USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

TURİZM SEKTÖRÜNE NİTELİKLİ ELEMAN YETİŞİYOR

TURİZM SEKTÖRÜNE NİTELİKLİ ELEMAN YETİŞİYOR

TURİZM SEKTÖRÜNE NİTELİKLİ ELEMAN YETİŞİYOR
21-04-2017 06:00
Google News


AHMET TIRPAN

Kursun açılışını yapan Vali Davut Gül, ilimizde turizm ve hizmet sektörünün hızla geliştiğini belirterek, düzenlenen bu kurslarla sektörün nitelikli eleman ihtiyacının karşılanacağını söyledi. Kursu tamamlayanların kolaylıkla iş sahibi olabileceğini kaydeden Vali Gül, konuşmasında; "Bütün Türkiye´de olduğu gibi ilimizde de meslek edindirme kursları her geçen gün artıyor. Düzenlenen bu kurslarla iş arayanların meslek sahibi olması, eleman arayanların nitelikli eleman sahibi bulması sağlanıyor. Sivas´ta turizm sektörü her geçen gün gelişiyor ve hizmet sektöründe elemana ihtiyaç var. Hangi otel sahibi ile restoran sahibi ile konuşursak konuşalım çok iyi aşçıya, komiye ve garsona ihtiyacı olduğunu söylüyor. Ayrıca Sivas´ın olağan üstü bir yemek kültürü var ve bu zenginliklerin yaşatılıp sürdürülmesi gerekiyor. Bu kurs hem 25 hanımefendiyi meslek sahibi yapacak hem de eleman arayan firmaların eleman bulmasını sağlayacak. Sivas´ın yemek kültürü gelecek nesillere bu kurslarla taşınacak" ifadelerine yer verdi.
Düzenlenen aşçı yamağı yetiştirme kursunun finansmanını sağladıklarını ifade eden Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Hikmet Canpolat ise meslek edindirme kurslarının hem ilimiz hem de ülkemiz için önemli olduğunu söyledi. Bu gibi kurslarda kursiyerlerin yetenek ve meziyetlerinin geliştirildiğini kaydeden Canpolat; "Cem Vakfı, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğümüz, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğiyle, güçlü bir koordinasyonla aşçı yamağı yetiştirme kursumuzu açtık. Biz Türkiye İş Kurumu olarak bu tür faaliyetleri son derece önemsiyoruz çünkü bu tür faaliyetlerle ortaya bir kabiliyet, meziyet, bir meslek öne çıkmış oluyor. Bu kapsamda biz paydaşlarımızla birlikte koordineli bir şekilde kursların ihtiyaç olduğu her dönem finansmanını temin etmeye gayret ediyoruz. 25 kursiyer burada 46 gün boyunca eğitici nezaretinde aşçılık kursuna devam edecekler ve akabinde sertifikalarını alacaklar" şeklinde konuştu.  
Kendi işini kurmak isteyen ya da çalışmak isteyen ev hanımlarına destek olmak amacıyla böyle bir kurs düzenlemek istediklerini anlatan Cem Vakfı Başkanı Ali Dağ; "Cem Vakfımızda muhtelif zamanlarda Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğümüzle birlikte meslek kursları düzenliyoruz. Aşçılık kursumuz da bunlardan bir tanesidir. İş kurmak isteyen insanlarımıza, kadınlarımıza, maddi imkânları olmayanlara meslek edindirmek amacıyla bu kursumuzu açtık. Hükümetimizin de bu konu da ciddi oranda destekleri var. Umarım kursiyerlerimiz bu desteklemeleri iyi değerlendirir" dedi.
Konuşmaların ardından kursiyerler tarafından hazırlanan yemekler il protokolüne ve katılımcılara ikram edildi.