Yaşam

Erik üreticisini fırtına vurdu

Denizli'de Papaz eriği üreticilerini vuran şiddetli fırtına ve yağışlar, erik rekoltesinde ve kalitesinde büyük zarara neden oldu.

Erik üreticisini fırtına vurdu
23-04-2024 14:26
SİVAS

Denizli'de Pamukkale, Sarayköy ve Buldan ilçelerinde üretilen Papaz eriği, geçtiğimiz hafta sonu yaşanan şiddetli fırtına ve yağışlar nedeniyle zarar gördü. Özellikle Kocadere Mahallesi'nde 450 ağaçlık erik bahçesi bulunan Yasin Özbay, fırtına ve yağmurun ürünlerini döktüğünü ve kalitesini etkilediğini söyledi.

Yasin Özbay, geçtiğimiz Cuma günü meydana gelen şiddetli yağmur ve fırtınanın etkisiyle Papaz eriği bahçesindeki ürünlerin büyük bölümünün zarar gördüğünü belirterek, bu durumun rekolte ve kaliteyi önemli ölçüde düşürdüğünü ifade etti.

Hasada gün sayan erik üreticisini fırtına vurdu

Hasat öncesinde yaşanan bu afet nedeniyle mağduriyet yaşayan çiftçilerden biri olan Özbay, zararlarının tespiti için ilgili kurumlara başvurduğunu ve Tarım Müdürlüğü yetkililerinin hasar tespiti yaptığını ve raporlarının bakanlığa iletilmesinin beklendiğini söyledi.

Özbay, bu yıl ekonomik sıkıntılar nedeniyle tarım sigortası yaptıramadığını ve sigortasızlık durumunda yaşanan mağduriyetlerin çözümünde zorluklarla karşılaştıklarını dile getirdi.

Özbay, ayrıca yetkililerden seslerini duymalarını ve mağduriyetlerinin giderilmesi için yardımcı olmalarını talep etti./İHA/ 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER