Gündem

Bem-Bir Sen Sivas Şube Başkanı: " Zabıtalara 'Yıpranma Hakkı' Tanınsın"

Bem-Bir Sen Sivas Şube Başkanı Mustafa Pakoğlu, Zabıta Teşkilatının kuruluşunun yıl dönümü ve Zabıta Haftası dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Pakoğlu, “Ölümle sonuçlanabilecek saldırılara maruz kalmaları neticesinde zihnen ve bedenen zarar görmeleri nedeniyle zabıtaya ‘yıpranma’ hakkı tanınsın." dedi.

Bem-Bir Sen Sivas Şube Başkanı: " Zabıtalara 'Yıpranma Hakkı' Tanınsın"
07-09-2023 13:38
SİVAS

Erkan YILDIZ 

Bem-Bir Sen Sivas Şube Başkanı Mustafa Pakoğlu, Zabıta Teşkilatının kuruluşunun 197. yıl dönümü ve Zabıta Haftası nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Pakoğlu; “Her yıl kutladığımız Zabıta Haftası’nı bu yılda sorunlarımızın çözümüne katkı sağlayacak çaba ve faaliyetler içinde kutluyor olabilmeyi çok isterdik. Bem-Bir-Sen olarak tüm platformlarda sürekli olarak dile getirdiğimiz zabıta memurlarımızın sorunlarını daha etkin ve daha verimli bir hizmet anlayışı ile gerek yetkililer nezdinde gerekse de kamuoyuyla paylaşmaya çözümü için gerekli girişimlerde bulunmaya devam ediyoruz” dedi.

ZABITA AKADEMİSİ KURULMALI

Pakoğlu, “Şehrin düzenini oluşturan imardan çevre sağlığına, sağlıktan, şehrin esenliğinden, ekonomik yapıdan kolluk gücüne varana kadar 60’ın üzerinde kanun ve yönetmelikle üzerlerine birçok görev yüklenen zabıtalar, 1930’lu yıllardan bugüne ne bir iş yapma teçhizatı ne günün koşullarına göre eğitim düzeyi, ne de denetlenebilirlik ve bağımsız hareket edebilme açısından çağdaş gelişmeye uygun hale getirilmemiştir. Bu haliyle zabıtalık maalesef ki kısır bir çember içine hapsedilmiştir. Zabıta Haftası nedeniyle, zabıtalar yine seslerini duyurmaya çalışıyor. Sendikamız da zabıta olarak görev yapanların sorunlarını, işkolundaki öncelikli sorunlar arasında ele alıyor ve her zeminde gündem yapıyor. Ancak maalesef sorunların tamamına henüz çözüm bulunabilmiş değil. Zabıta çalışanlarının sesine kulak verilmesini istiyor, genel sorunlarına çözüm bulunması amacıyla, aşağıda yer alan taleplerimizi bir kez daha hatırlatıyoruz. Genel İdari Hizmetler sınıfında olan zabıtalar, yaptıkları görev zorluğu nedeniyle bu hizmet sınıfından çıkarılmalı ve 657 sayılı DMK’ya Belediye Zabıtası Hizmetleri Sınıfı eklenmelidir. Zabıtanın kendi görev, yetki ve sorumluluklarını düzenleyen Zabıta Kuruluş Kanunu yeni gelişme ve ihtiyaçlar dikkate alınarak gözden geçirilmelidir. Her türlü hava şartlarında denetim görevi ve nöbet tutmaları, yaptıkları görev itibariyle tartışmalara muhatap olmaları ve bu sırada dövülmeleri, yaralanmaları hatta ölümle sonuçlanabilecek saldırılara maruz kalmaları neticesinde zihnen ve bedenen zarar görmeleri nedeniyle zabıtaya ‘yıpranma’ hakkı tanınmalıdır. Ayrıca yaralanma, sakat kalma, ölüm halinde nakdi tazminat verilmelidir. Maktu mesai ücreti  emeklilik maaş ve ikramiyelerine yansıtılmalıdır. Teçhizat, iletişim, ulaşım ve görev yapılan binaların iç ve dış fiziki durumları düzeltilmeli ve eksikleri giderilmelidir. Görev gereği izin dahi kullanamayan Zabıtaların, yıllık izin ve her türlü raporda mesaileri kesilmemelidir. Zabıta kadroları doldurularak fazla iş yükü alınmalı ve vekâlet uygulamasına son verilerek hak edenin kadrolara atanması sağlanmalıdır. Ayrıca görevde yükselme sınavları düzenli olarak yapılmalıdır.   Zabıta mesleğin geliştirilmesi ve kamuoyunda öne çıkarılması için Zabıta Meslek Yüksekokulu ve Zabıta Akademisi kurulmalıdır. Zabıta memurlarının hak ettikleri memuriyet derecelerine gelmelerini sağlayacak idari düzenleme acilen yapılmalıdır. Zabıta memurlarımızın görevleri nedeniyle karşılaştıkları problemlerle ilgili ve adli durumlarda hukuki destek sağlanmalıdır. İşporta ile mücadele sadece Zabıtaya yüklenmemelidir. Bem-Bir-Sen yerel yönetim çalışanlarının taleplerini her platformda dile getirmiştir. Bundan sonra da bıkmadan usanmadan dile getirmeye ve çözümü için mücadele etmeye devam edecektir” dedi.

Sivas İrade- Sivas Gündem- Sivas Haberleri- Sivas son dakika

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER