USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Adalet Bakanı Tunç'tan Yeni Anayasa Sinyali

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Milletimiz demokratik sivil bir Anayasa'yı hak ediyor. Bütün partiler bir araya gelip uzlaşabilirse bu noktadaki çalışmalar Meclisimizin takdirindedir” dedi.

Adalet Bakanı Tunç'tan Yeni Anayasa Sinyali
08-06-2023 10:15
SİVAS
Google News

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atanan kabine üyeleri yemin etti. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Genel Kurul salonu çıkışında gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Tunç, reform sürecinin kesintisiz devam edeceğini söyleyerek, “Ülkemizin demokratikleşme çıtasını nasıl yükseltiysek, o şekilde yükselteceğiz. Bir taraftan ülkemizin kalkınması devam ederken, ülkemizin demokratikleşmesi, demokratikleşmenin standardının da yükselmesi anlamında, insan hak ve hürriyetleri önüne çıkabilecek engelleri kaldırma noktasında elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.


Anayasa ile ilgili olarak ise Tunç, “Yargı birliğinin sağlanması, Devlet Güvenlik Mahkemelerinin kaldırılması, özel yetkili mahkemelerin kaldırılması, Hakim ve Savcılar Kurulu’nun demokratikleşmesi gibi düzenlemeler yapmıştık. Milletimiz demokratik sivil bir Anayasa'yı hak ediyor. Bütün partiler bir araya gelip uzlaşabilirse bu noktadaki çalışmalar Meclisimizin takdirindedir” şeklinde konuştu.
Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay’ın tutuklu olduğunun hatırlatılması üzerine Tunç, “Hüküm verilmiş. Yargıtay’da dosyası hükümlü olarak devam ediyor. Yargıtay’dan gelecek cevaba göre Türkiye Büyük Millet Meclisi hareket edecektir. Gezi davası anayasal düzenle alakalı. Anayasa’nın 14. maddesindeki dokunulmazlık kapsamı dışında dosyalardan. Bunun takdiri Meclis Başkanlığı ile Yargıtay arasındaki yazışma sonucu ortaya çıkacak” dedi.

/İHA/

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
Sosyal medyaya mı internet medyasına mı güveniyorsunuz?
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
25.09.2023
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ