USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Sağlık

Akraba Evliliği Riski Arttırıyor!

1 Haziran Ulusal Fenilketonüri Günü kapsamında düzenlenen konferansa katılan Vali Yılmaz Şimşek’in eşi Dr. Çiğdem Olgun Şimşek, ülkemizde akraba evliliklerinin yüksek olmasının Fenilketonüri hastalığının görülme sıklığını artırdığını söyledi.

Akraba Evliliği Riski Arttırıyor!
06-06-2023 11:02
SİVAS
Google News

Seyit Ömer YILDIZ 

Vali Yılmaz Şimşek’in eşi Dr. Çiğdem Olgun Şimşek, 1 Haziran Ulusal Fenilketonüri Günü kapsamında farkındalık yaratmak amacıyla Halk Sağlığı Müdürlüğü koordinesinde düzenlenen konferans programına katıldı.

Halk Sağlığı Uzmanı Esma Kılıç'ın açış konuşmasının ardından konuşan Şimşek, "Ülkemiz, fenilketonüri hastalığının en sık görüldüğü ülkelerden biridir. Akraba evliliklerinin yüksek olması kalıtsal özellikteki bu hastalığın toplumda görülme sıklığını artırmaktadır. Her yıl ülkemizde 300-350 çocuk Fenilketonürili doğmaktadır. Yaşamın ilk günlerinden itibaren diyette yapılacak düzenlemelerle tedavi edilebildiği için erken tanı zihinsel engelin oluşmaması açısından çok çok önemlidir." dedi.

Programda Medicana Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doktoru ve Dr. Öğr. Üyesi Mahmut Ekici ile Pediatrik Diyetisyen Merve Eşgi, Fenilketonüri Hastalığı konulu sunumlarını gerçekleştirdi.

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
Sosyal medyaya mı internet medyasına mı güveniyorsunuz?
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
29.09.2023
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ