USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Ekonomi

Çiftçileri Endişe Sardı

Son dönemde Sivas genelinde yaşanan yoğun yağışların ve yüksek nemin, özellikle buğday, arpa ve diğer tahıl ürünlerinde septorya ve pas hastalıklarının görülme sıklığını artırması çiftçileri endişelendirdi.

Çiftçileri Endişe Sardı
07-06-2023 09:00
SİVAS
Google News

Ömer ÜN

Sivas'ın tarım sektöründe son dönemde yoğun yağışlar ve yüksek nem seviyeleri, tarım ürünlerinde hastalıkların ortaya çıkmasına neden oluyor. Ziraat mühendisi Ebubekir Paşazade ile arazide incelemelerde bulunan Sivas Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Şarkışla Ziraat Odası Başkanı Azimet Topçu yapılan arazi kontrollerinde görülen septorya ve pashastalıklarının arttığına dikkat çekti.

Azimet Topçu, yaptığı açıklamada, mevsim sel koşulların tarım ürünleri üzerindeki etkisine değindi. Topçu, son dönemde Sivas genelinde yaşanan yoğun yağışların ve yüksek nemin, özellikle buğday, arpa ve diğer tahıl ürünlerinde septorya ve pas hastalıklarının görülme sıklığını artırdığını belirtti. Topçu, bu durumun çiftçileri endişelendirdiğini ifade etti.

Topçu, hastalıkların tarım ürünlerinde ciddi zararlara yol açabileceğini vurguladı.

Tarım sektöründeki bu sorunlarla başa çıkmanın önemli olduğunu belirten Topçu, çiftçilere uygun tarım uygulamalarıyla hastalıkların yayılmasını kontrol altında tutmaları çağrısında bulundu. Topçu, tarım ilaçlarının doğru şekilde kullanılmasının, bitki hastalıklarının önlenmesinde ve mücadelesinde etkili bir yöntem olduğunu söyledi.

Tarım ürünlerinin uygun zamanda ve doğru miktarda sulanması, bitki besleme ve gübreleme işlemlerinin düzgün bir şekilde yapılması gerektiğini kaydeden Topçu, “Septorya hastalığı, yapraklarda ve saplarda kahverengi lekelerin oluşmasına neden olurken, pas hastalığı ise yaprakların üzerinde turuncu veya sarı renkte pas benzeri lekelerin görülmesine yol açar. Bu hastalıklar, bitkilerin fotosentez yapma yeteneğini azaltarak verim kaybına ve kalite düşüşüne neden olabilir” şeklinde konuştu.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
Sosyal medyaya mı internet medyasına mı güveniyorsunuz?
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
27.09.2023
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ