Gündem

SON DAKİKA: Sivas İçin Siyanür Uyarısı, Tehlikedeyiz!

Erzincan İliç’teki siyanürle altın aranan madende meydana gelen heyelan faciasının ardından bölgede incelemede bulunan uzmanlar Sivas'ın da içinde bulunduğu 9 il ve 3 ülkenin Fırat Nehri’ne karışmış olabilecek siyanür nedeniyle tehlikede olduğunu söyledi.

SON DAKİKA: Sivas İçin Siyanür Uyarısı, Tehlikedeyiz!
18-02-2024 10:17
SİVAS

Erzincan İliç’teki siyanürle altın aranan madende meydana gelen heyelan faciasının ardından bölgede incelemede bulunan uzmanlar 9 il ve 3 ülkenin Fırat Nehri’ne karışmış olabilecek siyanür nedeniyle tehlikede olduğunu söyledi.

Siyanür atığının biriktirildiği alanda meydana gelen heyelanda toprak altında kalan 9 işçiyi arama çalışmaları ise devam ediyor.

SİVAS İÇİN TEHLİKE ÇANLARI ÇALIYOR!

Erzincan İliç’te siyanür atıklarının biriktirildiği alandaki heyelan sonrası 9 işçi toprak altında kaldı. İşçileri arama çalışmaları 5. günde devam ediyor. Bakanlar ve madenin işletmecisi Anagold Fırat Nehri’ne siyanürün karışmadığını söylerken Bölgede incelemede bulunan Genel Sağlık İş Sendikası heyeti Sivas'ın da içind ebulunduğu  9 il ve 3 ülkenin Fırat Nehri’ne karışmış olabilecek siyanür nedeniyle tehlikede olduğunu söyledi.  Uzmanlar, geri dönülemez tahribata yol açan doğa katliamlarını “Ekokırım suçu” olarak adlandırıyor. İliç’te yaşananın da bir ekokırım suçu olduğunu söyleyen yaşam savunucuları, felaketin etkisinin yıllarca süreceğini belirtiyor.

 İklim Adaleti Koalisyonu Ekokırım Çalışma Grubu üyesi İlksen Dinçer Baş, “İliç’te ekokırım suç tarifinin tüm unsurları yerine gelmiştir. Bu durumdan geri dönüş yok. Ne yapılırsa yapılsın, oradaki siyanür hiçbir şekilde temizlenemeyecek” dedi.

Baş’ın açıklamaları şöyle:

“Canlıları korumaktan çok kuşların su içtikten sonra nasıl can çekişerek öldüğünü gizlemeye çalışıyorlar. İliç’te sadece insan değil tüm türlerin canına kast edilmiş durumda. Bir tür kırımı meydana gelecek. Gelecel kuşaklara da etki edecek.”

“9 İLİMİZ VE 3 ÜLKE TEHLİKEDE”

Genel Sağlık-İş Sendikası heyeti, maden faciasının ardından bölgede incelemelerde bulundu. Sendika genel başkanı Derya Uğur, Fırat Nehri’nin Türkiye’nin 9 ilini ve 3 ülkeyi etkileyebilecek boyutta olduğuna dikkat çekti.

Uğur şöyle devam etti: “Yetkililer siyanür ölçümlerinin düzenli yapıldığını ve ölçümlerde siyanüre rastlanmadığını iddia etse de yağan yağmurlardan dolayı bu bilgiye inanmak mümkün değildir. Siyanürün ve ağır metallerin Fırat suyuna karışması ve yeraltı kaynaklarımıza ulaşması insan sağlığı açısından tam bir felakettir. Siyanürün insan vücuduna ağız, solunum, deri yoluyla alınması; ani ölümlerden tutun da tüm vücutta görülebilecek kanserlere, kalp yetmezliğinden merkezi sinir sistemi tutulumuna bağlı hastalıklara sebep olabilir. Bölgede acilen hastane kurulması gerekir.”

ETKİLENEN İLLER VE ÜLKELER

Fırat Nehri sırası ile; Erzincan, Sivas, Tunceli, Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa il sınırını belirledikten sonra Suriye, daha sonra Irak topraklarına girer. Irak'ta denize uzak olmayan bir noktada Dicle Nehri ile birleşerek Şatt'ül-Arab'ı oluşturur ve Basra Körfezi'ne dökülür. Nehrin en önemli kolları Murat Nehri, Karasu Nehri, Tohma Çayı, Peri Çayı, Kahta Çayı, Çaltı ve Munzur Suyu'dur. /Haber Merkezi/ 

Sivas İrade- Sivas Gündem- Sivas Haberleri- Sivas son dakika

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER