USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

29 Haziran Son Gün

4 Eylül Gazeteciler Cemiyeti tarafından bu yıl 2’ncisi  “İsmail Güneş Basın Ödülleri" başvuruları 29 Haziran'da son bulacak. 8 kategoride düzenlenecek olan yarışmanın sonuçları ise 24 Temmuz Basın Bayramı'nda yapılan programla takdim edilecek.

29 Haziran Son Gün
29-05-2023 10:30
SİVAS
Google News

Erkan YILDIZ 

2009 yılında Kahramanmaraş’ta düşen ve Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte hayatını kaybeden Gazeteci İsmail Güneş’in anısını yaşatmak adına 4 Eylül Gazeteciler Cemiyeti tarafından geçen yıl başlatılan ve geleneksel hale getirilmesi planlanan basınödüllerinin bu yıl 2’ncisi düzenlenecek.

Yazılı basında yılın gazetecileri, televizyon ödülleri, haber fotoğrafı, yılın basın fotoğrafı, sayfa tasarımı, genç iletişimci ödülü, kurumsal iletişim ödülleri ve  Sivas 4 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Şehit Gazeteci Adem Yavuz Özel Ödülü olmak üzere  8 kategoride düzenlenecek yarışma için 30 Haziran’a kadar Cemiyetin İdari Sekreterliği’ne başvurulması gerekiyor.  Oluşturulacak komisyon tarafından değerlendirilecek eserlere ödüller 24 Temmuz Basın Bayramı’nda düzenlenecek olan programla takdim edilecek.

Bir adayın yalnız bir ana dalda bir eserle katılabileceği yarışmaya Sivas 4 Eylül Gazeteciler Cemiyeti üyelerinin yanı sıra basın kartı taşıyan gazeteciler ile Basın İş Kanunu ile çalıştırılmayan ancak bir yayın organında (gazete, dergi, tv, ajans ve internet haber sitelerinde) ilgili yasaya göre düzenlenmiş sözleşme hükümleri ile çalıştıklarını, sözleşmelerinin sürdüğünü yayın organı yetkilisinin onayı ile belgeleyen gazeteciler katılabilecek.  Ödüle aday eserlerin yarışmaya açılan 30 Haziran 2022-30 Haziran 2023 tarihleri arasına ait olması gerekiyor.

4 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu ile Sivas 4 Eylül Basın Ödülleri Jüri Kurul üyelerinin katılamayacağı yarışmanın  katılım şartları şu şekilde açıklandı:

“Bir aday yalnız bir ana dalda bir eserle yarışabilir. Yarışmaya başvuran eserin dalını değiştirmek Seçici Kurul’un yetkisindedir. Yılın Basın Fotoğrafı dalında ise bir aday en fazla 5 eserle yarışmaya başvurabilir. Kendi eseriyle yarışmaya katılan aday, bir ekip içinde de görev yapmışsa ekip dışı tutulur. Ekip çalışmaları için başvurularda ekibin tüm elemanları başvuruyu imzalar.  Başka bir kurum ya da kuruluş tarafından ödüllendirilmiş eserler yarışma dışı bırakılır. Ana dallarda yalnızca bir esere ödül verilir.  Yarışmaya katılacak eserlerin yayınlanmış olması zorunludur.  Basın Fotoğrafı dalında yarışmaya katılacak eserlerde yayın şartı aranmaz.”

Adayların eserlerini 30 Haziran 2023 tarihine kadar Sivas 4 Eylül Gazeteciler Cemiyeti İdari Sekreterliği’ne ulaştırması  gerekiyor.  Başvurunun tüm dallarda, adayların özgeçmişlerini ve çalışmalarını belirten bilgi yazısı, 1 adet fotoğraf ve başvurdukları esere esas yazılı metin özetleriyle (televizyon için) yapılması zorunlu. Yazılı basın dalı için yarışmaya girecek eserin yayınlandığı nüshadan 1 asıl, 1 fotokopinin, ayrıca çalışmanın yayınlandığı sayfanın PDF veya eşdeğer formatta USB flash belleğe yüklenerek Sivas 4 Eylül Cemiyeti’ne elden teslim edilmesi gerekiyor.  Televizyon için yarışmaya girecek eserin ses bandı, film veya USB flash belleğe kaydedilmiş olması isteniyor. Yılın Basın Fotoğrafı dalında yarışmaya girecek fotoğrafların USB flash belleğe yüklenerek teslim edilmesi zorunlu. Yarışmaya girecek fotoğraflarda yalnızca karanlık oda müdahalelerine sınırlı şekilde izin verilecek. Fotoğrafların çözünürlüğünün en az 72 DPI, uzun kenarının da en az 3200 pixel olması isteniyor. Yarışmaya katılacak eserlerin Adobe Photoshop AdobeRGB veya sRGB olarak JPEG formatında kalitesi maksimumda kayıt edilme isteniyor.

Adaylar başvuru yazılarında adı, soyadı, eserin yayınlandığı gazete, dergi, internet haber sitesinin veya televizyonun ismi,  eserin başlığı, katıldığı dal,  eserin yayın tarihi, yarışmaya aday olan eserler için başvurularda hangi dala aday olduğu bilgilerine yer vermesi gerekiyor.  Eserleri televizyonlarda yayınlanmış gazeteciler, eserin yayın gününü, saatini ve süresini gösteren belgeyi bölüm yetkilisinin onaylı imzası ile başvurularına eklemek zorunda.

Her daldaki yılın başarılı gazetecilerine mesleği simgeleyen bir plaket verilecek. Ekip olarak ödül kazanılması halinde ise yarışmacıların her birine mesleği simgeleyen plaket düzenlenecek.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
Sosyal medyaya mı internet medyasına mı güveniyorsunuz?
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
28.09.2023
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ