Gündem

Sivas'ta Üreticilere 433 Bin Fide Dağıtıldı

Tarım Arazilerinin Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) kapsamında Sivas genelinde üreticilere yaklaşık 433 bin domates, hıyar ve biber fidesi üreticilere dağıtılacak.

Sivas'ta Üreticilere 433 Bin Fide Dağıtıldı
14-05-2024 09:17
SİVAS

Sevda ÇİFTÇİ 

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından finanse edilen Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen Tarım Arazilerinin Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) kapsamında “Fide Temin Töreni” gerçekleştirildi.

Tören; Sivas Vali Yardımcısı ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Şakir Öner Öztürk, Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, protokol üyeleri ve çiftçilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

 

Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, konuşmasında; “Bugün dağıtılan fideler umuyorum ki çiftçilerimizin ekonomisine katkı sağlar. Buğdaydan ve arpadan farklı ürünlere geçilerek farklı üretim modellerinin gelişmesi ilimiz için büyük önem taşıyor. Projede emeği geçenlere teşekkür ediyor dağıtılan fidelerin hayır ve bereket getirmesini diliyorum” dedi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız ise “Bakanlığımız tarafından finanse edilen ‘Tarım Arazilerinin Etkinleştirilmesi Projesi’ kapsamında İl Müdürlüğü olarak hazırladığımız Fide Temin Töreni’nde domates, hıyar ve biber fidelerinin yüzde 70 hibe ile çiftçilere dağıtımını yapıyoruz. İl merkezi ve 16 ilçemizde yaklaşık 433 bin fide dağıtımı gerçekleştirilecek. İlimiz her ne kadar hububat tarımı ve hayvancılık olarak ön plana çıksa da ilimizin mikro klima özelliği gösteren Kelkit Vadisi gibi bölgeleri vardır. Farkındalık oluşturmak ve sebze üretimini artırmak amacındayız. Son zamanlarda kent tarımı ifadesi ön plana çıkıyor. Kent tarımı; nakliye maliyetleri, depolama ve bu süreçte meydana gelen zaiyat, daha taze ürün sunma adına İlçe merkezleri ve köylerin sebze ihtiyaçlarının daha yakından karşılanması anlamına geliyor.  Projemizin toplam maliyeti 2 milyon 730 bin TL, 1 milyon 930 bin TL’si Bakanlığımız tarafından hibe olarak verildi. Projemizin başta çiftçilerimize, ilimize ve ülkemiz tarımına hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Vali Yardımcısı ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Şakir Öner Öztürk de “Tarımsal hasılamızın artması, üretimimizin artması, ülkenin genelinde ekilebilir arazimizin artması gıda enflasyonu ve ithalatın azaltılması açısından oldukça önemli. Sivas özelinde son yıllarda ürün çeşitliliğini artırmak için İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İl Özel İdaresi ve diğer kurumlarımızla seferberlik başlattık. Üreticimize daha fazla katkı sağlamak için el birliğiyle çalışmalar yürütmeye devam edeceğiz. Fide alacak çiftçilerimize ve bütün çiftçilerimize hayırlı bereketli bir sezon diliyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından fidelerin çiftçilere teslim edilmesiyle program sona erdi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER