Sağlık

Sivas'ta Uzay Mekiğini Andıran Bu Kabin Çok Can Kurtaracak

Hiperbarik Oksijen Tedavi Ünitesi Numune Hastanesinde hizmet vermeye başladı. Ünite hakkında bilgi veren Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Uzmanı Dr. Soner Uludağ,  karbonmonoksit zehirlenmelerinde hiperbarik oksijen tedavisinin çok önemli olduğunu ifade etti.

Sivas'ta Uzay Mekiğini Andıran Bu Kabin Çok Can Kurtaracak
29-03-2024 10:23
SİVAS

İlknur ÖZDEMİR 

Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Uzmanı Dr. Soner Uludağ, Numune Hastanesinde hizmet vermeye başlayan Hiperbarik Oksijen Tedavi Ünitesi ile ilgili bilgiler verdi.

Uzm. Dr. Uludağ, “Bugünkü durumu ile Hiperbarik Oksijen Tedavisi bazı hastalıklarda birincil tedavi, bazı hastalıklarda da ihmal edilmemesi gereken önemde, hastalığın seyrini belirleyen, bu hastalıklara bağlı sakat kalma ve ölüm oranları üzerinde belirgin etkisi olan bir yardımcı tedavi metodudur” dedi.

Hiperbarik Oksijen Tedavisinin kullanım alanlarından ve hasta gruplarından bahseden Uzm. Dr. Uludağ, “Hiperbarik Oksijen Tedavisi olarak adlandırdığımız yüksek basınçlı oksijen tedavisi vücutta oksijene olan ihtiyacın arttığı durumlarda kullanılmaktadır. Bu durumlar çok çeşitlilik göstermektedir. Bunlardan biri dalgıçlarda görülen vurgun hastalığının tedavisidir. Bundan öte bazı hastalıklar bulunmakta ki bunlarda da hiperbarik oksijen tedavisi oldukça önemlidir. Örneğin şofben zehirlenmeleri veya soba zehirlenmeleri olarak bilinen, birçok kişinin sakat kalmasına hatta ölümüne de sebep olabilen acil bir durum olan karbonmonoksit zehirlenmeleri gibi hastalıklarda hiperbarik oksijen tedavisi neredeyse ana tedavi ajanı olarak etkilidir. Özellikle kış mevsiminde ilimizin de içerisinde olduğu bölgelerde yaygın olarak karşılaşılan bu acil durum göz önüne alındığında, merkezimizin açılmasının oldukça kritik bir öneme sahip olduğu görülmektedir. Bunun yanında hiperbarik oksijen tedavisinin damar tıkanıklığı sebebi ile oluşan aniden gelişen görme ve işitme kaybı hastalarında da etkili olduğu bilinmektedir. Ani işitme kaybı ve ani görme kaybı tanıları ile erken dönemde yönlendirilen hastalar hiperbarik oksijen ile acil tedavileri sayesinde şifa bulabilmektedir. Avasküler nekroz gibi son dönemlerde yaygın olarak karşılaşılan bazı kemik hastalıklarında da hiperbarik oksijen tedavisi etkili olarak kullanılmaktadır. Yine hastalar erken dönemde tedavi için yönlendirildiklerinde hiperbarik oksijen tedavisi beslenemeyen, oksijensiz kalan veya damarı tıkanmış müdahale edilmezse ölecek olan kemik dokunun kurtarılmasında önemli bir role sahiptir. Yine bunların dışında oksijen varlığında üreyemeyen mikroorganizmaların sebep olduğu gazlı gangren gibi bazı ciddi seyreden hastalıklarda hiperbarik oksijen tedavisi başarılı olarak kullanılmaktadır. Hiperbarik oksijen tedavisi sualtı hekimliği kapsamındaki uygulamaların dışında, nekrotizan yumuşak doku infeksiyonları gibi bazı infeksiyon hastalıkları, Crush yaralanması, Kompartman Sendromu, çoklu travmalar, İyatrojenik Arteriyel Gaz Embolisi, karbonmonoksit zehirlenmesi, ani görme kaybı, ani işitme kaybı gibi acil durumlar, radyasyona bağlı doku hasarı ve çeşitli kronik yara problemleri hiperbarik tıbbın ilgi alanına giren hastalıklardan bazılarıdır” dedi.

Numune Hastanesinde yer alan Hiperbarik Oksijen Tedavi Ünitesi’nin ilimiz için oldukça değerli olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Uludağ, “Zaman içerisinde hiperbarik oksijen tedavisinin yürütülen çalışmalar ile etkinliği kanıtlanmış hastalık sayısı giderek artmaktadır. Yine zaman içerisinde ülkemizdeki hiperbarik oksijen tedavi merkezlerimiz giderek yaygınlaşmaktadır. Bu durum ele alındığında ilimizdeki merkezimizin açılması hastalarımızı tedavi ile buluşturmak açısından oldukça değerli olarak görülmektedir” ifadelerine yer verdi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Tahsin ateş 2 ay önce
İyileşmeyen şeker hastalarının yaralarının tedavisinde de kullanılıyor. Çok teşekkür ederim. Güzel bir ünite. Sivasa hayırlı olsun. Sebeb olanlardan Allah razı olsun.
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER