USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Ekonomi

Sivas'ta Hedef 200 Bin Ton Üretim!

Yıldızeli’nde mısır hasadı programına katılan Vali Yılmaz Şimşek; İlimizde hasadı yapılan silajlık mısır alanı 40 bin dekar alanda olup, 200 bin ton üretim/hasat yapılması hedeflenmektedir" dedi.

17-09-2023 10:20
SİVAS
Google News

Ömer ÜN 

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, Yıldızeli ilçesine bağlı Töngel köyü ve Mumcuçiftliği köylerini ziyaret ederek, hem sebze ürünleri inceledi, hem de mısır hasadına katıldı.

Vali Şimşek, ilk olarak Tarım ve Orman Müdürü Seyid Yıldız ile birlikte Töngel köyünde sebze üreticisi Mustafa Kaydaş'a ait 80 dekar arazide hasadı yapılan sebze ürünleri inceledi.

10 ÇEŞİT YEŞİLLİK ÜRETİLİYOR

Kaydaş ailesine bereketli kazançlar dileyen Vali Şimşek, "Töngel köyünde Sivas’ın en büyük yeşillik ve sebze bahçesiniz ziyaret ettik. Gerçekten büyük ve örnek bir bahçe. Yaklaşık 80 dönümlük arazi üzerinde 10 çeşit yeşillik üretiliyor. Bizlerin manavda pazarda gördüğü her türlü yeşillik burada mevcut. Köyümüzde karalahana, maydanoz, nane, yeşil soğan, ıspanak, kıvırcık, semizotu gibi çeşitli ürünler Kaydaşlar ailesi tarafın üretiliyor. Hasadı yapılan ürünler ilimizin sebze ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılamaktadır. Çiftçimize bu örnek üretimi gerçekleştirdikleri için teşekkür ediyorum." dedi.

HEDEF 200 BİN TON ÜRETİM

Vali Şimşek daha sonra Yıldızeli Mumcuçiftliği köyünde silajlık mısır hasat programına katıldı. Traktöre binerek silajlık mısır hasadı gerçekleştiren Vali Şimşek, "İlimizde hasadı yapılan silajlık mısır alanı 40 bin dekar alanda olup, 200 bin ton üretim/hasat yapılması hedeflenmektedir" dedi.

HAYVANCILIKTA YEM MALİYETLERİNİ DÜŞÜRÜYOR

Vali Yılmaz Şimşek, yaptığı açıklamada; “Silajlık mısır üretimi hayvancılıkta önemli bir girdi oluşturmaktadır. İlimizde sulak alanların artmasıyla birlikte mısır üretimi de artıyor. Silajlık mısır üretimi hayvancılıkta yem maliyetlerinin düşmesine de imkân sağlıyor. Yüzde 70’lerdeki maliyet, mısır üretiminin atmasıyla yüze 30’kadar düşmüş durumda.” dedi.

Programlara Yıldızeli Kaymakamı Altay Karadağ, Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, Ticaret Borsası Başkanı Hayrullah Karakaya ve Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ katıldı.

Sivas İrade- Sivas Gündem- Sivas Haberleri- Sivas son dakika

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
Sosyal medyaya mı internet medyasına mı güveniyorsunuz?
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
28.09.2023
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ