Gündem

Karakaya Açıkladı! Cezası 73 Bin Lira!

Sivas Ticaret Borsası Başkanı Hayrullah Karakaya, kurbanlık etlerin kıyma çekimi gibi işlenmesini sadece kasapların yapabileceğini belirtti. Karakaya, kasap dışında kıyma çeken bir yer tespit edildiğinde 73 bin TL'ye kadar ceza yazılabildiğini ifade etti.

Karakaya Açıkladı! Cezası 73 Bin Lira!
15-06-2024 08:30
SİVAS

Erdem TAHILLIOĞLU 

Sivas Ticaret Borsası Başkanı Hayrullah Karakaya, bayramda kurban kesimi yaptıranların kesim sonrası etlerin işlenmesine yönelik tüm işlemleri sadece kasapların yapabileceği uyarısında bulundu.

HİJYEN UYGUNSUZLUĞUNUN CEZASI 29 BİN TL

Kasap dışındaki bu tür işlemlerin hijyenik olmadığını da anlatan Karakaya, Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün 'Kurban Hizmetleri ve Kurban Bayramı Denetimleri' hakkındaki 2021 yılında Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ ile kuralların belirlendiğini söyledi.

Karakaya, hijyen uygunsuzluğunun cezası 29 bin 234 TL, HACCP Sistemi uygulamamak 29 bin 234 TL, kayıtsız faaliyet göstermek 14 bin 595 TL olmak üzere kasap dışında kıyma çeken bir yer tespit edildiğinde karşılaşabileceği ceza miktarı toplamının 73 bin TL'yi bulduğunu söyledi.

Denetimleri ise İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Zabıta ve Sivas Ticaret Borsası tarafından görevlendirilen ekipler tarafından yapılacağını belirten Karakaya, ihbar hattı oluşturduklarını belirterek: “vatandaşlarımız borsamız tarafından oluşturulan 0538 058 02 74 numaralı ihbar hattına yasak olan yerlerde et çekimi yapanları, insan sağlığı ve gıda güvenirliğini direkt etkileyen uygunsuzlukları bildirdiği taktirde para cezası ve faaliyetten men uygulanacaktır” dedi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Mucit 1 ay önce
Yani halkı bizden başka sı soyamaz
Bunu demek istiyor
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER