Gündem

Gözen: Yandaşlık Yapmayın!

Yüceyurt Mahallesi Muhtar Adayı Cemil Gözen, muhtarlık seçimleri öncesi bazı sivil toplum kuruluşu başkanlarının  kendilerine yakın muhtar veya muhtar adaylarına destek olmak amacıyla o bölgede bulunan ihtiyaçlı ailelere yardımda bulunduğunu iddia etti. Bu tutumun yanlış olduğunu belirten Gözen, “Sivil toplum örgütleri tarafsız olması gerekir” diyerek yandaşlık yapılmamasını istedi.

Gözen: Yandaşlık Yapmayın!
11-02-2024 11:10
SİVAS

Hayrullah AĞKAŞ 

Yüceyurt Mahallesi Muhtar Adayı Cemil Gözen, 31 Mart’ta gerçekleştirilecek muhtarlık seçimleri öncesi bazı sivil toplum kuruluşu başkanlarının  kendilerine yakın muhtar veya muhtar adaylarına destek olmak amacıyla o bölgede bulunan ihtiyaçlı ailelere yardımda bulunduğunu öne sürdü.  Aynı zamanda Sivas Ziraat Odası Meclis Başkanı olan Gözen, bu durumu “yandaşlık” olarak nitelendirerek “Bu makamları ucuz işlere alet etmemeniz gerekir” diyerek tepkisini gösterdi.

Gözen, yaptığı açıklamada; “Saygıdeğer Sivaslı hemşehrilerim; yine bir yerel seçim arifesindeyiz. Bununla birlikte mahallelerde muhtarlarımızı seçeceğiz. Sultan Şehir Sivas’ımız da bir takım yandaşlıklar yapılmaktadır. Bazı sivil toplum örgütleri alenen bir muhtar adayına yancılık yapmak suretiyle ihtiyaç sahipleri olan ailelere bir takım gıda ve giyecek yardımı yapmakta, bunu da yazılı ve görsel basına vererek adeta tribünlere oynayarak muhtara veya muhtar adaylarına yancılık yapmaktadırlar. Yaklaşan Ramazan ayı vasıtasıyla da bunu yine göreceğiz ve izleyeceğiz.  Aynı şekilde bazı yardım kuruluşları da bazı muhtarlara yardım malzemesi veriyorlar, bazılarına vermiyorlar. Doğru olan ise bu memlekette dağıtılacak yardımları 65 mahallede dağıtmaktır. Bu yardım kuruluşlarının isimlerini sayabilirim, istenirse verebilirim. Bu yardım kuruluşları 3 mahallede bilemedin 4 mahallede yardımlarını dağıtırlar, diğer mahallelere yardımları ulaştırmazlar. Bunlarda da adalet yoktur.  Bu tür yardım kuruluşlarına yardım alabilmek için üye olan muhtarlar var. Bu üyelikleri sayesinde hem kendileri yardım alırlar hem de kendilerine yakın olan muhtarların mahallesine yardım dağıtırlar. Böylece bu muhtarlar da yakın gördükleri muhtar arkadaşlarına yancılık yaparlar, bunu da televizyon ve yerel gazetelerde yayınlatırlar. Oysaki ‘sağ elin verdiğini sol el bilmemeli’ düsturu ortadan kalkıyor. Ve çıkarları doğrultusunda aileler rencide oluyor.  Bazı STK başkanları da bu işlere soyunuyor. Oysaki siz bütün Sivas’ın Esnaf Odaları Birliği Başkanısınız. Yapacaksanız 65 mahallede ayrım yapılmaksızın bu tür yardımları yapın. Sizin 65 mahallede üyeleriniz var. Yardımı bu 65 mahalledeki mağdur olan esnaflarınıza yaparsanız, işte o zaman Sivas halkı ve esnafı sizi takdir eder. Siz 65 mahallede bu yardımları dağıtın da görelim. Dağıtımlar eşit olduğunda adaleti sağlamış olursunuz. Yoksa sadece bir iki mahallede yardım dağıtmak yancılıktan başka bir şey değildir. Siz bir mahallenin değil Sivas’ın Esnaf Odaları Birliği Başkanısınız. Temsil noktasındasınız.  Sivil toplum örgütleri tarafsız olması gerekir. Seçim arifesinde bunu yapmaları hem toplumu ayrıştırır, hem de toplumu kutuplaştırır. Sizden Sivaslı esnaflarımızın beklentisi ise mağdur olan esnaflara yardımcı olmanız. Bu makamları ucuz işlere alet etmemeniz gerekir. Yapılan bu tür yanlışlıkların da yapılmamasını Sivas kamuoyu bilgilerine sunarım” ifadelerini kullandı.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Fatih temel 2 ay önce
Öncelikle vermiş olduğunuz mülakattan dolayı çok teşekkür ederim Cemil abi çok güzel konulara değinmişsiniz biz muhtarlar ne dernek ne oda nede başka bir kurumun altında değiliz biz köprü vazifesi yapıyoruz.mahallerde bulunan ihtiyaç sahipli insanları kendi menfaat ve çıkar için yardımcı olmuyoruz gerçek ihtiyaçlı ailelere ulaşıp kırmadan incitmeden rencide etmeden ulaşıp görevimizi yerine getirmeye çalışıyoruz hak hukuk çerçevesinde makamlar mevkiler gelip geçicidir Allah bizlere bu makamın hakkını vermek nasip eylesin
Recep 2 ay önce
cemil gözen muhtar olarak görmek gurur verici dogru insan dogru muhtar dogru secim.
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER