Gündem

Aşık Veysel SCÜ'de Anıldı

Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde (SCÜ) Âşık Veysel’in vefatının 50. yılı münasebetiyle Uluslararası Türk Âşıklık Geleneği ve Âşık Veysel Sempozyumu gerçekleştirildi.

Aşık Veysel SCÜ'de Anıldı
07-11-2023 10:06
SİVAS

Erkan YILDIZ

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) ve Motif Vakfı iş birliği ile Âşık Veysel’in vefatının 50. yılı münasebetiyle Uluslararası Türk Âşıklık Geleneği ve Âşık Veysel Sempozyumu düzenlendi. 

4 Eylül Kültür Merkezinde gerçekleştirilen sempozyuma; Vali Yardımcısı İlhami Doğan, SCÜ Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Yekbaş, Motif Vakfı Genel Başkanı Mehmet Zeki Baykal, il müdürleri, akademisyenler, davetliler ve çok sayıda öğrenci katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan sempozyumun açılış konuşmasını gerçekleştiren SCÜ Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, “Cumhuriyetin temellerinin atıldığı, tarihî ve kültürel zenginliği ile kadim bir Anadolu şehri olan Sultan Şehir Sivas’ımız aynı zamanda aşıklık geleneğinin yaşatılmaya devam ettiği bir şehirdir. Bu topraklar, Âşık Veysel, Zaralı Halil ve Âşık Ruhsatî gibi sayısız ozan yetiştirmiştir. Âşıklık geleneğinin güçlü temsilcilerinden biri olan Sivaslı ozanımız Âşık Veysel’in vefatının 50. sene-i devriyesi olan 2023 yılı, UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınmıştır. Bu kapsamda biz de üniversitemiz olarak geleneklerimize sahip çıkıyor ve bu gelenekleri yeni kuşaklara aktarmak için sosyal ve kültürel etkinlikler düzenliyoruz. Türkçeyi en yalın ve güçlü şekilde kullanan Âşık Veysel, şiirlerinde her zaman birlik ve beraberliği öğütlemiştir. Bu duygu ve düşünceler ile düzenlenen sempozyumun hayırlara vesile olmasını diliyor, programın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

KÜLTÜREL MİRASIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ

Motif Vakfı Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Ömür Ceylan ise yaptığı konuşmada, “Âşık Veysel’in yetiştiği kadim şehir Sivas’ta ve Cumhuriyetimizin 100. yılında Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Gerçekleştirdiğimiz etkinliklerle kültürel mirasımıza sahip çıkıyoruz. Böyle kapsamlı bir etkinliğe ev sahipliği yaptığı için Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ailesine ve katkılarından dolayı Rektörümüz Prof. Dr. Alim Yıldız’a çok teşekkür ederim.” dedi.

İki gün boyunca devam eden sempozyumda katılımcılar, Türk Âşıklık Geleneği ve Âşık Veysel ile ilgili çalışmalar sundu.

Sivas İrade- Sivas Gündem- Sivas Haberleri- Sivas son dakika

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER