USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

'Cumhuriyet'in 100. Yılında Ahilik Çalışma Hayatı’ Sempozyumu

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) tarafından Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tarih Bölümü iş birliği ile “Cumhuriyet’in 100. Yılında Ahilik ve Çalışma Hayatı’ adlı sempozyum gerçekleştirildi.

'Cumhuriyet'in 100. Yılında Ahilik Çalışma Hayatı’ Sempozyumu
24-09-2023 09:26
SİVAS
Google News

Ömer ÜN 

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) tarafından Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tarih Bölümü iş birliği ile “Cumhuriyet’in 100. Yılında Ahilik ve Çalışma Hayatı’ adlı sempozyum düzenlendi.

Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde gerçekleştirilen sempozyuma Sivas Milletvekilleri Hakan Aksu, Rukiye Toy, SESOB Başkanı Hakan Demirgil, Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi 27. Bölge Birliği Başkanı Mesut Dursun, oda başkanları , yönetim kurulu üyeleri , Muş Alpaslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alican ile farklı üniversitelerden hocalar katıldı.

Sempozyumun ev sahibi olan SESOB Başkanı Hakan Demirgil, ahiliğin  sosyo-ekonomik bir düzen olduğunu belirterek, “Bilindiği gibi, Selçuklulardan Osmanlılara kadar bizi bugünlere getiren devletlerin çok güçlü temeller üzerinde yükselmesinde etkili olan kurumların en önemlilerinden birisi de ahilik teşkilatıdır. Ticarette güzel ahlakı, komşusu siftah yapmadıysa ikinci müşterisini ona gönderecek kadar cömert ve iyi yürekli olmayı, birlik, dayanışma ve paylaşmayı en önemli ilkeler olarak gören ahilik kültürü Allah’ın izniyle yüzyıllarca var olmaya devam edecektir. Ahiliğe sahip çıkmamız, atalarımızın değerlerini yaşatmanın yanında, özümüzü kavramamızı da sağlayacaktır. Bu vesile ile meslek liselerimizde ahiliğin önemi anlatılmalı ‘Ahilik ve Meslek’ adı altında ders verilmelidir” dedi.

Başkan Demirgil, farklı illerdeki üniversitelerden esnaf teşkilatının yapmış olduğu sempozyuma katılan hocalara ve hazırlayan komite üyelerine teşekkür etti.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Muş Alpaslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alican, ahilik teşkilatının geçmişi hakkında bilgi verdi.

Milletvekili Rukiye Toy ve Hakan Demirgil’in konuşmalarından sonra sempozyuma geçildi.

 Oturum Başkanı Doç. Dr. Zafer Karademir’in yaptığı sempozyumda Prof. Dr. Adnan Mahiroğulları ‘Kurumsal Yapı olarak Ahiliğin  Sosyal Politika Boyutu’ , Doç. Dr. İlkay Noyan Yalman ‘Cumhuriyetin 100. Yılında Sivas Sanayisi’ , Prof. Dr. Ekrem Erdem ve Araştırma Görevlisi Savaş Savaş  ‘İktisadi Hayatta Ahlaki Yükümlülüklerin  İktisadi Aktörlerce Paylaşımı; Ahilik Üzerinde Modern Hayata Dair Okumalar’ , Dr. Öğ. Üyesi Rıfat İlhan Çelik ,’12. ve 13. Yüzyıllarda Selçuklu Hükümdarlarının Uyguladıkları Ekonomik Politikalar ve Ahilik’, Dr. Özden Aydın ‘Ahi Birliklerinin Teşkilat Yapısı, Yönetimi, Denetimi ve Ceza Uygulaması ‘, Prof. Dr. M. Murat Öntuğ  ‘Ahi Şecerenamelerinde Ticaret ve Esnafın Korunması , Adap, Kural ve Töre’ konuları hakkında açıklamalarda bulundu.

Sempozyumun sonunca profesör ve öğretim görevlilerine teşekkür ve çeşitli hediyeler takdim edildi. Sempozyumda yer alan konular kitap haline getirilecek.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
Sosyal medyaya mı internet medyasına mı güveniyorsunuz?
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
29.06.2024
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
CİLALI TAŞ!