Gündem

57 Kişi Mağdur! TÜRASAŞ'TA Kura İptal Edildi! Kafalar Karıştı!

TÜRASAŞ Sivas Bölge Müdürlüğünde çalıştırılmak üzere alım yapılan 57 personelin kurasının teknik aksaklık iddiasıyla iptal edilmesi kurada adı çıkan kişiler tarafından tepkiyle karşılandı. Kurada adı çıkan isimler gazetemize ulaşarak tepkisini dile getirdi. Haklarının yendiğini dile getiren vatandaşlar, yapılan kuranın geçerli sayılmasını istedi.

57 Kişi Mağdur! TÜRASAŞ'TA Kura İptal Edildi! Kafalar Karıştı!
14-05-2024 12:31
SİVAS

Hayrullah AĞKAŞ 

Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayi A.Ş. ( TÜRASAŞ) Sivas Bölge Müdürlüğünde çalıştırılmak üzere alım yapılacak 57 personel için geçtiğimiz günlerde kura çekilmiş ve kuradan ismi çıkan talihliler 6 Mayıs’ta kamuoyuna duyurulmuştu.

TÜRASAŞ’ta temizlikçi, çaycı, odacı, operatör ve mimar pozisyonlarında kura ile yapılan alım işleminin kura çekilişinde meydana geldiği iddia edilen aksaklıktan ötürü iptal edildiği ilan edilmişti.

TÜM BAŞVURULARIN KURAYA DAHİL EDİLEMEDİĞİ İDDİA EDİLDİ

Kura iptaline ilişkin olarak taşeron firma Pozitif Kurumsal Hizmetler Anonim Şirketi tarafından yapılan açıklamada,  “TÜRASAŞ Sivas Bölge Müdürlüğü bünyesinde taşeron firma olarak yürütmekte olduğumuz genel işçilik ve destek hizmetleri işi kapsamında İŞKUR sistemine yapılan başvurular neticesinde firmamız bünyesinde çalışacak 57 personelin kura çekilişi sistemde yaşanan teknik aksaklıktan dolayı, tüm başvurular kuraya dahil edilememiş ve bu sebepten dolayı kura çekilişi iptal edilmiştir. İşe girecek olan kişilerin kura çekilişi İŞKUR sistemine başvuru yapan mevcut tüm adaylar arasında ilerleyen bir tarihte tekrar yapılacaktır. Saygılarımızla” ifadelerine yer verilmişti.

KURADA ADI ÇIKANLAR TEPKİLİ

İlk kurada adı çıkan talihliler, Pozitif Kurumsal Hizmetler Anonim Şirketi  tarafından yapılan kura çekilişinin iptal edilmesine tepki gösterdi. Haklarının yendiğini düşünen adaylar, yetkilileri göreve davet etti.

MAĞDUR KİŞİ GAZETEMİZE KONUŞTU

Kurada ismi çıkan 57 isimden birisi gazetemize ulaşarak tepkisini dile getirdi. Mağdur edildiğini söyleyen kişi süreci şu sözlerle anlattı:

“İlk kura çekiminde adı çıkan birisiyim. Yakın zamanda tekrarlanacak olan kura çekimi ile mağdur oldum, benim gibi diğer isimler de mağdur oldu. Bu işe alım süreciyle ilgili aslında Ankara ve Sivas’tan adı sayılır kişilerin liste hazırladığı, bu listelerdeki isimlerin işe alınması gerektiği ve kendi aralarında uzlaşamadıkları iddiasını duyuyoruz. Sivas’tan ve Ankara’dan listeyi gönderenler kendi aralarında çatışıp anlaşamayınca gizliden İŞKUR’dan 1 günlük iş başvurusu açılıyor ve 1 gün sonra başvuru kapanıyor. Noter huzurunda çekilen kuradan benim ismim çıktı. Çıktığı gün işe alındığım haberi verildi, belgelerim istendi ve gün içinde götürüp teslim ettiğimde yarın belgelerimin komisyona verileceği dile getirildi. 2 gün sonra aradığımda hala belgelerimin komisyonda olduğunu söylediler ve ben de bekleme sürecine girdim. Daha sonra kura çekiminin tekrarlanacağını  haber sitelerinde tesadüfen gördüm ve bu konunun özünü öğrenmek için TÜRASAŞ’tan belgelerimi isteyen kişiyi aradığımda kura çekiminin tekrarlanacağını, mağduriyetim hakkında hiçbir şey yapamayacağımı söyledi ve beni tersleyerek telefonu kapattı. Daha sonra alımın yapılacağı şirketi aradığımda onlara böyle bir bilgi gelmediği, bu konuda herhangi bir şey söyleyemeyeceklerini dile getirdiler ve beni geçiştirdiler. Özetle ilk kurada ismi çıkanların büyük mağduriyet yaşadığını ifade ediyoruz ve bu hatanın çözülmesini talep ediyoruz.”

TÜRASAŞ yetkililerinin 57 kişilik personel alım sürecine ilişkin kamuoyunu bilgilendirmesi bekleniyor.

Diğer yandan gazetemize konuşan alanında uzman isimler, TÜRASAŞ’ın personel alım işlemini 696 sayılı kanuna göre gerçekleştirmesini eleştirdi. Personel alımının 4857 sayılı İş Kanununa göre yapılması gerektiğini ifade eden uzman isimler bu tür şaibelere yer verilmemesi gerektiğini dile getirdi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER