Gündem

Bölgenin En Kaliteli Pancarını Çürümeye Terk Ettiniz!

Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Malatya Şeker Fabrikası için çiftçilerin şeker pancarını toplayan Bostankaya ve Çetinkaya Pancar Toplama Merkezleri'nin  kapatılmasıyla birlikte nakliye sıkıntısı yaşandığını ve binlerce ton pancarın Sivas’ta tarlada kaldığını söyledi. Karasu, “Kangal ve Ulaş ilçelerimizdeki şeker pancarı üreticilerinin sorunları bir an önce çözülmelidir. Bölgenin en kaliteli pancarı çürümeye terk edilemez” dedi.

11-12-2023 10:17
SİVAS

Erdem TAHILLIOĞLU 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Malatya Şeker Fabrikası için çiftçilerin şeker pancarını toplayan Bostankaya ve Çetinkaya Pancar Toplama Merkezleri'nin kapatılmasıyla birlikte, fabrikanın iş bilmezliği nedeniyle yaşanan nakliye sıkıntısı nedeniyle binlerce ton pancarın tarlada kaldığını söyledi. Pancar üreticilerinin mağdur olduklarını vurgulayan Karasu, “Malatya Şeker Fabrikası’nın iş bilmezliği nedeniyle çiftçinin ürünü tarlada kaldı, çiftçi perişan oldu. Çok yakında kar yağışları da başlayacak. Bölgenin en kaliteli pancarı tarlada çürümeye terk edilemez” dedi.

Ülkemizin en önemli şeker pancarı üreticisi konumunda olan Sivas’ta üreticiler büyük sorun yaşıyor. Şeker fabrikalarının birer birer özelleştirmesi ile üretimi her geçen gün düşen şeker pancarı üreticisinin mağduriyetlerine Sivas’taki üreticilerin yaşadıkları da eklendi.  Ürünlerini Malatya Şeker Fabrikası’na satmak için sözleşme yapan, ancak nakliye sorunu yaşayan çiftçilerin ürünleri tarlada kaldı.

NAKLİYE ARAÇLARI GELMİYOR

Kangallı pancar üreticilerini ziyaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, “Kangal ve Ulaş ilçelerimizin farklı köylerinde binlerce ton şeker pancarı tarlada kaldı. Hem Sivas'taki hava şartları hem de pancarın çiftçimiz tarafından nakli ve bekleme süresinden dolayı büyük mağduriyet yaşanıyor” dedi.  Tarihlerin Aralık ayının ortasını gösterdiğini ve çok yakın zamanda Sivas’a yoğun kar yağışının başlayacağına dikkat çeken Karasu, şöyle dedi:

“Buna rağmen Kangal ve Ulaş ilçelerimizdeki köylerde binlerce ton şeker pancarı nakliye bekliyor. Bunun ana nedeni, Malatya Şeker Fabrikası’nın iş bilmezliğidir. Nakliye araçları gelmiyor. Çünkü nakliye araçları 3-4 gün fabrikada boşaltılmayı bekliyor. Fabrika sıra veremiyor, pancarı dökebileceği alan kalmadığı için. Çiftçiler pancarı başka bir fabrikaya da satamıyorlar, çünkü Malatya Şeker Fabrikası ile sözleşmeleri var. Zaten zor şartlarda üretim yapan, artan girdi maliyetleri ile zorlanan üretici gelecek yıl nasıl pancar ekecek? Ürün tarlada bekledikçe fire anlamında da büyük mağduriyet yaşıyor. Çiftçimizin bir yıl boyunca emek verdiği, topladığı mahsulü çürütmeye kimsenin hakkı yoktur!”

 “KAFE AÇACAĞINIZA MİLLETİN SESİNİ DUYUN”

İktidarı ve iktidar milletvekillerini sert bir dille uyaran Karasu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“20 yılda Sivas’a bir şeker fabrikası dahi yaptıramayanlar, fabrikayı boş verin, var olan toplama merkezlerine dahi sahip çıkamayanların sebebidir bu mağduriyet. Bostankaya ve Çetinkaya pancar toplama merkezleri ve kantarı kapatılmamış olsaydı çiftçi bugün bu mağduriyetleri yaşamayacaktı. O zamanlar ‘Çiftçi herhangi bir mağduriyet yaşamayacak’, ‘Çiftçilerin tarlada ürünü kalmayacak’ diyen yetkililerin bugün sesi soluğu çıkmıyor. Buradan iktidar vekillerine sesleniyorum; Sivas’ta kafe açacaklarına gelsinler çiftçinin yaşadığı mağduriyeti görsünler. Önümüzdeki yıl, çiftçi bir daha nasıl tarlasını ekecekler. Kangal ve Ulaş ilçelerimizdeki şeker pancarı üreticilerinin sorunları bir an önce çözülmelidir. Bölgenin en kaliteli pancarı tarlada bırakılıp çürümeye terk edilemez”

Daha önce de konuyu defalarca TBMM gündemine taşıyan Karasu, çiftçilerin yaşadığı mağduriyetleri bir kez daha Meclis gündemine taşıyacağının sözünü üreticilere verdi.

Sivas İrade- Sivas Gündem- Sivas Haberleri- Sivas son dakika

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER