USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

GURBETTEN SILAYA

27-05-2024

Hafta sonu bir davetiye aldım. Engelliler için akülü-tekerlekli sandalye dağıtım töreni davetiyesi. Belediye binası önünde engelliler için tedarik edilen akülü-tekerlekli sandalye dağıtım törenine davet eden kişi Hollanda’da yaşayan, kıymetli arkadaşım, meslektaşım, gönül insanı Hollanda Sivaslılar Platformu Başkanı İbrahim Çitil idi.

Kırk yıldan fazla bir zaman içinde yaşadığı Hollanda da Türkler için özellikle Sivaslılar için elinden geleni yapmaya çalışan kardeşimizin bir özelliği de hayır sahiplerini, ihtiyaçlı olanlarla buluşturmasıdır. Kolay bir iş değil yaptığı ama helal olsun bunu da layıkıyla başarıyor ve memleketine gurbet ellerinden yardım taşıyor, aracı oluyor, insanımızın yüzünü güldürüyor. İnsanın duyduğunda manevi olarak haz aldığı dualardan “Allah razı olsun” duasını bolca alan ve fazlasıyla hak eden bir kardeşimiz İbrahim Çitil.

Hollanda da yaşayan bir gurbetçinin çocuğu olarak iyi bilirim ki gurbette toplum önderi olmak, onlara yardımcı olmak, özünü kaybetmeden gittiğin ülkenin insanlarıyla kendi insanların arasında köprü vazifesinde bulunmak öyle herkesin yapacağı işlerden değildir. Çocukluğundan itibaren cemiyet hayatında olmak, kurulan gurbetçi derneklerde görev almak, buralarda bilabedel hizmet etmek, milleti için siyasetin içinde olmak, medya sektöründe var olarak kendi toplumunu koruyup, bilgilendirmek İbrahim Çitil için bir hayat tarzı olmuştur.

Geçen yıl Hollanda’ya babamı ziyarete gittiğimde ilk arayanlardan birisi de kendisi oldu. Beni Amsterdam’a davet etti, davete icabet ettim ve kısa bir sürede olsa misafiri oldum. Amsterdam Nizam-ı Âlem Süleymaniye Camii buluşma noktamız oldu. Dini ibadetlerin yerine getirildiği bir mekân olmasına rağmen gurbette bir Türk kültür merkezi gibi çalışan camiye hayran kalmıştım. Başlangıçtan günümüze kadar yapım aşamalarını ve çekilen sıkıntıları anlattıklarında ortaya çıkan eserin çekilen sıkıntılara değdiğine ve burada da İbrahim Çitil’in hizmetlerine şahit olmuştum.

Çok düzenli, düzeyli bir organizasyon becerimiz olmadığından genelde bu tip programlara katılmayı çok sevmem. Davet edenden dolayı severek katıldım. Sivas Belediye binası önünde mütevazı bir program düzenlenmişti. Hava kapalı, yağmur ara ara yağıyordu. İsimleri üzerine yazılmış akülü-tekerlekli sandalyeler sahiplerini bekliyordu. Yapılan bir anonsla herkes kendisine verilene oturdu, yüzlerinde ki mutluluk görülmeye değerdi. Kalabalık içinde İbrahim beyi buldum ve yaptığı hayır işinden dolayı kendisini tebrik ettim. Mahcup ve mütebessim bir çehreyle tam bir gönül adamı edasıyla tebrikleri kabul etti.

Programda konuşan Sivas Belediye Başkanı Dr. Adem Uzun, Sivas’ın engelsiz bir şehir olmasını istediklerini, yurtdışında gördükleri engellilere yönelik güzellikleri burada da düzenlemeyi planladıklarını, engelli vatandaşların sosyal hayatlarını çok önemsediklerini söylerken etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen Hollanda’da yaşayan Sivaslılara teşekkürlerini iletti. Başkan Uzun engelli vatandaşlar arasında gezerken yanına yaklaştım ve İbrahim Çitil’in Hollanda’da milletimiz için canla başla çalışacak bir değer olduğunu, mutlaka değerlendirmesi gerektiğini söyledim.

Gurbette öyle değerlerimiz var ki, yeter ki sömürmeyelim, sahip çıkalım. Sılaya özlemlerinin sınırları yoktur. Bizden daha milliyetçi olduklarına yürekten inanıyorum. Yeni Başkan Dr. Adem Uzun’dan bu konuda ciddi çalışmalar bekliyorum. İbrahim Çitil aracılığıyla Hollanda’da faaliyet gösteren Hollanda Türk İşadamları Derneği (HOTİAD) başkanı hemşerimiz Hikmet Gürcüoğlu’na ulaşırsa Sivas çok şey kazanır. Sıcak Çermik’te Bilici Termal’in de sahibi olan bu işadamımızın burada uğradığı devasa mağduriyetin giderilmesi ve tesislerin yeniden faaliyete geçirilmesi hususunda arzu ederlerse bende bilgilendirme de bulunabilirim.

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Necmettin
Necmettin 3 hafta önce
Bizde İbrahim beyle yıllardır çalışıyoruz gerçekten çok kıymetli bir insan gerek Sivas için gerekse ülkemiz için yapılan çalışmaları vardır hiç bir zaman bizleri yalnız bırakmaz emeklerine sağlık Allah razı olsun selam ve dualarmla teşekkürlerimizi sunuyoruz