Gündem

Tasarruf Tedbirleri Bakan Şimşek'i Teğet Geçti!

Bakanlık yaptığı açıklamada; tasarruf tedbirleri doğrultusunda makam araçlarına getirilen kısıtlamanın devletin üst derece görevlilerini, güvenlikleri açısından kapsamadığını bildirdi.

Tasarruf Tedbirleri Bakan Şimşek'i Teğet Geçti!
25-06-2024 14:51
SİVAS

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sözcü gazetesinin bugün tasarruf tedbirleri varken lüks bir makam aracına binmesi yönünde yayınladığı bir haber hakkında basın duyurusunda bulundu.

Bakanlık yaptığı açıklamada, gazetenin "Bakan Bey, 16 milyonluk lüks Mercedes'e biniyor ekibi de çift maaş alıyor." başlıklı haberinin ciddiyetten uzak bir kurgu olduğuna vurgu yaptı.

Bakanlık, açıklamasında, vatandaşın kafasını karıştırmak amacıyla sürekli devam eden bu tarz ciddiyet dışı, günlük sansasyon maksatlı başlıklara itibar edilmemesinin önem taşıdığını belirtti.

"Haberin başlığı ciddiyetten uzak"

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yayınlanan haberle ilgili yaptığı duyuruda şu ifadeler yer aldı:

Sözcü gazetesinin bugün Sayın Bakanımız ve bürokratlarını hedef alan başlığı; bilgi ya da haber değildir, ciddiyetten uzak, siyasi kaygılarla kurgulanmış bir yanıltmacadır.

"Devletimizin sadece en üst makamları 'güvenlik gerekçesi' ile zırhlı araçlara binmektedir"

Devlet ciddiyetiyle halkımıza bilgi vermek açısından; Devletimizin sadece en üst makamları 'güvenlik gerekçesi' ile zırhlı araçlara binmektedir. Tasarruf genelgesinde en üst düzey devlet personeli yani bakanlarımızın makam araçları bahse konu zorunlu nedenlerden dolayı kapsam dışında tutulmuştur.

Ayrıca 1960'lı yıllardan beri kanunun verdiği yetki ile ek sorumluluk alarak Kamu İktisadi Teşebbüslerine (KİT) atanıp kamu adına yönetim ve denetim yapmakta olan Bakanlığımızın sadece üst düzey liyakatli bürokratları bu görevleri hakkıyla ve layıkıyla yerine getirmektedir.

"Çifte maaş, çifte görev ve sorumluluk kaynaklı"

Gazetenin 'Çifte Maaş' dediği durum; Çifte Sorumluluk, Çifte Görev kaynaklıdır.

"Ücretlere tavan getirileceği duyuruldu"

Bu önemli görev ve sorumluluğun karşılığında tek bir yerden aldıkları ücretlere ise yakında kanunla tavan getirileceği hususu daha önce tarafımızdan kamuoyuna duyuruldu.

/AA/ 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER