USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Ekonomi

BASK Kira Yardımı İstedi

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Sivas İl Temsilcisi  Ahmet Başlan, sabit gelirli olan kamu görevlilerine lojman veya kira yardımı desteğinde bulunulmasını istedi. Ortalama memur maaşının 12 bin TL olduğunu söyleyen Başlan, maaşın yarısının kiraya ödendiğini ifade etti.

BASK Kira Yardımı İstedi
12-03-2023 11:56
SİVAS
Google News

Hayrullah AĞKAŞ

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Sivas İl Temsilcisi  Ahmet Başlan, sabit gelirli olan kamu görevlileri için lojman veya kira yardımı talebinde bulundu.

Yüksek enflasyon ve enflasyon altında alınan ücret artışları nedeniyle konut satış fiyatlarının yanı sıra kiralarda yaşanan ciddi yükselişlerin sabit gelirli olan kamu görevlilerinin geçim sıkıntısına neden olduğunu belirten Başlan, “Ortalama memur maaşının 12 bin TL olduğu günümüzde birçok ilde kiralar maaşın yarısından fazla iken özellikle büyükşehirlerde bu oran daha da fazladır. Maaşından başka geliri olmayan kamu görevlilerinin günümüz şartlarında geçinmesi çok daha zorlaşmıştır. Bazı kamu kurulumları çalışanlarına lojman verirken bazı kamu görevlileri ise bu haktan mahrum bırakılmaktadır. Bu nedenle lojmanı olmayan kamu görevlilerine ya lojman sağlanmalı ya da kira yardımı yapılmalıdır. 1994 tarihinde yapılan düzenleme ile 375 sayılı KHK’nın 2. maddesi uyarınca devlet memurlarına lojman tazminatı ödenmekteydi. Lojman tazminatı ödemeleri; ek göstergesi 2500 ve daha üzeri olanlara 600 bin, ek göstergesi 1500 ve 2500 arasında olanlara 400 bin, diğerlerine ise 200 bin lira tutarında ödenmekteydi. 2005 yılında yapılan düzenleme ile bu tazminat kaldırılmıştır.  Aynı zamanda da 2012 yılına kadar toplu sözleşme kanununda görüşülüp karara bağlanması gereken maddeler arasında lojman tazminatı olmasına rağmen bu madde görüşülmemiş ve 2012 yılında ise bu madde de kaldırılmıştır.  Günümüz şartlarında bir zorunluluk olan lojman veya kira yardımı bir an önce yürürlüğe girmelidir” dedi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
Sosyal medyaya mı internet medyasına mı güveniyorsunuz?
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
25.09.2023
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ