Asayiş

Sivas’ın Huzuru İçin  7/24 Sahadayız

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek,  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın talimatları doğrultusunda "Sivas'ın Huzuru Güvenlik Bilgilendirme Toplantısı” gerçekleştirdi. Şimşek, "“Çocuklarımızı tehlikelerden uzak büyütebildiğimiz emin şehrimizin huzuru için mücadelemiz sürecektir. Sivas'ın huzur ve güveni için bizler 7/24 sahada olmaya devam edeceğiz” dedi.

Sivas’ın Huzuru İçin  7/24 Sahadayız
16-05-2024 12:45
SİVAS

Hayrullah AĞKAŞ

Sivas Valiliği, şehrin güvenliği ve kamu düzeninin sağlanması adına bilgilendirme toplantısı düzenledi. Vali Yılmaz Şimşek başkanlığında gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına, İl Emniyet Müdürü Burhan Akçay ve İl Jandarma Komutanı J. Albay Muhammet Sevinç de katılım sağladı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın talimatları doğrultusunda, ilki Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilen "Sivas'ın Huzuru Güvenlik Bilgilendirme Toplantısı", takip eden aylarda da gerçekleştirilmeye devam ediyor.

Toplantıda konuşan Vali Yılmaz Şimşek, her ay şehrin güvenlik ve asayiş konuları ile ilgili bir araya gelmeye devam ettiklerini hatırlattı.

Sivas'ın her anlamda güvenli bir il olduğunu kaydeden Vali Şimşek, "Bizim temel gayemiz bu huzur ortamını daim kılmak. Tüm gayemiz, çabamız bu yönde. Sizlerle ilimizde 2024 yılının ilk 4 ayında yaptığımız güvenlik, asayiş, narkotik, siber ve diğer konulara ilişkin çalışmaları paylaşmak istiyorum. İlimiz genelindeki asayiş durumuna baktığımızda; asayiş suçlarında toplamda 4 bin 580 olay gerçekleşmiş, bunun 4 bin 211'i aydınlatılmış, failleri yakalanmıştır. Mal varlığına karşı 474 vaka gerçekleşmiş, bunun 322'si aydınlatılmış ve failleri yakalanmıştır. Dolandırıcılık olaylarında ise 328 vaka gerçekleşmiş, 200 olay aydınlatılarak, failleri yakalanmıştır. Açıktan, evden, kurumdan ve işyerinden hırsızlık olaylarında da 111 vaka gerçekleşmiş olup, bunun 92'si aydınlatılmış, failleri yakalanmıştır. Kişilere karşı işlenen 10 önemli suça baktığımızda ise; işlenen bin 649 suçun bin 606 adedi aydınlatılmıştır" dedi.

UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE SÜRÜYOR

Sivas'ta uyuşturucu ile amansız mücadelenin devam ettiğini kaydeden Vali Şimşek, "Bu mücadeleler sonucunda son 4 ayda jandarma ve emniyet teşkilatımızın başarılı operasyonları ile esrar, eroin, bonzai, metamfetamin, skunk, kokain gibi maddelerden toplamda 2 bin 827 gram ele geçirilmiştir. Diğer yandan sentetik ecza, ecstacy, hint keneviri kökü ve captagon gibi uyuşturucu haplardan ise 18 bin 753 adet yakalanmıştır" diye konuştu.

KAÇAKÇILIĞA GEÇİT VERİLMİYOR

30 Nisan tarihinde güvenlik güçlerinin 3 aylık teknik ve fiziki takibi sonucunda gerçekleştirilen eş zamanlı narkotik operasyonlarda 4 şahıs tutuklanarak cezaevine gönderildiğini kaydeden Vali Şimşek, "Bir diğer konumuz ise kaçakçılık. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekiplerimiz son 4 ayda 939 olayın 451'ini aydınlatmıştır. Geçtiğimiz hafta Cumhuriyet Başsavcılığımız koordinesinde KOM şube ekiplerimiz tarafından sahte engelli raporu soruşturması kapsamında düzenlenen operasyonlarda 10 kişi tutuklanarak cezaevine teslim edilmiştir. Nisan ayında düzenlenen operasyonlarda 4 bin 10 paket gümrük kaçağı sigara, 31 bin adet makaron, 3 tabanca, 4 şarjör, 1 av tüfeği, 100 fişek ele geçirilmiştir." dedi.

GÖÇMEN KAÇAKÇILIĞINA GEÇİT YOK

Sivas'ta son 4 ayda 548 SİBER suç gerçekleştiğini kaydeden Vali Şimşek, "20 Siberay etkinliğimiz ile 25 Bin 194 vatandaşımıza ulaşarak siber suçlarla ilgili bilgilendirmeler yaptık. Dikkat ile takip ettiğimiz diğer bir önemli husus da göçmen kaçakçılığı. Güvenlik güçlerimizin özverili çalışmaları ile son 4 ayda 225 kaçak mülteci yakalanmıştır. Göçmen kaçakçılığı ile ilgili 3 olayda 4 şüpheliye işlem yapılmıştır” dedi.

7 KİŞİ KAZALARDA VEFAT ETTİ

Şehrin huzuru açısından bir diğer önemli konunun da trafik olduğunu dile getiren Vali Şimşek, "İlimizde son 4 ay içerisinde 7 vatandaşımızı maalesef trafik kazalarında kaybettik. Bu hafta vatandaşlarımızın yoğun katılımı ile “Trafik kurallarına uymak, yaşama sımsıkı sarılmaktır” sloganı ile Trafik Haftası'nda farkındalık oluşturmaya gayret ettik. Suç türü ne olursa olsun en mühim konu suçun karşılıksız kalmaması. Toplumda adalet duygusunun temini ancak bu şekilde mümkün olur. Bu nedenle yakalama sayıları bizim için çok önemli. Suçlunun elini kolunu sallayarak dışarda gezmesine asla müsaade etmiyoruz. Sadece nisan ayı içerisinde çeşitli suçlardan araması bulunan 200'ü ifade ve 166'sı hapis olmak üzere toplam 366 kişi yakalanarak adalete teslim edilmiştir” açıklamasında bulundu.

Vali Yılmaz,  "Tüm bu bilgiler ışığında Sivas'a bizler emin şehir diyoruz. Günün her saati sokaklarında güven içerisinde dolaşılabildiğimiz, çocuklarımızı tehlikelerden uzak büyütebildiğimiz emin şehrimizin huzuru için mücadelemiz devamlı sürecektir. Emin şehir Sivas'ın huzur ve güveni için bizler 7/24 sahada olmaya devam edeceğiz. Sizlerin de destekleri ile bu tabloyu çok daha iyi yerlere taşıyacağımıza yürekten inanıyorum. İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya'nın önderliğinde suç ve suçlularla amansız mücadelemizi her alanda sürdürmeye devam edeceğimizi vurgulamak istiyorum.  Hemşehrilerimizin sağduyusu ve desteğiyle daha güvenli bir Sivas'ı hep birlikte inşa edeceğimize yürekten inanıyorum. Siz değerli hemşehrilerimi tekrar saygı ve sevgi ile selamlıyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER