Ekonomi

Farkında Olmadan Suça Bulaşabilirsiniz

IBAN üzerinden ödeme yapanlar için uzman isimler önemli bir uyarı yaptı. Farkında olmadan başınızı belaya sokabilirsiniz.

Farkında Olmadan Suça Bulaşabilirsiniz
11-01-2024 10:17
SİVAS

Haber Merkezi

IBAN üzerinden para gönderen vatandaşlar Farkında olmadan kara para aklama ya da vergi kaçakçılığı gibi suçların içinde kendilerini bulabilir. Bunun için çok dikkat edilmesi gerektiği vurgulandı.

FARKINDA OLMADAN SUÇLARA ORTAK OLABİLİRSİNİZ

Kuaför başta olmak üzere giyim ve benzeri pek çok alanda esnaflar kredi kartı komisyonu ödememek için direkt olarak IBAN yoluyla para almayı tercih ediyor. Yapılan ödemeler ile beraber esnaflar komisyon ödemeden belirtilen miktarı müşteriden alabiliyor.

Konuya ilişkin avukat Saadet Kartı önwmli bir açıklama yaptı. Uzman avukat bu yöntem ile birlikte kara para aklama ve yasaklı madde ticareti gibi suçların yapıldığını ve bu yüzden vatandaşların tehlikede olduklarını söyledi.

Ensonhaber'de yer alan haberde, IBAN üzerinden para gönderimi işlemi yaparken sizin bilginiz olmadan başka bir suça ortak olunabileceğine değinen avukat bu yöntemin çok bilinen bir kara para aklama yöntemi olduğuna söyledi.

UZMANLAR VATANDAŞLARI UYARDI

Uzmanlar IBAN üzerinden işletmelere para aktarımı yapan vatandaşları önemli bir konuda uyardı. Bakkal, market ve yerel esnaflara kredi kartı ödemeleri için komisyon kesiliyor.Esnaf, komisyon kesildiğini bilerek artık IBAN üzerinden ödemeleri kabul etmeye başladı. Ancak, bu durum vatandaşları potansiyel bir tehlikeye soktu. Örneğin, binlerce kişiye dağıtılan paralar, işletmeler aracılığıyla IBAN üzerinden sisteme yüklendiğinde, müşteriler suça karışma riskiyle karşı karşıya kalabiliyor. IBAN üzerinden işletmeye para gönderildiği durumlarda, bu süreçte bir aktör olarak suçlu konumuna düşme riski bulunmaktadır. 

DOLANDIRICILARA DİKKAT

Uzmanlar, özellikle banka hesabı olan kişilerin IBAN veya benzeri ödeme yöntemlerinden kaçınmaları gerektiği konusunda vatandaşları uyarıyor.

Olası bir kötü durumun yaşanmaması için ödeme yapılan aracın seçilmesinin önemini vurgulayan uzmanlar, vatandaşları bu konuda dikkatli olmaları konusunda tek tek ikaz ediyor.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER