Eğitim

Sivaslı Kızlar Avrupa Stajından Döndü

"Sivas Kızlarının Üretim ve Hizmet Sektörlerinde Avrupa Stajı Projesi" kapsamında 21 günlük yurt dışı staj eğitimi programına katılan ve Sivas'a dönen Necip Fazıl Kısakürek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, Millî Eğitim Müdürümüz Necati Yener'i ziyaret etti.

Sivaslı Kızlar  Avrupa Stajından Döndü
30-05-2024 10:54
SİVAS

Erdem TAHILLIOĞLU 

Sivas Necip Fazıl Kısakürek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL) öğrencileri Türkiye Ulusal Ajansı Erasmus+ Programı kapsamında başlatılan; "Sivas Kızlarının Üretim ve Hizmet Sektörlerinde Avrupa Stajı Projesi" kapsamında Almanya'nın Dorsten şehri ile Çekya'nın başkenti Prag'da 3 haftalık staj eğitimine katıldı. Staj eğitiminin ardından yurda dönen öğrenciler, okul idarecileri ve projede görev alan öğretmenler ile birlikte Millî Eğitim Müdürü Necati Yener'i ziyaret etti. 

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Millî Eğitim Müdürü Necati Yener, bir süre öğrencilerle sohbet ederek proje kapsamında edindikleri kazanımlar hakkında bilgi aldı. Yener, okul idarecileri ve projede görev alan öğretmenlerle de bir süre sohbet etti. Öğretmenler, proje ve bu kapsamda gerçekleştirilen faaliyetler hakkında bilgi verdi. 

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanı öğrencilerinin Almanya'nın Dorsten şehrinde bulunan Kindergarten Anaokulunda 21 günlük staj eğitimleri boyunca dijital içerik hazırlama ve drama eğitimleri alarak okul öncesi öğrencileri ile çeşitli faaliyetler gerçekleştirdiği, Moda Tasarım Teknolojileri Alanı öğrencilerinin ise bir işletmede bilgisayarlı kalıp hazırlama tekniklerini öğrenerek farklı model kalıpları oluşturdukları belirtildi. Yiyecek İçecek Hizmetleri alanı öğrencilerinin de Çek Cumhuriyeti'nin Prag şehrinde yöresel ürünleri farklı tekniklerde pişirme yöntemlerini öğrendiği ve Avrupa mutfağından farklı lezzetler hazırladığı ifade edildi. Öğrenciler, okullarına döndüklerinde yurt dışında öğrenmiş oldukları örnek uygulamaları arkadaşları ve öğretmenleri ile de paylaştı.

Millî Eğitim Müdürü Necati Yener, bu tür projelerin öğrencilerin mesleki gelişimlerine önemli katkılar sağladığını ve bu kapsamda edinilen kazanımların çok önemli olduğunu vurguladı. Yener, projeye görev alan öğrenci ve öğretmenleri tebrik etti.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER