Gündem

“En İyi Dere Islahı” Ödülü Verilmişti! Aksu’yu Kaderine Terk Etmeyin!

2005 yılında Sivas Belediyesi’nin Mısmılırmak Deresi'ni temizleyerek ıslah etmesi neticesinde şehre kazandırılan Aksu, eski günlerini arıyor.

“En İyi Dere Islahı” Ödülü Verilmişti! Aksu’yu Kaderine Terk Etmeyin!
13-05-2024 13:43
SİVAS

Hayrullah AĞKAŞ 

Hilmi Bilgin’in belediye başkanlığı döneminde su verilememesinden dolayı eski cazibesini kaybeden Aksu için belediye yönetiminin harekete geçmesi bekleniyor.

“EN İYİ DERE ISLAHI” ÖDÜLÜ VERİLMİŞTİ

Adını içerisinden akan yapay ırmak ve su fıskiyelerinden alan Aksu’nun yıllardır çözülemeyen su sorunu tepki topluyor. 

Bir zamanlar bataklık olan alan, 2005 yılında Sivas Belediyesi’nin Mısmılırmak Deresi'nin temizlenip ıslah edilmesi ile şehre değer katan bir parka dönüştürülmüştü. Aksu Projesi, Dünya Su Örgütü tarafından da "En iyi dere ıslahı" ödülüne layık görülmüş ve projenin mimarı Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, 2007'de dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden törenle ödülünü almıştı.

AKSU, ESKİ CAZİBESİNİ KAYBETTİ

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’in görev yaptığı dönemde suyu kesilen Aksu için harekete geçilmesi bekleniyor.  İl dışından gelen vatandaşların da yıllarca uğrak mekanları arasında yer alan Aksu, eski cazibesini tamamen kaybetti. 

Aksu içerisinde bulunan sosyal alanlar, parklar, çay bahçeleri ve restoranlar su olmadığı için artık ilgi görmüyor.  Sivaslılar, Aksu’da deforme olan yapay ırmağın tabanı ve etrafının gerekli düzenlemeler yapılarak belediye tarafından yeniden şehre kazandırılmasını istiyor.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER