Yaşam

“Bir Bilenle Bilge Nesil”

Ulusal bir proje olan “Bir Bilenle Bilge Nesil” Kitap Okuma ve Kompozisyon Yazma Projesinin startı Sivas’ta verildi.  Eğitim-Bir-Sen Sivas 1 No’lu Şube’nin düzenlediği, bu yıl 8.’si yapılan “Bir Bilenle Bilge Nesil” Projesi Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’in katkılarıyla gerçekleştiriliyor.

“Bir Bilenle Bilge Nesil”
27-03-2024 11:20
SİVAS

İlknur ÖZDEMİR

Eğitim-Bir-Sen Sivas 1 No’lu Şube’nin geleneksel hale getirdiği “Bir Bilenle Bilge Nesil” kitap okuma ve kompozisyon yazma yarışmasının 8.’si bu sene Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’in katkılarıyla gerçekleştiriliyor.

Memur-Sen Sivas İl Temsilcisi Halil İbrahim Temiz, projeye dair “Bir Bilenle Bilge Nesil Projesi, Genel Merkezimiz öncülüğünde Millî Eğitim Bakanlığıyla yapılan protokol çerçevesinde her yıl düzenlenen geleneksel bir yarışma. 2024 yılında bu yarışmanın 8.’sini düzenlemekten memnunuz.  Sivas Belediye Başkanı Sayın Hilmi Bilgin, geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da projemize destek verdi. Gerek kitap temini gerekse de ödüllendirme noktasında desteğini hiçbir zaman esirgemedi. Ayrıca bu senenin önemine binaen Sivaslı Yazarımız Süleyman Ceran’ın Kamigazze eserini özellikle Gazze’de işlenen insanlık suçuna-katliama dikkat çekmek, çocuklarımızı bu noktada bilinçlendirme adına bu okuma listemize aldık ve çocuklarımıza ulaştırdık. İnşallah okullarımızda yazarımızla öğrencilerimizi buluşturmaya devam edeceğiz. Emeği geçen tüm eğitim çalışanlarına, mesai arkadaşlarıma, özellikle de şehrimizin gençlerinin kitapla hemhal olması noktasında verdiği katkılardan dolayı Belediye Başkanımız Sayın Hilmi Bilgin’e teşekkür ediyoruz” dedi.

 “Bir Bilenle Bilge Nesil” Projesinde her yıl 4 kitap belirleniyor. Bu kitaplar, ücretsiz olarak öğrencilere dağıtılıyor. Öğrenciler, okudukları kitapların ışığında danışman öğretmenlerin gözetiminde kompozisyon yazıyor. Edebiyat öğretmenlerinden oluşan komisyon, kompozisyonları değerlendiriyor ve her kitabın birincisini, ikincisini ve üçüncüsünü seçiyor. Dereceye giren öğrenciler hem sendika hem de belediye tarafından birtakım ödüllerle ödüllendiriliyor.

Eğitim-Bir-Sen Sivas 1 No’lu Şube, “Bir Bilenle Bilge Nesil” Projesi kapsamında Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’in katkılarıyla şehrimizde birçok kitabın okunmasını sağladı. Önceki Yıllarda İbrahim Tenekeci’nin Öbür Divan, Aliya İzzet Begoviç’in İslam Deklarasyonu, Yavuz Bahadıroğlu’nun Malazgirt’te Bir Cuma Sabahı, Ferhat Özbadem’in Malcolm X, Nurettin Topçu’nun Mehmet Akif, İbn-i Tufeyl’in Hay Bin Yakzan, İsmet Özel’in Taşları Yemek Yasak, Cahit Zarifoğlu’nun Yaşamak, Cengiz Aytmatov’un Gün Olur Asra Bedel, Asım Gültekin’in Uçtun Yine Deli Gönül ve daha birçok kitap bu proje kapsamında okundu. Bu projeye bugüne kadar 500 bin öğrenci ve 200 öğretmen dahil oldu.

Eğitim-Bir-Sen Sivas 1 No’lu Şubenin bu yıl yapılacak “8. Bir Bilenle Bilge Nesil” projesi kapsamında belirlediği 4 kitap ise Cemil Meriç-Bu Ülke, Nazan Bekiroğlu-Yusuf ile Züleyha, Mustafa Kutlu-Yokuşa Akan Sular, Sadettin Ökten-İçimde AVM Var.

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER