Ekonomi

Emeklilere Büyük Darbe: Maaşlara Yapılan Ekleme Kesilecek!

Bugün gerçekleşecek kabine toplantısında emekli ve memur maaşlarının duyurulması bekleniyor. Ancak ekonomist Prof. Dr. Veysel Ulusoy'un tahminine göre, enflasyon farkı dışında emekli maaşlarına ek bir zam yapılmayacak. Bu iddia emekliler arasında büyük tepkilere yol açarken, böyle bir durumda zamlı maaşlarda önemli bir kayıp yaşanabilir, binlerce lira eksilme görülebilir.

Emeklilere Büyük Darbe: Maaşlara Yapılan Ekleme Kesilecek!
08-01-2024 10:14
SİVAS

Temmuz ayında gerçekleştirilen yüzde 25'lik zam sadece ana maaşları etkilemiş, bu durumda milyonlarca emeklinin gelirinde herhangi bir artış olmamıştı.

Türkiye'deki en düşük emekliaylığını alan milyonlarca emekli, en son emekli zammını mart ayında almış ve bu sayede aylık geliri 7 bin 500 liraya çıkmıştı.

Emekliler, son aylarda artan enflasyon nedeniyle maaşlarının erimesini endişeyle izliyor ve yeni yılda açıklanacak zam oranını büyük bir merakla bekliyorlar.

TÜİK tarafından 3 Ocak'ta duyurulan yıllık enflasyon rakamlarıyla birlikte, son altı ayın verilerine dayanarak hesaplanan enflasyon farkı yüzde 37.56 olarak belirlenmişti, bu da emeklilere yansıtılacak olan rakam oldu.

Asgari ücretteki yüzde 49'luk zam ve memur emeklilerinin toplu sözleşme gereği alacakları zam oranının yüzde 50'yi aşması, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine eklenecek refah payı uygulamasıyla birlikte yüzde 50'lik bir zam talebini gündeme getirirken, bu beklentiye Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veysel Ulusoy'dan şaşırtıcı bir yanıt geldi.

Prof. Dr. Veysel Ulusoy, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, "SGK emeklilerine ilk zamlı maaşlar ödendi. Kök maaşa %37 oranında bir artış yapıldı... Ek bir zam yok gibi görünüyor. Emekliler, büyük ihtimalle hayal kırıklığı yaşayacaklar." diyerek SSK ve Bağ-Kur emeklilerine, bu yıl enflasyon farkı dışında herhangi bir artışın olmayacağını öne sürdü.

Ulusoy, e-Devlet üzerinden bazı emeklilerin kök maaşlarına enflasyon farkının yansıtıldığını belirtirken, şimdiye kadar refah payı uygulamasıyla ilgili herhangi bir eklemenin yapılmadığını aktardı. /Haber Merkezi/ 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER