Ekonomi

Bakan Işıkhan'dan asgari ücret açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücrette bir ek zam olup olmayacağına dair sorulara cevap verdi ve ayrıca emeklilerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Işıkhan'dan asgari ücret açıklaması
15-05-2024 12:55
SİVAS

Ekonomik göstergelerin olumlu bir seyir izlediğini belirten Bakan Işıkhan, asgari ücrete ek bir zam yapılacağına dair soruya " Asgari ücrete ek bir zam planımız bulunmamaktadır" şeklinde yanıt verdi.

Hatırlanacağı üzere ocak ayında asgari ücret, yüzde 49 oranında bir artışla 11 bin 402 liradan 17 bin 2 liraya yükseltilmişti.

Bakan Işıkhan, emeklilere yönelik ekstra refah payı verilip verilmeyeceği sorusuna ise "Herhangi bir konuda şu an için kesin bir şey söylemek erken. Bekleyip Temmuz ayını görmekte fayda var" şeklinde yanıt verdi.

ASGARİ ÜCRET TEMMUZ’DA ZAMLANACAK MI?

Normal şartlarda asgari ücret her yıl yeniden belirleniyor. Ancak geride bıraktığımız 2022 ve 2023 yıllarında asgari ücret enflasyon sebebiyle yılda iki kez artış gösterdi.

2022 yılının Ocak ayında asgari ücret 4.253 lira olurken Temmuz ayında yapılan ikinci artışla 5 bin 500 liraya yükseltildi.

2023 yılında da benzer şekilde Ocak ayında asgari ücret 8 bin 506 lira olurken Temmuz zammıyla birlikte 11 bin 402 lira seviyesine yükseltildi.

Asgari ücrete son zam 2024 yılının Ocak ayında yapıldı. İşveren ve işçi sendikaları bir araya gelirken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı asgari ücretin 17 bin 2 liraya yükseltildiğini açıkladı.

Emekli ve memur maaşlarına Temmuz ayında yapılan artış öncesinde asgari ücrete zam iddiaları gündeme geldi.

Bakan Işıkhan yaptığı son açıklamada asgari ücrete ikinci zam yapılacağı tartışmalarına son noktayı koydu. Işıkhan açıklamasında “Öyle bir konu gündemimizde yok. Başta nasıl bir karar aldıysak şu an süreç bu şekilde devam edecek. Temmuz ayında enflasyondan ya da sözleşmeden kaynaklanan farklar emekli aylıklarına yansıtılacak.” ifadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI 2025 YILINDA YAPILACAK

2024 yılında Temmuz ayında asgari ücrete zam yapılması gündemde yer almıyor. Asgari ücret zammı 2025 yılının Ocak ayında yapılacak.

TCMB Başkanı Fatih Karan 2024 yıl sonu enflasyon tahmini 2 puanlık güncellemeyle yüzde 38’e yükseltildiğini açıkladı.

Asgari ücret zam oranları belirlenirken işçi ve işveren sendikaları bir araya gelecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek komisyonun ardından 2025 yılında geçerli olacak asgari ücret belli olacak.

Emekli ve memur aylıklarında zam yapılırken enflasyon doğrudan belirleyici olurken asgari ücrette ise dolaylı yoldan etkili oluyor.

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon beklentisi %38 olurken bu oranda asgari ücrete zam yapılması durumunda Asgari ücret, 6 bin 460 lira seviyesinde artış gösterecek. Asgari ücret 23 bin 500 lira seviyesine yaklaşacak./Haber Merkezi/

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER