Gündem

Sivas'ta Engelli ve Eski hükümlülere İş Kurma Fırsatı

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından  kendi iş ile işletmesini kurmak isteyen engellilere 400 bin lira, eski hükümlülere ise 300 bin liraya kadar destek verilecek. Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Hikmet Canpolat, engelli ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurmalarına yönelik hibe desteği için proje başvuru süresinin 7 Haziran’da sona ereceğini açıkladı.

Sivas'ta Engelli ve Eski hükümlülere İş Kurma Fırsatı
03-05-2024 09:38
SİVAS

İlknur ÖZDEMİR 

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Hikmet Canpolat, engelli ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurmalarına yönelik hibe desteği için proje başvuru süresinin 7 Haziran’da sona ereceğini söyledi.

İl Müdürü Canpolat, “Engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezalarından; engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonu, işe ve işyerine uyumlarının sağlanması ve engelliler ile eski hükümlülerin kendi işini kurmaları için hazırlanacak projelere destek verilecektir. İlgili komisyon değerlendirmesi sonrasında kendi işini kurmak için proje sunan engellilere 2023 yılında 150 bin TL olan hibe desteği 400 bin TL’ye, eski hükümlülere ise 110 bin  TL olan hibe desteği 300 bin TL’ye yükseltildi” dedi.

Verilecek desteğin amacı, engelli ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurmasına ve engellilerin mesleki eğitim alarak istihdam edilmeleri ve rehabilitasyonlarına yardımcı olmak olarak açıklandı.

Hibe desteğinden yararlanmak isteyen engellilerin şu şartları son başvuru tarihi itibariyle taşıması gerekiyor:

İŞKUR’a engelli kaydı olmak. Bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerle kaybetmesi nedeniyle işgücünün en az yüzde 40’ından yoksun olduğuna ilişkin “Sağlık Kurulu Raporuna” sahip olmak. 18 yaşını tamamlamış olmak. Hangi sebeple olursa olsun emekli olmamak. İŞKUR’a herhangi bir borcu bulunmamak. Kendi üzerine aktif olarak kayıtlı işyeri/işletme olmamak. (Proje başvuru rehberi yayım tarihi itibari ile proje konusu meslekte son bir yıl içerisinde terk mükellefi olmamak). İşyerinin kurulacağı il sınırları içinde ikamet etmek. Girişimcilik eğitim programı sertifikasına sahip olmak. Kurulacak iş ile ilgili başka mevzuatlarda aranılan diploma, sertifika, izin vb. belgelere sahip olmak ve aranılan diğer şartlara haiz olmak. Kendisine vasi tayini yapılmamış olmak. Herhangi bir icra dosyası bulunmamak. (Komisyon tarafından kabul edilen projelerin sözleşme imzası öncesinde https://www.turkiye.gov.tr/adalet-icra-dosyasi-sorgulama adresinden kişinin icra dosyasının olup olmadığı sorgulaması yapılacaktır.) Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Projelerinde “Sürü Yönetim Elemanı/Hayvan Yetiştiriciliği” belgesine, arıcılık projelerinde ise “Arıcılık” belgesine (sertifikasına) son başvuru tarihi itibariyle sahip olmak.

Kendi işini kurmak isteyen engelliler proje başvurularını, 7 Haziran saat 23.59’a kadar e-Devlet üzerinden online olarak yapmaları gerekmektedir. İl Müdürlüğü veya hizmet merkezlerine elden veya posta yolu ile yapılacak proje başvuruları kabul edilmeyecek. Engellilere yönelik çalışma yapan bütün sivil toplum kuruluşları, işyerleri, üniversiteler, belediyeler ve kamu kurumları projelerini hazırlayıp 7 Haziran tarihi mesai saati sona erene kadar bulundukları illerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine elden veya posta yoluyla teslim edebilir. Ayrıca kendi işini kurmak isteyen eski hükümlülerin projelerini belirtilen tarihe kadar Adalet Bakanlığının ilgili birimleri aracılığı ile bulundukları illerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine iletmesi gerekiyor.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER