USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Sivas Belediye Başkanı Adem Uzun'dan Şok Açıklama: Su Boruları Kevgire Dönmüş!

Sivas Belediye Başkanı Adem Uzun, Sivas'ın su sorununa ilişkin konuştu. Su borularının ömrünü tamamladığını söyleyen Adem Uzun, "Çelik borular kevgire dönmüş" dedi.

Sivas Belediye Başkanı Adem Uzun'dan  Şok Açıklama: Su Boruları Kevgire Dönmüş!
17-05-2024 11:57
SİVAS
Google News

Hayrullah AĞKAŞ

Sivas Belediye Başkanı Adem Uzun, şehrin en önemli problemi olan su sorununa ilişkin konuştu. En fazla önemsedikleri konunun başında su yönetiminin geldiğini belirten Uzun,  yıllardır ihmal edilen ve eskiyen altyapı ile su boruları nedeniyle su kaçaklarının fazla olduğunu dile getirdi. 

Uzun, kullanım ömrünü yıllar önce tamamlayan ancak buna rağmen değişimleri yapılmayan boru hatlarının yenilenmesi için çalışma başlattıklarını dile getirdi.

TÜRİYE'NİN EN İYİ EKİPLERİNDEN BİRİ GELDİ

Şehrin su sorununun çözümü noktasında Türkiye’nin en iyi ekiplerinden birisinin Sivas’a geldiğini kaydeden Uzun, “Biz su yönetimini seçim zamanında da söylediğimiz gibi SCADA ismini vermiş olduğumuz bir sistemle kontrol altında tutmak istiyoruz. Özellikle hatlara dokunmak istiyoruz. Zaman zaman basında gündeme düşüyor. Hatlarda patlak olduğu dile getiriliyor. Hatların ömrünün dolduğunu görüyoruz. 45 yıl olmuş, 50 yıl olmuş. Arkadaşlarımızın tamir yaptığı yerlerden birisini gördüm. İnanın o çelik borular kevgire dönmüş durumda” dedi.

İHALE ÇALIŞMASI BAŞLATILDI

Su kaçaklarının önlemenin yanında bazı bölgelerde hatlarda da yenileme çalışması yapmalarını gerektiğini dile getiren Uzun, “Elbette bu alanlara bir anda girmemiz imkansız. Bunların kiminin ömrü 5 yıl önce dolmuş, kiminin ki 6 yıl önce dolmuş. Bunlara da mutlaka girilmesi lazım. Bu dönem bazı bölgeleri yatırıma aldık. Arkadaşlar ihale çalışmalarını başlattılar. Hemen hızlı bir şekilde çelik borulardan değişime başlayacağız. Önümüzdeki 5 yıllık süre içerisinde 10 bin 800 metrenin belki hepsini tamamlayamayacağız ama biz inanıyoruz ki buranın yüzde 60-70’lik kısmını tamamlarsak özellikle su kaçakları ve patlaklarla ilgili olumsuzlukları da önlemiş oluruz” şeklinde konuştu.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
Sosyal medyaya mı internet medyasına mı güveniyorsunuz?
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
14.06.2024
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
CİLALI TAŞ!