USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Şehit Liderimiz Dava Adamıydı

Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Uğur Bulut, partilerinin kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun vefatının 14. yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Şehit liderimiz tarih sahifelerinin ender sayıda kaydedebildiği ölçüde büyük bir dava ve ideal adamıydı" dedi.

Şehit Liderimiz Dava Adamıydı
26-03-2023 13:36
SİVAS
Google News

Fatih TABUR

Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı hemşehrimiz Uğur Bulut, partilerinin kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun vefatının 14. yıl dönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

Bulut; sosyal medyadan yaptığı paylaşımda “Liderimiz şehit Muhsin Yazıcıoğlu’nu şehit edilişinin 14. yılında rahmetle ve minnetle yad ediyoruz. Şehit liderimiz tarih sahifelerinin ender sayıda kaydedebildiği ölçüde büyük bir dava ve ideal adamıydı. Bu nedenle eğer ülkemiz şehit Muhsin Yazıcıoğlu’nun idealleri ve çizgisinde bir siyaset yürütüyor iddiasında olacaksa, hiçbir siyasi parti ve görüş farkı olmadan, bütün insanlarımız Muhsin Yazıcıoğlu’nun şehit edilmesi ile yüzleşemeden milli bir çizgi takip edemeyeceğimizi bilmelidir” dedi.

Siyasetçileri gazete manşetlerinin kahramanları  ise tarihin yazdığını söyleyen Bulut, “Bundan yüz yıl sonra şehit Muhsin Yazıcıoğlu’nun ülkeyi hangi uçurumların kenarlarından çekip çıkardığı büyük Türk tarihinin şeffaf sahifelerinde olacaktır. Bu bakımdan bazı olayları kısaca hatırlatmak isterim. Şehit Muhsin Yazıcıoğlu 28 Şubat’ta ‘Namlusunu milletine çevirmiş tanka selam durmam’ diyerek bir darbeyi önleyen adamdır.  Şehit Muhsin Yazıcıoğlu Irak işgalinden önce Kerkük’te tapu dairelerine ve mezarlıklara sahip olun uyarısında bulunmuştur. Ne yazık ki Barzani’nin Peşmergeleri Kerkük’ü işgal edince ilk önce tapu dairelerini yakmış ve mezar taşlarını yok etmiştir. Şehit Muhsin Yazıcıoğlu, Suriye sınırında mayınlı arazilerin, temizlenmesi karşılığında, İsrailli bir firmaya verilmesini engelleyen adamdır. Bugün o bölgede ne olduğu herkesin malumudur. Şehit Muhsin Yazıcıoğlu 2009 Ocak ayında ‘Suriye’de sünni-şii kavgası çıkarılarak, Kuzey Irak’taki ikinci İsrail kurularak Akdeniz’e bir koridor açılmak isteniyor’ dediğinde oğul Esad Türkiye’ye tatile geliyordu.  Şehit Muhsin Yazıcıoğlu Türk devlet geleneğinde iktidar erkinin hiç kimse ile paylaşılmadığını en iyi bilen liderdi.  Değerli gönüldaşlarım bu örnekler gibi onlarca örnek vermek mümkündür.  Özellikle belirtmek isterim ki şehit Muhsin Yazıcıoğlu Türk milletinin tarihi hakikatini yaşadığı zamana taşıyan adamdı. Bu nedenle Müslüman Türk gençliğinin kalbindeki yeri her gün daha kavileşmektedir. Bu yüzden kendisi şehit olduğunda henüz 5-10 yaşında olan on binlerce Türk gençliği ‘Muhsin Başkanın Alpereniyiz’ diye haykırıyor. Bu anlamda özellikle Sivas’a ve Sivas gençliğine çok teşekkür ediyorum ve inanıyorum ki Sivas gençliği Muhsin Başkanın ayak izlerinde yürümek için Alperen Ocaklarımıza ve Büyük Birlik hareketimize her gün daha fazla destek ve güç verecektir. Ben bütün Sivas gençliğine ‘Genç adam; Muhsin Başkan’ın davası size emanet’ diyorum. Gelin bu emaneti O’nun yürüdüğü tertemiz yolda şerefli yarınlara birlikte taşıyalım. Liderimiz Şehit Muhsin Yazıcıoğlu ve yol arkadaşları olan şehit Erhan Üstündağ’ı, şehit İsmail Güneş’i, şehit Yüksel Yancı’yı, şehit Murat Çetinkaya’yı ve şehit Pilot Kaya İstektepe’yi rahmetle, şükranla ve hasretle yad ediyorum” açıklamasında bulundu.

MUHSİN YAZICIOĞLU KİMDİR?

Çiftçi bir ailenin çocuğu olan Muhsin Yazıcıoğlu, 31 Aralık 1954 tarihinde Sivas’ın Şarkışla ilçesinin Elmalı köyünde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. Muhsin Yazıcıoğlu Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nden mezun oldu. Bu dönemde çeşitli siyasi çalışmalar içerisinde bulundu. Muhsin Yazıcıoğlu 1968 yılında da Şarkışla'da Genç Ülkücüler Hareketi'ne katıldı. 1978’de de Ülkücü Gençlik Derneği’nin kurucu genel başkanı oldu. Muhsin Yazıcıoğlu 1980 yılına kadar Milliyetçi Hareket Partisi'nin genel başkan müşavirliği vazifesini yürüttü. 12 Eylül 1980’de yapılan askeri darbenin ardından da tutuklanarak Mamak Cezaevi’ne gönderildi. Tahliye olduktan sonra da Sosyal Güvenlik ve Eğitim Vakfı’nın başkanlığını yaptı. Muhsin Yazıcıoğlu 1987 yılında arkadaşlarıyla birlikte Milliyetçi Çalışma Partisi'ne (MÇP) katılarak siyasete atıldı. Muhsin Yazıcıoğlu 1991 senesinde yapılan genel seçimlerde de Sivas’tan milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girdi. 1992'de de MÇP'den ayrılarak Büyük Birlik Partisi'ni kurdu ve genel başkanlığa seçildi. Muhsin Yazıcıoğlu1995 ile 2007'de yapılan seçimlerde de yeniden Sivas milletvekili oldu.

MUHSİN YAZICIOĞLU NE ZAMAN NASIL ÖLDÜ?

25 Mart 2009 tarihinde Kahramanmaraş mitinginden Yozgat-Yerköy mitingine hareket etmek üzere içinde bulunduğu helikopter, bilinmeyen bir sebepten dolayı düştü. Muhsin Yazıcıoğlu dâhil altı kişinin naaşı arama ekipleri içerisinden 17 gönüllü civar köylüsü tarafından Sisne ve Kızılöz Köyleri arasındaki Keş Dağı Kuru Dere Kanlıçukur mevkiinde bulundu. Muhsin Yazıcıoğlu'nun cenazesi ölümünden altı gün sonra 31 Mart 2009 tarihinde Kocatepe Camii'nde düzenlendi. TBMM'deki törende Yazıcıoğlu'nun Türk bayrağına sarılı naaşının üzeri çiçeklerle süslendi. Cenaze törenine basın mensupları dâhil yaklaşık 700.000 kişi katıldı. Vasiyeti üzerine cenazesi, Taceddin Dergâhı'na gömülmeyi vasiyet ettiği için bir bakanlar kurulu kararı çıkarılarak Mehmet Âkif Ersoy müzesi olarak kullanılan dergâhın bahçesine defnedildi.

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
Sosyal medyaya mı internet medyasına mı güveniyorsunuz?
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
25.09.2023
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ