USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Yeni Konutlar Üretilmeli

Depremzedelerin yoğun olarak geldiği Sivas’ta kiralık ev bulmakta sıkıntı çekiliyor. Gelinen noktada hem il merkezinde hem de ilçelerde kiralık daire taleplerine cevap verilemediğini söyleyen Sivas Emlakçılar Birliği Başkanı Kerim Çayır, “Depremzedelerin dışında tayini çıkanlar da geliyor. Onlar da sıkıntı yaşıyor. İlerleyen dönemde öğrencilerimiz de aynı sorundan mustarip olacak. Buradan tavsiyemiz acilen yeni konutların üretilmesi” dedi.

Yeni Konutlar Üretilmeli
10-03-2023 15:06
SİVAS
Google News

Adem Sabit NALBANT

Sivas Emlakçılar Birliği Başkanı Kerim Çayır, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından çok sayıda depremzedenin Sivas’a gelmesi dolayısıyla kiralık ev konusunda sıkıntı yaşandığını söyledi.

Satılık olan dairelerin de bu süreçte kiralık eve dönüştürüldüğünü belirten Çayır, “Bu süreçte boş satılık daireleri de kiralığa çevirdik. O dairelerin de kiraya verilmesi konusunda gelen depremzedelerimize yardımcı olduk. Ancak şu an geldiğimiz noktada hem il merkezinde hem de ilçelerde kiralık daire bulunmuyor. Ciddi bir sıkıntı yaşıyoruz. Depremden sonra yaklaşık 5 bin civarında dairenin kiraya verildiği kanaatindeyim. Bunların içerisinde geçici süreyle kiraya verilmiş dairelerle beraber apartlar ve  1+1’ler dahil hepsi kiraya verildi. Bu durum karşısında kiralık için 5 bin kişilik bir konuta ihtiyacımız var. Maalesef diğer deprem bölgesine yakın Mersin gibi büyükşehirlerde de aynı sıkıntılar var” dedi.

DEPREMZEDELERİN DIŞINDA TAYİNİ ÇIKANLAR DA GELİYOR

Bazı ev sahiplerinin kira konusunda fırsatçılık yaptığını söyleyen Çayır, “Kiralarda fahiş fiyat artışı söz konusu. Talep ve arz dengesi bozulduğu için maalesef mülk sahipleri fırsatçılık yapıyor. Tabii iyilik yapıp evlerini ücretsiz verenler de var. İçinde bulunduğumuz durumda Sivas’ta kiralık dairenin karşılığı yok. Depremzedelerin dışında tayini çıkanlar da geliyor. Onlar da sıkıntı yaşıyor. İlerleyen dönemde öğrencilerimiz de aynı sorundan mustarip olacak. Buradan tavsiyemiz acilen yeni konutların üretilmesi. Bizler emlak camiası olarak depremzede vatandaşlarımıza ciddi desteklerde bulunduk. Komisyon dahi almadık ve mülk sahiplerimizden bazıları yaklaşık 1 yıla kadar kira bedeli almadı” şeklinde konuştu.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
Sosyal medyaya mı internet medyasına mı güveniyorsunuz?
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
25.09.2023
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ