Sağlık

Sivas İl Sağlık Müdürlüğü Sivaslıları Uyardı: Sivas'ta Kene Ölümleri Arttı, Bunu Sakın Yapmayın!

Sivas Sağlık İl Müdürlüğü, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı hakkında uyarılarda bulundu. Yapılan açıklamada havaların ısınmasıyla birlikte kene ısırmalarından kaynaklı ölümlerin arttığına dikkat çekildi.

Sivas İl Sağlık Müdürlüğü Sivaslıları Uyardı: Sivas'ta Kene Ölümleri Arttı, Bunu Sakın Yapmayın!
14-06-2024 10:38
SİVAS

Erdem TAHILLIOĞLU 

Sivas Sağlık İl Müdürlüğü, yaptığı yazılı açıklama ile yaz aylarında kene ısırmalarından dolayı meydana gelen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı hakkında vatandaşları uyardı.

KKKA’nın keneler tarafından taşınan, ağır vakalarda kanama gibi bulgular ile seyrederek ölümlere neden olabilen zoonotik karakterli bir enfeksiyon hastalığı olduğu ifade edilen açıklamada, “Genellikle bahar ve yaz aylarında görülmekte olup hastalığa yakalananların yüzde 4-5’i ölümle sonuçlanmaktadır. Hastalık etkenini taşıyan kenenin tutunması veya bununla temas sonucunda bulaşmaktadır. Bunun dışında hastalığın bulaştırıcı olduğu dönemde hayvanların veya hasta kişilerin kan, doku, vücut çıkartılarına korunmasız temas sonucunda da bulaşabilmektedir.  Ateş, halsizlik, üşüme, titreme, yaygın kas ağrıları, baş ağrısı, bulantı-kusma, ishal, yüzde ve gözlerde kızarıklık, deri döküntüsü gibi şikâyetlerle kendini gösterir. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde cilt kanaması, diş eti kanaması, burun kanaması, mide-barsak kanaması, akciğer ve beyin kanamaları görülebilir. Hastalığın görüldüğü bölgelerde yaşayan tarım ve hayvancılık ile uğraşan çiftçi ve çobanlar, kasaplar ve mezbaha çalışanları, veteriner hekimler, askerler, korunmasız olarak kamp ve piknik yapanlar, KKKA hastaları ile temas eden sağlık personeli, laboratuvar çalışanları ve hasta yakınları risk altındadır. Hastalığın tedavisinin esasını destek tedavisi seçenekleri oluşturmaktadır. Bu gün için hastalıktan korunmaya yönelik etkinliği kanıtlanmış bir aşı veya etkene özgü bir ilaç bulunmamaktadır. KKKA hastalığının kontrolüne yönelik çalışmalar Bakanlığımız tarafından bir program dâhilinde yürütülmektedir. Kişisel korunma önlemlerinin alınması hastalığın kontrolü için ön planda olduğundan Bakanlığımızca vatandaşlarımızın hastalık ve korunma önlemleri konusunda bilgilendirilmesi ve toplumda farkındalık oluşturulması çalışmaları yoğun bir şekilde yürütülmektedir” denildi.

Bu yıl olduğu gibi geçtiğimiz yıllarda da KKKA vakaları ve bu hastalık nedenli ölümlerin meydana geldiğine  dikkat çekilen açıklamada, “Alınacak önlemlerle hem KKKA hastalığından hem de bu hastalığın neden olduğu ölümleri önlemek mümkündür.  Uyarı ve önlemleri şu şekilde sıralayabiliriz:  Tarla, bağ, bahçe, orman ve piknik alanları gibi kene yönünden riskli alanlara giderken vücudu örten giysiler giyilmeli, pantolon paçaları çorapların içerisine sokulmalıdır. Kenelerin elbise üzerinde rahat görülebilmesi için açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir. Kene yönünden riskli alanlardan dönüldüğünde vücutta (kulak arkası, koltuk altları, kasıklar ve diz arkası dâhil) kene olup olmadığı kontrol edilmelidir. Vücuda tutunmuş kene üzerine sigara basmak, kolonya, gaz yağı gibi maddeler dökmek; vücut içeriğini kişiye aktarmasına sebep olacağı için kesinlikle yapılmamalıdır.

Vücudunuza tutunan keneye çıplak elle dokunmamalı, tutunan kene çıkarılmamalı, zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Hayvanların üzerindeki kene elle çıkarılmamalıdır ayrıca hastalık hayvanlarda belirti göstermeden seyrettiğinden hayvanların kanlarına, vücut sıvılarına veya dokularına çıplak el ile temas edilmemelidir. Hasta ile temas eden kişiler gerekli korunma önlemlerini (eldiven, önlük, maske, vb.) almalıdır. Kene tutunmasından sonra, 10 gün içinde; halsizlik, iştahsızlık, ateş, vücut ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma ve ishal şikâyetlerinden herhangi birini görülürse, zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır” ifadelerine yer verildi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER