Politika

MHP Belediye Başkan Adayı Kars: Sivas'ta Depreme Dirençli Konutlar Üreteceğiz!

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Sivas Belediye Başkan Adayı Reha Kars, projelerini kamuoyuyla paylaştı. Sivas’ın en önemli 3 sorunun su, ulaşım  ve imar olduğunu söyleyen Kars, " Şehrimizde şimdiye kadar hiç olmamış bir kavram; imar huzuru. Sivas’ta imar huzuru hiç yaşanmamış. Bu anlamda depreme dirençli konutlar üretmek istiyoruz" dedi.

11-02-2024 10:34
SİVAS

Hayrullah AĞKAŞ 

Milliyetçi Hareket Partisi ( MHP) Sivas teşkilatı tarafından “Doğru Aday, Üretken Belediyecilik Proje Tanıtım Programı” düzenlendi.

 

Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa MHP Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek, MHP İl Başkanı Hakan Uygun, MHP Sivas Belediye Başkan Adayı Reha Kars, MHP Sivas Merkez İlçe Başkanı Turan Gazi Yalçındağ, Ülkü Ocakları Sivas Başkanı Rıfat Kalkan, Kadın Kolları Başkanı Rabia Karadağ, Kamu-Sen İl Temsilcisi Dursun Özen, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kars, yapmış olduğu proje tanıtımıyla büyük beğeni topladı.   Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programın açış konuşmasını yapan MHP İl Başkanı Hakan Uygun, “Türkiye Yüzyılına yakışır projeler geliştirerek Milliyetçi Hareket Partisi’nin belediyelerinin nasıl bir anlayış içerisinde olduğunu göstermiştir. Allah nasip ederse Türkiye Yüzyılına yakışır bir şekilde memleketimize hizmet etmek için, Sivas için canla başla mücadele edip, tüm engelleri aşa aşa, bu şehir ve bu şehirde yaşayan herkesi emaneti bilecek şehreminimizi de hep birlikte seçeceğiz” dedi.

“ÜÇ HİLALLİ BAYRAĞI DALGALANDIRACAĞIZ”

MHP Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek ise  “Tek gayemiz var Allah rızası için önce ülkemize, vatanımıza, bayrağımıza ve ezanımıza sahip çıkmak. Sivas’ımız için çok çalışacağız. Hiçbir mazerete sığınmadan geceyi gündüze katacağız. Yılmayacağız, yorulmayacağız daima Sivas diyeceğiz. Allah’ın izniyle de 3 hilali birlikte dikeceğiz” dedi.

Özyürek’in konuşmasının ardından MHP Sivas Belediye Başkan Adayı Reha Kars, proje tanıtımına başladı.

İLK İŞLEM YERALTI ŞEBEKE HATTI YENİLEME

Sivas’ı ilgilendiren sorunlara farklı bir sunum hazırlandığının altını çizen Sivas MHP Belediye Başkan Adayı Reha Kars, “Sivas'ın en az 20 yıllık geleceğinin bugünden planlanmasının ve güvence altına alınmasının gerekliliğine ve bunun da ancak ve mutlak suretle planlı gelişmeyle, akılla, mantık, matematik, bilgiyle, liyakat ve şehrin somut sorunlarına yönelik doğru öngörü yaklaşımlar ile mümkün olacağına inanıyoruz. Şehrin bizim için birinci öncelikli sorunu hepinizin bildiği gibi su problemi. Yakın zamanda kaçınılmaz bir gerçek olarak karşımıza çıkan içme ve kullanma suyu krizinden şehrimizi en az zararla korumak için göreve geleceğimiz ilk günden itibaren tüm önlemleri alacak, su israfının önüne geçecek, gerekli tüm çalışmaları başlatacak ve bu anlamda kentin geleceğini çok uzun süre garanti altına almış olacağız. Yeraltı şebeke hattımızda yüzde 45 oranında israf var. Kaçak var. Yapacağımız ilk işlem yeraltı şebeke sistemini yenilemek olacak. Çözüm olarak ayrıca bir de başka şehirlerde, ülkelerde kullanılan birçok yöntem var. Bunlardan bir tanesi de yağmur sularının toplanarak arıtma tesisatından geçirilerek yeniden kazandırılması gibi. Bu konuya bazı ülkeler o kadar hassasiyet gösteriyor ki örneğin Japonlar, sahip oldukları su göletlerini bile otomatik kapatma sistemini kullanarak koruyorlar. Buradaki amaç buharlaşma ile olan su kaybını engellemek. Onlar bu kadar ince düşünürken maalesef biz şehrimizde bu kadar ince düşünmüyoruz. Yüzde 45 kayıp kaçağımız var” dedi.

Sivas’ın ikinci probleminin şehir içi trafik sorunu olduğunu belirten Kars,  “Sivas’ın tarihinde şimdiye kadar hiç yapılmamış bir proje hazırlayacağız. Bunu başka şehirler kullanıyorlar. Bu projenin adına ‘Ulaşım Master Planı’ diyoruz. Yani ulaşım ana planı denen bir plan hazırlanıyor. Bunun içinde yayadan, motorlu, motorsuz araçların trafiğine kadar çözümler üretiliyor. Vatandaşlarımızı trafik sorunundan söz veriyoruz kurtaracağız” diye konuştu.

“İMAR HUZURU SİVAS’TA YOK”

Sivas’ta yaşanan imar sorununa değinen Kars “Sıralamada insan yaşam döngüsüne göre gittiğimizi söylemiştik. Birinci sorunda yaşam kaynağı olduğu için su dedik. Ulaşım önemli dedik. Ulaşımdan sonra ise bir sorun imar sorunu ve çözümü. Şehrimizde şimdiye kadar hiç olmamış bir kavram; imar huzuru. Sivas’ta imar huzuru hiç yaşanmamış. Bu anlamda depreme dirençli konutlar üretmek istiyoruz. Sonrasında ivedilikle devletimizin vatandaşımıza sunduğu imkanları aktif şekilde yürütmek suretiyle sağlıksız yapıların dönüşümünü sağlayacağız. Bu amaçla atacağımız ilk adımlardan biri de alışılagelmiş belediye yönetim sistematiğinde bir değişiklik yapmak. Nedir bu değişiklik? İmar birimini birincil öncelikten alıp ikincil önceliğe konuşlandıracağız. Peki, birinci öncelik ne olacak? Elbette ki Şehir Planlama Birimi olacak. Organize Sanayi Bölgelerimize daha fazla fabrika yapılması ve buna bağlı daha fazla istihdam sağlanması için yatırımcılarla olan diyalogları üst seviyelere çıkaracağız. Belediye olarak kentimize fabrika kurmak isteyen yerli yabancı tüm yatırımcılar için danışmanlık ve uygulama hizmeti verecek ve bu şekilde kentimizin en önemli ihtiyacı olan istihdamın artmasını ve işsizliğin azalmasını sağlayacağız.  Konut fiyatlarının artmasında arsa fiyatı, inşaat yapım maliyetleri, malzeme ve işçilik fiyatları, mülkiyetteki çok hisselilik gibi birçok etken bulunmaktadır. Bunlardan belediye olarak sadece arsa maliyetlerine etki edilebilir, çünkü diğer birçok etken genel ekonomik koşullara bağlıdır.  Belediyenin makul seviyelerde konut edinme ihtiyacına çözüm olarak, yeni yapısal alanlar ile toplu yapılaşma çözümleri üretmesini sağlayacağız” dedi.

ÇOCUKLARIMIZA KAHVALTILIK VERECEĞİZ

“Sağlık, eğitim, tarım, kültür, turizm, ulaşım noktasında da birçok projeyi hayata geçireceğiz” diyen Kars, “Sağlık alanında ortaya koyacağımız vizyonla Sivas Belediyesi Sağlıklı Yaşam ve Tedavi Merkezi adı altında yeni birimler kuracağız. Buralarda istihdam edeceğimiz uzmanlar eşliğinde 7’den 77’ye tüm vatandaşlarımızın sağlıklı yaşamı destekleyici öneri ve uygulamalarla buluşmasını sağlayacağız. Bu merkezlerde bay-bayan fitnees ve spor salonları, beslenme ve diyet uzmanı hizmetleri, çocuk kreşleri ve aktivite alanları, kütüphane, güvenli ve ücretsiz internet olanaklı ders çalışma salonları yer alacaktır. Böylelikle sağlıklı birey sağlıklı toplum bilincini güçlendirecek bu merkezlerimizle Sivaslı çocuk, genç ve yaşlı tüm hemşerilerimizin yaşam kalitelerini artıracağız ve bu anlamda sürekli, kesintisiz destek sağlayacağız. Eğitim alanında geleceğimiz olan çocuklarımıza fırsat eşitliği sağlayabilmek adına tüm adımları atacağız.  Ayrıca okullara ulaşımda zorluk yaşanan mahallelerde eğitim başlangıç ve bitiş saatlerine uygun olarak, sadece okul güzergâhlarında sefer yapacak ulaşım araçları ile çözüm sunacağız. Yine tespit ettiğimiz bu bölgelerde bazı okullarda, çocuklarımıza Sivas Belediyesi olarak sabahları kahvaltılık vereceğiz ve onlara yanlarında olduğumuzu hissettireceğiz. Tarım ve ziraat alanlarında sosyal belediyecilik anlayışıyla farklı yaklaşımlar ortaya koyacağız. Belediye sınırları içerisinde bulunan tarıma elverişli ekilebilir alanlarda yerel çiftçimiz ile birlikte ekip biçerek elde edeceğimiz mahsul ile hem çiftçimize kazandıracağız hem şehre ekonomik katkı sağlayacağız hem de belediyecilik sorumluluğumuz olan sosyal yardım kaynaklarımızı artırmış olarak elde edilen kazancı da vatandaşlarımızla paylaşacağız. Bu kapsamda çiftçimizle, bir ortak gibi hareket edeceğiz ve onlara bu içerikteki birlikteliklerde Belediye olarak mazot desteği sağlayacağız. Kültür ve turizm alanlarında ‘Sivas’ı Sivaslı olan tanıtır’ anlayışıyla ilimizde Belediye olarak hem doğrudan hem de dolaylı olarak turizm alanlarında faaliyet gösteren esnaflarımıza ve sivil vatandaşlarımıza yönelik kültürel zenginliklerimizi ve turizm bilgilerimizi, şehrimizin kronolojik ve tarihsel gelişimini içeren eğitim ve kurslar düzenleyeceğiz.  Böylelikle taksi esnafımızdan tutun da sivil vatandaşımıza kadar adeta Sivaslı gönüllü turizm elçileri oluşmasını sağlayacağız” açıklamasında bulundu.

VATANDAŞLARIMIZI KAPALI OTOBÜS DURAKLARINA KAVUŞTURACAĞIZ

“Ulaşımda Sivaslı’ya hak ettiği konforu sunacağız” diyen Kars, “İlk olarak vatandaşlarımızı kapalı-şeffaf ve güvenli otobüs duraklarına kavuşturacağız. Bildiğiniz gibi memleketimiz bir kış şehridir. Ne yazık ki hal böyle iken şimdiye kadar şehir içi hiçbir durağımız kapalı durak olamamıştır. Teknolojik sitemlerle donatılı ve güvenlik kameraları ile izlenecek şeffaf ve kapalı duraklarımızı sevgili Sivas halkının hizmetine sunacağız.  Ayrıca şehir içi hatlarda araç sayısı, sefer sayısı ve vatandaşlarımızın bekleme süreleri de dikkate alınarak iyileştirici anlamda her türlü tedbiri de vatandaşlarımız lehine devreye alacağız. Yine bir eksiklik olarak tespit ettiğimiz şehir merkezi ve üniversite kampüsünden Hamidiye Kültür Parkına bir de 1. Organize Sanayi Bölgesi ile 4 Eylül Sanayi Sitesi arasına toplu ulaşım hat ve seferleri kuracağız. Güvenli ve huzurlu şehir Sivas anlamında tüm park ve bahçelerimize, tüm çocuk oyun alanlarımıza güvenlik kameraları kuracağız. Var olanlarda ise kamera sayılarını artıracağız. Bu alanlardaki aydınlatma ve ışıklandırma yapımızı güçlendireceğiz. Parklardaki güvenlik görevlisi personel sayımızı artıracak, özel güvenlik ekiplerimizin emniyet güçlerimizle daha etkin ve hızlı iletişim kurabilmesini sağlayacağız. Başta çocuklarımızı ve tüm vatandaşlarımızı her türlü kötü niyetli kişi veya kişilerden, suç unsurlarından muhafaza edeceğiz. İlimiz spor ve sporcularının gelişimine her anlamda destek olacağız. Amatör spor ve sporcu ruhunu diri tutmak adına şehrimizin farklı bölgelerinde spor kompleksleri açacağız ama öncelikle var olanların aktif kullanılmalarını sağlayacağız. Dijital alanda sunacağımız hizmetlerle vatandaşlarımıza Sivaslı olmanın ayrıcalıklarını yaşatacağız.  Öncelikle vatandaşlarımızın su için kontör yükleme derdine ek çözüm ve ek hizmet sunarak, su yükleme işlemini ios ve android destekli mobil cep telefonu uygulamalarına taşıyacağız. Vatandaşlarımız ister uygulamayı yükleyerek cep telefonlarından isterlerse de mevcut yükleme noktasından akıllı su sayaçlarına kontör yükleme işlemi yapabilecekler. Mahalle pazar yerlerinde bankamatik tahsis alanları oluşturarak bankaları bu yönde teşvik edeceğiz. Gerek pazar olan günlerde gerekse diğer günlerde mahalle sakinlerinin bu imkândan faydalanmalarına katkı sağlamış olacağız” dedi.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE 30 BİNİMLİK ULAŞIM KARTI VERECEĞİZ

Göreve seçilmeleri halinde köy pazarını şehre kazandıracaklarını kaydeden Kars, “Köy pazarı mutlak suretle olmalı. Biliyorsunuz, köyden gelen köylümüz, milletimizin efendisi geliyor halin içinde esnaflardan izin alarak esnafın dükkanının önünde tezgah açıyor. Hatta bazıları esnafa ufak bir kira veriyor. Biz ne yapacağız? Köylümüze yeni bir köy pazarı yapacağız. Düşündüğümüz yer de Dikilitaş bölgesinde eskimiş, artık depreme dayanıksız hale gelmiş Kangal İş Hanının yerine bir köy pazarı yapmak istiyoruz. Kamyon pazarının yanında bir de lojistik yeri olması gerektiğini düşünüyoruz. Belirlediğimiz en doğru yeri en doğru yere kamyon garajı yapacağız. Kamyoncu esnafımızın sosyal alanları da olacak orada. Yerel esnafımız 10 bin kişilik yurdun kampüs bölgesine yapılmasından dolayı şikayetçi. Bütün öğrenci şehre gelemiyor, alışverişini, kafesinde, yemeğinde kampüs içinde kalıyor diye şikâyet etti. Öğrencinin yerel esnafımızla buluşması için neler yapabiliriz diye biz de düşündük, öğrencimiz yerel esnafla daha çok buluşsun diye 30 binimlik tek bir ulaşım kartı imkânı sunacağız. Bunun sonrasında bir projemiz daha var, anlaşmalı yerel esnaflarla öğrenci arasında yapılacak alışverişlerde de sektörüne göre yüzde 5 ila 10 ek bir indirim yapacağımız bir projemiz var kafamızda. Burada saydığımız her şey somut şeyler. Layık görürseniz de söz veriyoruz yapacağız” ifadelerine yer verdi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER