Ekonomi

Kara Kara Düşünen Emeklinin Yeni Maaş Tablosu Belli Oldu

Yaklaşık 3 hafta sonra zamlı emekli maaşı belli olacak. Emekliye kademeli maaş zammı formülü ortaya çıktı. İşte tüm ayrıntılar...

Kara Kara Düşünen Emeklinin Yeni Maaş Tablosu Belli Oldu
15-06-2024 13:53
SİVAS

Haber Merkezi

Temmuz ayının ilk iki haftasında gerçekleştirilecek olan düzenlemelerle SSK, Bağ-Kur ve memur emeklilerinin maaşlarına yapılan artışlar, 16 milyon emekliyi doğrudan etkileyecek.


Emekliye kademeli maaş zammına formül netleşti! Yeni maaş tablosu belli oldu 2

EMEKLİYE ZAM DÜZENLEMESİ 2 KADEMELİ OLACAK

Hükümet, tek haneli enflasyonun kalıcı refah artışının anahtarı olduğunu belirterek, 'Ücret artışı-enflasyon artışı' döngüsünden çıkmak için piyasa öngörülerine göre maaş artışlarına hazırlanıyor.

Emekliye kademeli maaş zammına formül netleşti! Yeni maaş tablosu belli oldu 3

Kontrol altına alınan enflasyon ve ekonominin deprem felaketinin ardından, emekli vatandaşlara kademeli şekilde ek zam uygulanacağı belirtildi. Ayrıca, Temmuz ayında 16 milyon emeklinin geliri kök maaş zammı ve en düşük emekli maaşı düzenlemesiyle artacak

Emekliye kademeli maaş zammına formül netleşti! Yeni maaş tablosu belli oldu 4

Enflasyon rakamlarının netleşeceği 3 Temmuz 2024 tarihinde SSK ve Bağ-Kur emeklisi vatandaşların kök maaş zammı açıklanacak; ayrıca memur ve memur emeklisi vatandaşların alacağı zam oranı, enflasyon farkı ve yüzde 10'luk toplu sözleşme zammıyla hesaplanacak.

Emekliye kademeli maaş zammına formül netleşti! Yeni maaş tablosu belli oldu 5

SSK, Bağ-Kur ve memur emeklisi olan vatandaşlar için maaş zammı eşitleme formülü masada olacak ve en düşük emekli maaşı için adımlar atılacak, yeni rakam Meclis'in onayından geçecek.

Emekliye kademeli maaş zammına formül netleşti! Yeni maaş tablosu belli oldu 6

SADECE 1 VERİ KALDI

Haziran ayı enflasyon oranlarının 3 Temmuz Çarşamba günü açıklanmasıyla birlikte emekli ve memur maaşlarındaki artışlar netlik kazanacak. Bu rakamlarla birlikte 16 milyon emekli ve 4 milyon memurun alacağı maaşlar kesinleşmiş olacağı açıklandı.Emekliye kademeli maaş zammına formül netleşti! Yeni maaş tablosu belli oldu 7

REFAH PAYI HARİÇ EMEKLİYE YÜZDE 26 ZAM

Ocak-Haziran dönemi için belirlenen 6 aylık enflasyon oranı yüzde 25,86 olarak öngörülüyor. Bu durumda, SSK ve Bağ-Kur emekli zammının da yüzde 25,86 seviyesinde olması bekleniyor. Memur maaşları için ise enflasyon farkı yüzde 9,44 ve toplu sözleşme zammı yüzde 10 olarak belirlendi. Böylece memur maaşlarındaki artış oranı yüzde 20,04 olarak hesaplanıyor.

Emekliye kademeli maaş zammına formül netleşti! Yeni maaş tablosu belli oldu 8

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla 2 senedir uygulanan refah payının Temmuz ayında da gündeme gelmesi bekleniyor. Bu doğrultuda, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz ayı enflasyon artışı yaklaşık yüzde 26 seviyesinde olacakken, memur ve memur emeklilerinin artış oranı yüzde 21 civarında olması öngörülüyor.

Emekliye kademeli maaş zammına formül netleşti! Yeni maaş tablosu belli oldu 9

SSK, BAĞ-KUR VE MEMUR EMEKLİSİ ZAMMI İÇİN EŞİTLEME FORMÜLÜ

2024'ün Ocak ayında, SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 37,57'den refah payı ile yüzde 49,25 seviyesine yükseltildi ve bu sayede memur emeklileri ile eşitlendiği belirtildi.

Emekliye kademeli maaş zammına formül netleşti! Yeni maaş tablosu belli oldu 10

Temmuz ayında eşitleme formülünün masada olduğu ve uygulanması halinde memur emeklilerinin yüzde 5'in üzerinde ek zam alacağı belli oldu. /Haber Merkezi/ 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER