bilmesiyle tanınan isimdir ve canlı yayında en düşük emekli maaşının ne olacağını duyurdu.

Özgür Erdursun'un dikkat çeken doğru tahminleriyle tanınan uzmanlık alanı, emekli ve memur kesiminin beklentilerini yansıtmakla birlikte hükümetin zam politikalarını da öngörebilme yeteneğidir. Son Aralık ayı enflasyon rakamı gibi kritik verileri tahmin ederek, emekli maaşlarına ve memur zamlarına ilişkin yapılacak düzenlemeleri öngördü.

Son yapılan yüzde 49'luk asgari ücret artışının ardından, emekli ve memurlara benzer oranda zam yapılacağı konuşuluyor. Ancak bu zamların sonucunda elde edilecek maaşlar, asgari ücretle çalışanların aldığı maaştan farklı olacak. Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, tüm detayları göz önünde bulundurarak emekli ve memurlara yapılacak zam miktarını açıkladı.

Temmuz'da %9.49, Ağustos'ta %9.09, Eylül'de %4.75, Ekim'de %3.43 ve Kasım'da %3.28 olarak gerçekleşen enflasyon rakamlarıyla birlikte Özgür Erdursun, Aralık enflasyonunu %3 ile %3.5 arasında beklediğini belirtti.

Bu hesaplama doğrultusunda Erdursun, 2023'ün ilk 6 aylık enflasyon oranının maaşlara yaklaşık %38'lik bir etki yapacağını ifade etti. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin bu zam oranını önceden hesaplayarak zamlı maaşlarını yaklaşık %38 artış üzerinden tahmin edebileceklerini dile getirdi.

Bağ-Kur ve SSK emeklilerinden farklı olarak, memur ve memur emeklilerinin %38'lik enflasyon farkına ek olarak %9'luk toplu sözleşme zammının da yansıtılacağını belirten Özgür Erdursun, memur ve emeklilerinin maaşlarında %47'lik bir artış öngördü.

Erdursun, emekli maaşlarına Ocak 2023 ve Temmuz 2023'te olduğu gibi bir refah payının ekleneceğini belirtirken, aynı zamanda emeklilerin seyyanen bir zam beklentisi içinde olduğunu ifade etti.

Ancak hükümetin bu iki artışı aynı anda vermeye yanaşmayacağını vurgulayan Erdursun, hangi artışın daha avantajlı olacağını da açıkladı.

Hükümet, eğer seyyanen zam yaparsa refah payını göz ardı edecek. Bu durumda en düşük emekli aylıkları ve diğer aylıklar önemli ölçüde artacak.

Ancak sadece refah payı verilirse, en düşük emekli maaşı kademeli olarak 4.000 TL'ye kadar artacak. 7.500 TL'ye kadar emekli aylığı alanlar seyyanen zamdan faydalanacakken, 7.500 TL üzerinde maaş alanların bir avantajı olmayacak gibi görünüyor.

Ancak en düşük emekli aylığı 11 bin ile 12 bin arasına çıkacak gibi görünüyor. 2024 yılında en düşük emekli aylığının kök aylığa yapılacak %50 oranında bir zamla artırılacağını açıklayan Erdursun, en az emekli maaşı olan 7.500 TL'nin 11.250 TL'ye yükseleceğini ifade etti.

Bu artışın %38 enflasyon farkı ve %12 refah payından oluşacağını söyledi. Erdursun, %50'nin dışında başka bir iyileştirme beklemediğini belirtti.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER