Gündem

Hasret Bitiyor!

Evliya Çelebi'nin notlarında ''Methine diller kısır, kalem kırıktır'' dediği Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası'nda devam eden restorasyon çalışmaları son aşamaya geldi.  "Anadolu'nun El Hamrası" olarak nitelendirilen eser 2024’ün nisan veya mayıs ayında ziyarete açılacak.

01-12-2023 10:47
SİVAS

Erkan YILDIZ

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, Divriği ilçesini ziyaret etti. Divriği ilçesinin turizm potansiyeline katkı sunmak ve bölgesel kalkınmayı sağlamak amacıyla düzenlenen çalıştaya katılan Vali Şimşek daha sonra UNESCO’nun Türkiye’de koruma altına aldığı ilk eser olan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifasını ziyaret etti.

GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİNDE BULUNULDU

Burada açıklamalarda bulunan Vali Şimşek, yapılan çalıştay hakkında bilgi verdi. Divriği’nin turizm potansiyelini ön plana çıkarmak adına çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Vali Şimşek “Mesaimizi Divriği ilçemize ayırdık. Sabah saatlerinde öncelikle bir çalıştay gerçekleştirdik. Alternatif Turizm Buluşmaları adı altında bir çalıştay. Bu çalıştayımıza hem Divriği yöneticilerimiz hem Arapgir ve Kemaliye yerel yöneticilerimiz katıldı. Bu bölgenin bir destinasyon olması noktasında bu çalıştayda görüş alışverişinde bulunuldu. İnşallah bu çalıştayın raporu kısa sürede ortaya çıkacak ve bu bölgenin bir destinasyon haline getirilmesi anlamında bir yol haritası belirleyeceğiz. İnşallah bu çalıştay bölgedeki turizm çalışmalarına hız verecek.” ifadelerini kullandı.

RESTORASYONDA SON DÜZLÜK

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifasında devam eden restorasyon çalışmaları hakkında da bilgi veren Vali Şimşek “Gerçekten Divriği ilçemiz tam bir tarih ve kültür şehri. Birçok tarihi ve doğal güzelliği burada görebiliyoruz. Bu tarihi ve kültürel eserlerin başında da şu anda hemen önünde bulunduğumuz Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası geliyor. Memnuniyetle gördük ki buradaki restorasyon çalışmaları son aşamaya gelmiş. Cami içerisindeki çalışmalar neredeyse bitmiş durumda. Sadece Darüşşifası içerisindeki çalışmalar davam ediyor. Bir de çevre düzenlemeleri çalışmaları bundan sonra gerçekleştirilecek. Bizde buradaki son durum hakkında yetkililerden bilgi aldık ve inşallah bu Divriği Ulu Cami ve Darüşşifasını önümüzdeki nisan veya mayıs ayında ziyaretçilerimize açmış olacağız. Amacımız bölgenin turizm potansiyelini bu tür restorasyonlarla bu tür çalışmalar ve girişimlerle daha da canlandırmak. Alternatif turizm anlamında bölgemizin turizm pastasından daha büyük pay almasını sağlamak. Ben bu çalışmayı usta bir incelikle yürüten hem firmamıza hem de diğer yetkililere teşekkür ediyor, tebrik ediyorum, şimdiden hayırlı olsun diyorum.” dedi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER