USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

İlla Nodullamak Mı Lazım!

30 Mart tarihli sayımızda “Tarihi Meydana Yakışmıyor” başlıklı haberde Buruciye Medresesi, Şifaiye Medresesi, Kale Cami, Çifte Minareli Medrese gibi eserlerin bulunduğu meydanı çevreleyen duvarlardaki mermerlerin tepki toplayan görüntüsünü dile getirmiştik.  Haberimizde bahsi geçen alanda bulunan mermerler onarıldı fakat aynı alanın 10 metre ilerisinde yer alan yıkık mermerler için bir çalışma yapılmadı.

İlla Nodullamak Mı Lazım!
02-04-2023 11:55
SİVAS

Hayrullah AĞKAŞ

Buruciye Medresesi, Şifaiye Medresesi, Kale Cami, Çifte Minareli Medrese gibi eserlerin bulunduğu meydanı çevreleyen duvarlardaki mermerlerin yıkık dökük görüntüsünü 30 Mart tarihli sayımızda “Tarihi meydana yakışmıyor” başlıklı haberde kamuoyunun gündemine taşımıştık.

Vatandaşlar; sadece Türkiye’nin değil dünyanın sayılı meydanları arasında yer Sivas’ın tarihi kent meydanındaki mermerlerin görüntüsünün şehre yakışmadığını dile getirerek yetkililerin bölgede onarım çalışması yapmasını talep etmişti. Haberimizin ardından bahsi geçen bölgedeki mermerler onarıldı fakat aynı alanın yaklaşık 10 metre ilerisinde bulunan ve yıkık dökük olan mermerler için bir çalışma yapılmadı. Belediye yetkililerine tepki gösteren vatandaşlar bölgenin tamamında onarım çalışması yapılmasını istedi.

“İLLA NODULLAMAK MI LAZIM?”

Tarihi meydanın içerisinde bulunan Kent Kart Bürosunun yanında da aynı çirkin görüntünün bulunduğunu belirten vatandaşlar, “Sivaslılar olarak ‘Dünyanın en güzel meydanlarından birisine sahibiz’ diyoruz ama  mevcut durumun hali içler acısı. Belediye yetkililerini illa nodullamak mı lazım!” diyerek tepkilerini dile getirdi.

Sami Aydın’ın Belediye Başkanlığı döneminde Buruciye Medresesi, Şifaiye Medresesi, Kale Cami, Çifte Minare Medrese gibi tarihi eserlerin bulunduğu alanın etrafı açılarak modern bir görünüme kavuşturulmuştu.  Sivas’a gelen turistlerin uğrak mekânlarından birisi haline gelen ve çok sayıda tarihi eseri içerisinde barındıran alan bugünlerde görüntüsüyle tepki topluyor.  Eserlerin bulunduğu meydanı çevreleyen duvarlardaki mermerlerin tamamının onarılması bekleniyor.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
29.05.2023
PUAN DURUMU TÜMÜ

Active Server Pages error 'ASP 0126'

Include file not found

/puan.asp, line 324

The include file 'json/puan_55596_0_3.html' was not found.

GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ