USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Sağlık

Uzmanı Açıkladı, Böbrek Hastalığından Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

14 Mart Dünya Böbrek Günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan Nefroloji Uzmanı Dr. Meryem Timuçin, böbrek hastalıklarında erken teşhisin önemine dikkat çekti. Böbrek hastalıklarının önlenebilir olduğunu ifade eden Timuçin,  bu hastalıktan korunmak için sağlıklı beslenme, yeterli su içme ve düzenli egzersiz yapmanın önemli olduğunu kaydetti.

Uzmanı Açıkladı, Böbrek Hastalığından Korunmak İçin Neler Yapılmalı?
13-03-2024 10:14
SİVAS
Google News

İlknur ÖZDEMİR 

Numune Hastanesinde görevli Nefroloji Uzmanı Dr. Meryem Timuçin, 14 Mart Dünya Böbrek Günü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

Mart ayının ikinci perşembesinin Dünya Böbrek Günü olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Meryem Timuçin, “Her yıl mart ayının ikinci perşembesi Dünya Böbrek Günü olarak kutlanmaktadır. Bu yıl Dünya Böbrek Günü ülkemizde modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilen 14 Mart Tıp Bayramı ile örtüştü” dedi.

Dünya Böbrek Gününde amacının farkındalık yaratmak olduğunu dile getiren Uzm. Dr. Timuçin, “Erken saptandığı takdirde böbrek hastalıkları sıklıkla önlenebilir veya ilerlemesi geciktirilebilir ancak hastalığın farkındalığının düşük olması, erken dönemde tespit edilmesine imkan vermemektedir. Bireylerin hastalığının farkında olmaması nedeni ile son dönem böbrek yetmezliği gelişmekte ve yaşam kalitesi bozulmaktadır. Dünya Böbrek Gününde amacımız bu önlenebilir hastalıklara karşı farkındalık oluşturmaktadır. Türk Nefroloji Derneği'nin ülkemizde yaptığı bir tarama çalışmasında Türkiye'de her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığının olduğu saptanmıştır. Dünyanın çeşitli bölgelerinde yapılan çalışmalar, hastalığın farkındalığının yüzde 10'un altında olduğunu göstermiştir. Düşük farkındalık nedeniyle hastalık son dönem böbrek yetmezliği evresine ilerlemekte, kötü yaşam kalitesi ile hastanın sağlığını tehdit etmekte, engellilik ve ölüm oranlarının artmasına neden olmaktadır” dedi.

Böbrek hastalığından korunmak için yapılması gerekenleri sıralayan Uzm. Dr. Meryem Timuçin, sözlerini şöyle tamamladı: 

 “Böbrek hastalığından korunmak için tuzun azaltılması, sağlıkbeslenme ve ideal vücut ağırlığının korunması, düzenli egzersiz yapılması, yeterli su içilmesi, sigara tüketiminden kaçınılması, aralıklı sağlık kontrollerinin yaptırılması, gelişigüzel ilaç kullanılmaması gerekmektedir. Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıkları, obezite, ileri yaş ve ailede böbrek hastalığı olan kişiler böbrek hastalığı için yüksek risk altındadır.  Gelecek nesillerimiz için herkesin el birliği içerisinde böbrek hastalıklarından korunmasında çalışması gerekmektedir.”

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
Sosyal medyaya mı internet medyasına mı güveniyorsunuz?
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
22.05.2024
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
CİLALI TAŞ!