Gündem

"Eczacılar Olmasaydı Sağlık Sistemi Sistematik Çalışmazdı"

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Saraç, 25 Eylül Eczacılık Günü ile ilgili açıklamalarda bulundu. Saraç; " Eğer Eczacılar olmasaydı sağlık sistemi bu kadar sistematik çalışmazdı.” dedi.

"Eczacılar Olmasaydı Sağlık Sistemi Sistematik Çalışmazdı"
25-09-2023 11:45
SİVAS

Sevda ÇİFTÇİ 

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Saraç, 25 Eylül Eczacılık Günü ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yaptığı açıklamada Prof. Dr. Saraç, “Eczacılık oldukça önemli bir meslek ve eczacılar sağlık ordusunun en güçlü fertlerinden biridir. Vatandaşlarımızın en yakın sağlık danışmanlarıdır. Doktorlar hastayı muayene ederek ilacını yazıyor ama hasta doktora çok fazla ilaçlar hakkında bilgi soramıyor. Hastaya ilaçların nasıl kullanılacağı ve ne gibi yan etkiler yapacağı hakkında bilgi veren en yakınındaki kişi eczacıdır. Sağlık sektörünün önemli bir neferi eczacılardır. Eğer onlar olmasaydı sağlık sistemi bu kadar sistematik çalışmazdı.” dedi.

Eczacılığın önemine vurgu yapan Prof. Dr. Saraç, “Donanımlı, bilgili eczacılar hayat kurtarıcı oluyorlar. Çünkü ilaç sektörü giderek gelişiyor. Yeni ilaçlar, yeni tedavi yöntemleri çıkıyor. Bunların etkileri kadar yan etkileri de oluyor. Hastaları uyarmak, tavsiyelerde bulunmak eczacıların görevi oluyor. Bu yönden eczacıların oldukça donanımlı bir şekilde mezun olmaları gerekiyor. Önceden 4 sene olan eğitim artık 5 seneye çıkartıldı. Dolayısıyla daha donanımlı daha bilgili eczacılar yetiştiriyoruz. Bu da hem bireylerin hem de toplum sağlığı açısından oldukça önemlidir.” ifadelerine yer verdi.

 Prof. Dr. Saraç, “Vatandaşlarımız kesinlikle doktorlardan ve eczacılardan aldıkları tavsiyeleri uygulamalı ve bunun dışında farklı bir kaynaktan ilaç tavsiyesi almamalıdır. Kullandıkları ilaçlar konusunda sıkıntı olduğu zaman mutlaka eczacılara danışmaları gerekiyor. Aksi halde ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşılabilir.” açıklamasında bulundu.

Sivas İrade- Sivas gündem- Sivas haberleri- Sivas son dakika

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER