Gündem

Divriği Ulu Cami Açılışına Aylar Kala İş Makinaları Görüldü!

Uzun yıllar süren restorasyon çalışmalarının bitme noktasına geldiği Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası açılışa hazırlanırken kameralara yansıyan görüntüler de şaşkınlık yarattı. Cami etrafında iş makinalarının görülmesi açılışa neyi yetiştirmeye çalışıyorlar sorusunu akıllara getirdi.

Divriği Ulu Cami Açılışına Aylar Kala İş Makinaları Görüldü!
08-03-2024 10:12
SİVAS

2015 yılında restorasyona alınan ve UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası uzun yıllar süren restorasyon çalışmalarının ardından önümüzdeki aylarda açılmaya hazırlanıyor.

Son rötuşların yapıldığı Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası’nda kameralara yansıyan görüntü ise yine tepki topladı. Açılış hazırlıklarının son hızla sürdüğü tarihi yapı çevresinde iş makinelerinin çalışması tedirginlik yarattı. Vatandaşlar 'açılışa acaba neyi yetiştiriyorlar' sorusunu sordu. 

Tarihi yapının bulunduğu alanın sit alanı ve aynı zamanda koruma alanı olması nedeniyle iş makinesi çalışmasının yasak olduğunu bilinirken gerekli izinlerin alınıp alınmadığı da merak konusu oldu. Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü ve Sivas Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün geçmiş yıllarda yaptığı başarısız uygulama ve çalışmalar hatırlanınca tarihi yapıya bir zarar verilip verilmediği de gündeme geldi.

Tarihi yapı çevresinde iş makinelerinin çalışması için ilgili makamların izin verip vermediği bilinmezken Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü ve Sivas Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün konuyla ilgili açıklama yapması bekleniyor. /Haber Merkezi/ 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER