Gündem

Sivas’ta Üniversite Öğrencileri Okulu Bırakıp Bu İşe Yöneliyor

Son yılların revaçta olan mesleklerden olan kuryelik Sivas’ta da oldukça yaygınlaşmaya başladı. Özellikle üniversite öğrencilerinin tercih ettiği kuryelik mesleğine yemek sektörünün de artmasıyla birlikte ilgi arttı. Ayrıca özellikle son yıllarda artan hayat pahalılığı, üniversite eğitimini sürdüren öğrencileri özellikle part time işlere yönlenmeye mecbur kıldı.

Sivas’ta Üniversite Öğrencileri Okulu Bırakıp Bu İşe Yöneliyor
15-05-2024 16:09
SİVAS

Ayşe KUŞKAYA 

Kurye Hakları Derneği’nin açıkladığı rapora göre; Enflasyonun giderek artması, ekonomik koşulların zorlaşmasıyla birlikte eğitimin pahalılığı, barınma sorunları, harçlar vb. birçok sorunla birlikte faturanın gençlere de yansıması kaçınılmaz bir hal alıyor. Bu kapsamda Sivas’ta da 18-28 yaş aralığında olan gençler, eğitim süresince aynı anda ya da eğitim, öğretim hayatına son vererek kuryeliğe yönelmeye başladı.

Hem okuyup hem çalışmak zorunda kalan hatta okulu bırakmak zorunda kalan üniversite öğrencilerinin sayısının her geçen gün arttığı görülüyor.

EKİPMAN KULLANILMASI ŞART!

Kurye Hakları Derneği’nin verilere göre yaşamını yitiren kuryelerin yaş ortalaması 18-28 olarak açıklandı. Elde edilen diğer verilerle birlikte yağışlı, sisli ve yer yer karlı havalarda yeterli ekipman sağlanamamasının kaza ve ölümleri artırdığı belirtildi.

Moto kuryelerin en çok kış ve sonbahar mevsimlerinde yaşamını yitirdiği belirlenmiştir. Verilere göre yaşamını yitiren moto kuryeler illere göre şöyle sıralanmıştır; İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli, Antalya, Mersin, Manisa, Iğdır, Aksaray, Aydın, Batman, Bingöl, Bursa, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Gaziantep, Isparta, Karabük, Kayseri, Konya, Ordu Sakarya, Tekirdağ, Van, Yalova.

Dernekten yapılan açıklamada; kaza ve can kayıplarının önlenmesi için kuryelerin motor ekip ve ekipmanlarının eksiklik olarak kullanılması gerektiği vurgulandı.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER