Gündem

UÇAK İNMEYEN HAVALİMANINA MİLYONLUK ONARIM İHALESİ!

Balıkesir’de 76 milyon lira harcanarak Balıkesir Merkez Havalimanı yapıldı ancak, havalimanı kurulduğu günden bu yana hiç hizmet vermedi. Ulaştırma ve Altyapı’dan sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Ulaş Karasu, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünün şimdi de havalimanında yıpranmayı gidermek için milyonlarca liralık yeni bir “onarım” ihalesi yaptığını söyledi.

20-12-2023 11:08
SİVAS

Mehmet Fatih AKGÜL

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, TBMM’de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın bütçesine ilişkin konuşmasında çarpıcı bilgiler verdi.

Bunlardan biri Balıkesir Merkez Havalimanı’nın akıbetiyle ilgiliydi. Buna göre, iktidar Edremit’te Koca Seyit Havalimanı olmasına rağmen 2016 yılında Balıkesir’e bir havalimanı yapma kararı aldı. Yolcu sayısı 1 milyon olarak hedeflenen ve proje tutarı 30 milyon lira olarak belirlenen bu havalimanı 2019 yılında 76 milyon lira harcanarak yapıldı. 2020 yılında hizmete açılan havalimanına yıllardır bir tek ticari uçak ve yolcu inmedi.

BU YIL HAVALİMANINA TEK BİR TİCARİ UÇAK İNİP KALKMADI

Havayolu şirketlerinin de tercih etmediği Balıkesir Merkez Havaalanı ile ilgili olarak Karasu şöyle dedi:

“Beceriksizlik ve israf deyince ilk akla Afyon Zafer Havalimanı geliyor. Ama bir de Balıkesir Merkez Havalimanı var! İktidarınız Edremit’te Koca Seyit Havalimanı olmasına rağmen, 2016’da 1 milyon yolcu hedefiyle yeni bir havalimanı daha yapmaya karar verdi.  ‘Hedef belirlenmesi yanlış’ denildi; ‘Bütün bölgeye hizmet verecek’ dediniz. İnşaat 2019’a kadar sürdü, 2020’de açıldı. Başlangıçta 30 milyon olarak belirlenen maliyet, 76 milyon liraya fırladı. Ama Balıkesirlinin ticari uçaklar yerine alanda gördüğü tek şey, çatısı kağıt uçağa benzeyen terminal binası oldu. Bu yıl havalimanına tek bir ticari uçak inip kalkmadı, bir yolcu gelmedi”

KAMU KAYNAKLARI PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR

Kuş uçmaz kervan geçmez deyimini hatırlatan Balıkesir Merkez Havaalanı’nda savurganlık ise ara vermeden devam etti. Teknik uzmanından güvenliğe kadar personel ekibinin olduğu havalimanı için Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü 19 Aralık’ta milyonlarca liralık onarım ihalesi yaptı. Konuşmasında bu konuya da dikkat çeken Karasu, “Kamu kaynakları nasıl peşkeş çekiliyor görüyor musunuz?” diye sordu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun da hazır bulunduğu TBMM’de havalimanının bu durumuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER