Gündem

Eğribel Geçildi Ama Karla Mücadele Devam Ediyor!

Karadeniz ile İç Anadolu bölgeleri arasında ulaşımın sağlandığı Eğribel Tüneli’nde kar, tipi, çığ gibi olaylara karşı karayolları ekipleri 24 saat mücadele ederek herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için önlem almaya çalışıyor.

Eğribel Geçildi Ama Karla Mücadele Devam Ediyor!
16-01-2024 14:17
SİVAS

Giresun’u İç Anadolu Bölgeleriyle, Şebinkarahisar, Çamoluk ve Alucra ilçelerine bağlayan Sivas

 karayolu üzerindeki 2200 rakımlı Eğribel Geçidi’ni aşmak, Eğribel Tüneli’nin yapılmasıyla daha kolay hale geldi. Eğribel Geçidi’nde kar kalınlığı 1.5 metreyi bulurken, Eğribel Tüneli’nde ise Karayolları ekipleri yoğun mesaisini sürdürüyor. Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü Giresun Şube Müdürlüğüne bağlı Eğribel bakımevindeki işçiler, olumsuz hava koşullarına karşı mücadele veriyor. Karayolları işçileri, 24 saat tünel içerisinde ve dışarısında buzlanma ve çığ tehlikelerine kaşı önlemler alırken, Eğribel Geçidi’ndeki yolun da açık kalması için çalışıyor.

TÜNELİN YAPIMI 8 YIL SÜRDÜ
Karadeniz’i İç Anadolu’ya bağlayan önemli ulaşım noktalarından biri olan Eğribel Geçidi’nde 2015 yılında çalışmaları başlanan tünelin yapımı 8 yıl sürdü. Toplam uzunluğu çift tüp şeklinde 11 bin 810 metre olan tünelin tamamlanmasıyla bölgedeki ulaşım daha hızlı, konforlu ve kesintisiz sağlanmaya başlandı. Tünelin hizmete girmesiyle ulaşım 2 bin 200 metre yerine 1710 metre seviyesinde sağlanarak yaklaşık yarım saat daha kısaldı. 2022 yılında kış mevsiminde tek tüpten kısmi olarak geçiş sağlanmaya başlanan tünel 2023 yılının Kasım ayında çift tüp olarak hizmet vermeye başladı. /İHA/

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER