Asayiş

Failler Yakalandı

Vali Yılmaz Şimşek başkanlığında Emin Şehir Sivas/Güvenlik Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Vali Yılmaz Şimşek, 2024’ün ilk çeyreğinde ilimiz genelinde asayiş suçlarında toplamda 3 bin 914 olay gerçekleştiğini, bunun 3 bin 619’unun aydınlatılarak faillerinin yakalandığını söyledi.

13-04-2024 10:17
SİVAS

Erdem TAHILLIOĞLU

Emin Şehir Sivas/Güvenlik Bilgilendirme Toplantısı Vali Yılmaz Şimşek başkanlığında gerçekleştirildi.

İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Muhammet Sevinç ve İl Emniyet Müdürü Burhan Akçay’ın da hazır bulunduğu toplantıda; il genelinde asayiş ve güvenliğin sağlanması noktasında yürütülen çalışmalar Vali Yılmaz Şimşek tarafından kamuoyuyla paylaşıldı. 

SİVAS EN GÜVENLİ ŞEHİRLERDEN BİRİ

2024 yılının ilk 3 ayına dair, asayiş, narkotik, siber ve diğer konulara ilişkin genel bir değerlendirme yapan Vali Şimşek, Sivas’ın asayiş bakımından Türkiye’nin en güvenli şehirleri arasında yer aldığını ifade etti.

31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinin huzur ve güven içerisinde tamamladığını belirten Vali Şimşek, seçimlerin hayırlı olması temennisinde bulundu.

İlimiz genelindeki asayiş suçlarında toplamda 3 bin 914 olay gerçekleştiğini, bunun 3 bin 619’unun aydınlatılarak faillerinin yakalandığına dikkat çeken Vali Şimşek, “Mala zarar verme olaylarında 124 vaka gerçekleşmiş, bunun 105’i aydınlatılmış ve failleri yakalanmıştır. Dolandırıcılık olaylarında ise 247 vaka gerçekleşmiştir. Bu suçtan dolayı 142 olay aydınlatılarak, failleri yakalanmıştır. Açıktan, evden, otodan, kurumdan ve işyerinden hırsızlık olaylarında da 138 vaka gerçekleşmiş olup, bunun 94’ü aydınlatılmış, failleri yakalanmıştır. Kişilere karşı işlenen suçlara baktığımızda ise; işlenen  bin 733 suçun bin 616 adedi aydınlatılmıştır” dedi.

UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE SÜRÜYOR

Uyuşturucu ile mücadelenin ilimizde de kararlılıkla sürdüğünü belirten Vali Şimşek, bu kapsamda; son 3 ayda jandarma ve emniyet teşkilatının başarılı operasyonları ile esrar, eroin, bonzai, metamfetamin, skunk, kokain gibi maddelerden toplamda bin 279 gr  ele geçirildiğini söyledi. Şimşek, “Diğer yandan sentetik ecza, ecstacy, hint keneviri kökü ve captagon gibi uyuşturucu haplardan ise 12 bin 762 adet yakalanmıştır. Özellikle 12-18 Mart tarihleri arasında güvenlik güçlerimiz tarafından gerçekleştirilen 3 başarılı narkotik operasyon sonucunda 10 kişi tutuklanarak cezaevine teslim edilmiştir. Uyuşturucu ile mücadelenin en önemli kısmı şüphesiz bilinçlendirme. Bu tür olaylarda farkındalık oluşturmak amacıyla bizler Narko-Nokta, Narko Rehber, Narko-Anne, Narko-Gençlik, Metamfetamin gibi konubaşlıklarında toplamda 192 etkinlik ile 11 bin 77 kişiye eğitim verdik ve vermeye de devam edeceğiz.” dedi.

KAÇAKÇILARA GÖZ AÇTIRILMIYOR

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekiplerinin son 3 ayda büyük bir başarı göstererek 137 olayda 159 şüpheliye işlem yaptığını ifade eden Vali Şimşek, “Bu operasyonlarda bin 241 paket gümrük kaçağı sigara, 82 kilogram tütün, 34 bin 600 adet makaron, 13 şişe kaçak içki, 448 parça emtia, 2 adet tabanca, 2 adet şarjör, 47 adet fişek ele geçirmiştir. Son günlerde dikkat çeken ve basına da yansıyan kültür ve tabiat varlıkları kaçakçılığına ilişkin operasyonlar da hız kesmeden sürmektedir. Bu kapsamda düzenlenen operasyonlarda 30 adet eser ve ekipmana el konulmuştur.” ifadelerini kullandı.

Vali Yılmaz Şimşek, tüm ülkede olduğu gibi ilimizde de yaygınlaşan bir diğer suç unsurunun ise SİBER suçlar olduğunu dile getirerek “İlimizde son 3 ayda 403 SİBER suç unsuru gerçekleşirken, geçen yıl ise bu rakamın 338 olduğu görülmektedir. Çalışmalarını aralıksız sürdüren güvenlik güçlerimiz bu kapsamda 3 operasyonda 9 şüpheliyi gözaltına almıştır. 15 Mart 2024 tarihinde link yollama suretiyle hesap ele geçirme yöntemi kullanarak vatandaşlarımızı dolandıran şahıslara yönelik Mersin, Adana ve Batman illeriyle koordineli şekilde gerçekleştirdiğimiz operasyonlarla 3 şahıs tutuklanarak cezaevine teslim edilmiştir. Ne yazık ki SİBER suçlar günden güne artmaktadır. Bu nedenle vatandaşımızın sanal ortamları kullanırken çok daha bilinçli olması gerekmektedir. SİBER suçlardaki artışın önüne geçmek için bizler son üç ay içerisinde okullarımızda Siberay etkinlikleri kapsamında 240 katılımcıya Teknoloji Bağımlılığı, Siber Zorbalık, Yasadışı Bahis ve Güvenli İnternet kullanımı konularında bilgilendirme çalışmalarımızı sürdürdük.” dedi.

GÖÇMEN KAÇAKÇILIĞIYLA MÜCADELE DEVAM EDİYOR

Göçmen kaçakçılığıyla ilgilide verileri paylaşan Vali Şimşek, “Güvenlik güçlerimizin özverili çalışmaları ile son 3 ayda 113 kaçak mülteci yakalanmıştır. Bunlardan 21’i Suriye, 77’si Afgan, 5’i İran, 2’si Azerbaycan, 2’si Irak, 1’i Türkmenistan, 3’ü Pakistan, 1’i Fars, 1’i Myanmar (Burma) vatandaşıdır. Ayrıca göçmen kaçakçılığı ile ilgili 3 olayda 4 şüpheliye de işlem yapılmıştır” açıklamasında bulundu.

Şehrin huzuru açısından trafik uygulamalarına ağırlık verdiklerini anlatan Vali Yılmaz Şimşek, “İlimizde son 3 ay içerisinde 317 yaralanmalı trafik kazası gerçekleşmiş, bu kazalarda 581 kişi yaralanmıştır. Maalesef 6 vatandaşımızda trafik kazalarında hayatını kaybetmiştir. Trafik güvenliği açısından baktığımızda son 3 ay içerisinde 268 bin 343 aracı kontrol etmiş bulunuyoruz. Aynı şekilde okul servis denetimlerimizi de artırarak 2 bin 639 araca yakın denetim gerçekleştirdik. Vatandaşlarımızdan beklentimiz; emniyet kemeri, hız kontrolü ve kırmızı ışık ihlallerine karşı duyarlı olmalarıdır.” diye konuştu.

Gerek emniyet teşkilatı ve gerekse de Jandarma teşkilatının suç ve suçlularla mücadelede yoğun bir çalışma yürüttüğünü ifade eden Şimşek, “Emniyet ve Jandarmamız ilimizin huzur ve güven ortamını sağlamaya yönelik önemli işlere imza atmaktadır. Bu anlamda sadece Mart ayı içerisinde çeşitli suçlardan araması bulunan 954’ü ifade ve 488 hapis olmak üzere toplam bin 442 kişi yakalanarak adalete teslim edilmiştir. Emin şehir Sivas’ın huzur ve güveni için bizler 7/24 sahada olmaya devam edeceğiz. Sizlerin de destekleri ile bu tabloyu çok daha iyi yerlere taşıyacağımıza yürekten inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER