Ekonomi

Sivas'ta 5 Çocuk Annesi Kadın Tepki Gösterdi! Alın Terinin Karşılığını İstiyor!

Sivas'ta yaşayan 5 çocuk annesi, çiftçilere verilen teşvik ödemelerini yetersiz bularak tepki gösterdi.

19-05-2024 12:32
SİVAS

Ayşe KUŞKAYA 

Sivas’ın Çongar köyünde yaşayan 5 çocuk annesi Çiğdem Çongar, eşi ve 5 çocuğu ile çiftçilik sektöründe bir arpa boyu yol alamadığını belirterek, üreticilerin geri planda kaldığını ve yapılan teşviklerin yetersiz olduğunu söyledi.

Çiftçilik sektöründe girdi maliyetlerinin yüksekliğinden yakınan  Çongar, “Çiftçi desteklenmezse nasıl büyüsün. Çiftçilere köye dönüş diye reklam yapılıyor ama gerçekten hiçbir kolaylık sağlanmıyor. Teşvik veriliyor ama giderler daha fazla, zararını karşılamıyor. Alın terini alamıyorsun. Krediler arttı, hayvan alırken birçok prosedür uygulanıyor. Keşke Amerika, Avrupa gibi olsa, orada çiftçiler gereken saygıyı görüyor, keşke bizde aynı saygıyı görsek. Çiftçilerimiz üretimden vazgeçecek duruma gelmiştir. Yeterli destek verilmez ise ülkemizin önümüzdeki süreçte büyük bir gıda krizi yaşaması kaçınılmaz olacaktır. Umut dünyası, sadece umutlarla yaşıyoruz ” dedi.

Alın terini toprağa akıtan çiftçilerin sorunlarının Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve ziraat odaları nezdinde daha fazla dile getirilmesi ve hükümetin de bu doğrultuda üreticiyi teşvik edici adımlar atması bekleniyor.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER