Gündem

Damacana Suya Yüzde 100 Zam

Yeni yıla girilmesiyle peş peşe gelen zamlardan damacana su da nasibini aldı. Zamlar evlerin bütçesini günden güne zorlamaya başladı.

Damacana Suya Yüzde 100 Zam
18-01-2024 10:44

Haber Merkezi

Türkiye'de yaşanan ekonomik krizin etkileri, damacana su fiyatlarına da yansımaya başladı. İçecek Üreticileri Derneği (İÇDAŞ) verilerine göre, 19 litrelik damacana suyun fiyatı bir yılda neredeyse yüzde 100 artarak hane bütçelerini zorluyor. Ocak 2023'te 45 lira olan 19 litrelik damacana suyun fiyatı, 2024 Ocak ayında 90 liraya yükseldi.

Zamların arkasındaki gerekçeler arasında ise akaryakıt fiyatlarındaki artış, hammadde maliyetlerindeki yükseliş ve döviz kurlarındaki dalgalanma bulunuyor.

Bu durumdan en çok etkilenen kesimler ise dar gelirli aileler ve öğrenciler oldu. Artan damacana su fiyatları, temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan tüketicilerin maddi sıkıntılarını daha da artırdı.

TÜKETİCİ DERNEKLERİNDEN TEPKİ BÜYÜK

Tüketici dernekleri de bu zamlara karşı tepki gösterdi. Türkiye Tüketici Konfederasyonu (TÜKODER) Başkanı Bülent Deniz, "Damacana su fiyatları son bir yılda yüzde 100'e yakın arttı. Bu durum tüketicileri zor durumda bırakıyor. Zamların geri çekilmesi, tüketicilerin temel ihtiyaçlarını karşılaması için gereklidir" şeklinde konuştu.

YASAL DÜZENLEME YAPILMALI

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin ise, "Damacana su fiyatlarındaki artış, fahiş fiyat uygulamasıdır. Bu artışların geri çekilmesi için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER